Oblicz odszkodowanie

Odszkodowanie i zwrot kosztów od Yanair  

Opóźniony samolot? Zaplanowany lot linią Yanair się nie odbył? A może dostałeś przykrą wiadomość o konieczności odwołania go? Tego typu sytuacje są możliwe, więc jeśli podróżnik spotka się z problemami z linią Yanair, musi wiedzieć, czego może się spodziewać i jakie kroki powinien podjąć, aby uzyskać wsparcie.

Sytuacja, w której lot jest opóźniony o kilka godzin nie jest niczym rzadkim. Może to mieć bardzo różne powody, od nieumiejętnie napisanego planu siatki połączeń, poprzez kłopoty techniczne, aż po pogodę. Linia lotnicza musi być jednak przygotowana na uporanie się z nimi.

Decydując się na ofertę Yanair, każdy podróżny musi być przygotowanym na możliwe spóźnienie. Rzecz jasna wszystkie linie lotnicze usiłują przeciwdziałać takim zdarzeniom, ale pewne rzeczy pozostają poza nimi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma możliwości dochodzić swych praw.

Jeśli, podróżując linią Yanair, pasażer napotka problem pod postacią spóźnionego lotu, nie musi przejmować się wypełnianiem żmudnych i złożonych formularzy. Wystarczy, że przekaże nam wymagane informacje o locie. Grupa specjalistów z dziedziny prawa lotniczego sprawdzi sytuację i poinformuje podróżnika o prawach które mu przysługują.

Każda sytuacja różni się od innych, w związku z czym musi być sprawdzona indywidualnie. Główne pytanie brzmi czy opóźnienie wynikło z winy Yanair, czy też było efektem przypadku. To samo dotyczy realizowania vouchera bądź podobnej formy pomocy, która ma uprzyjemnić oczekiwanie. W pewnych przypadkach mimowolnie zrzekamy się możliwości dochodzenia odszkodowania przy przyjęciu go w tej postaci.

Zdarza się, że opóźnienie zmieni się w całkowite odwołanie lotu. Choć w liniach Yanair anulowanie lotu nie jest sytuacją szczególnie częstą, to jednak może się przytrafić. Linia Yanair zazwyczaj stara się – w ramach prawa – znaleźć lot alternatywny bez dodatkowych kosztów. Oferta ta nie jest jednak dla podróżnego czymś obowiązkowym.

Z racji rozporządzenia WE 261 każda linia lotnicza, w tym także Yanair musi zapewnić lot alternatywny lub zrekompensować takie przykre sytuacje konsumentowi w inny sposób w większości sytuacji, kiedy dojdzie do anulowania lotu. Wybór pomiędzy rekompensatą, a rozwiązaniem jakie zostanie wskazane przez linię należy całkowicie do pasażera.

Linia lotnicza ma obowiązek zaproponować alternatywny przelot na konkretnej trasie lub połączenie powrotne do portu lotniczego, z którego rozpoczęto podróż tą linią. Pasażer ma prawo nie przystać na propozycję, ale może to zablokować mu drogę do uzyskania odszkodowania. Najczęściej w podobnej sytuacji opłaca się zgłosić do profesjonalistów. Specjaliści z naszej firmy zapoznają się szczegółowo z każdą sprawą i mogą opracować plan postępowania, którego celem jest uzyskanie odszkodowania. Będą też przedstawicielem klienta w ewentualnym konflikcie z Yanair.

Trzeba wiedzieć, że odszkodowanie za odwołany lot Yanair nie przysługuje, gdy sytuacja wystąpiła z powodów niezależnych od linii lotniczej. W tego typu sytuacjach jak na przykład:

 • Warunki pogodowe nie dające możliwości odbycia lotu,
 • Zablokowanie przestrzeni powietrznej,
 • Pojawi się kłopot natury medycznej,
 • Strajk podejmą pracownicy lotnisk (nie dotyczy pracowników spornego przewoźnika),
 • Strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

W takich przypadkach klientowi nie przysługuje dodatkowa forma odszkodowania, która wynikałaby bezpośrednio z aktów prawnych, lecz należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Analizując prawo międzynarodowe, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, da się wskazać kwotę zryczałtowanego odszkodowania spowodowanego opóźnionym rejsem. Kwota odszkodowania, która przysługuje pasażerowi to:

 • 250 euro – przy opóźnieniu lotu Yanair które wyniosło trzy bądź więcej godzin, pamiętając, że chodzi o lot o sumarycznej trasie, która nie przekracza 1500 km,
 • 400 euro – przy opóźnieniu wynoszącym 3 bądź więcej godzin, pamiętając, że mówimy o locie o sumarycznej trasie, która wynosi od 1500 km do 3500 km (lub ponad 1500 km na terytorium UE),
 • 600 euro – przy opóźnieniu lotu wynoszącym dłużej niż cztery godziny, w sytuacji, w której łączna długość trasy wynosi ponad 3500 km (lub też w sytuacji, kiedy trasa łączy lotnisko na terytorium Unii Europejskiej z lotniskiem spoza niej).

Linia ma prawo jednak pomniejszyć poziom odszkodowania o 50%, gdy opóźnienie na trasie mającej ponad 3500 km nie przekroczyło 4 godzin.

Opóźnienie przelotu o ponad pięć godzin to sytuacja, która występuje od czasu do czasu. Ten interwał to granica, po przekroczeniu której linia Yanair oraz inni przewoźnicy na świecie są zobligowani do zagwarantowania konsumentom:

 • pełnego zwrotu płatności za bilety,
 • całkowitego zwrotu pieniędzy wydanych na bilet łączony, gdy kolejny odcinek nie może się odbyć z powodu zakłócenia wcześniejszego,
 • rejsu z powrotem do portu lotniczego, z którego rozpoczęła się podróż,
 • darmowego posiłku oraz napojów (prawo do opieki),
 • dostępu do wykonania połączenia z telefonu i wysłania e-maila bez dodatkowych opłat,
 • nocleg oraz transport pomiędzy portem lotniczym a miejscem noclegu, gdy pojawia się konieczność pozostania tam przez 1 lub więcej dób hotelowych przez klienta wynikająca z opóźnienia lotu.

Odwołanie lub opóźnienie lotu Yanair z pewnością jest sytuacją stresującą i w każdym przypadku niesie ze sobą mnóstwo trudności. W związku z tym każdy podróżny musi wiedzieć o swoich prawach i obowiązkach. Istotne jest w takiej sytuacji unikanie niepotrzebnych emocji i szukanie rozwiązań, które umożliwią nam szybkie wyjście z tych kłopotów.

Dzięki błyskawicznej pomocy DelayFix rozwiązanie takich kłopotów będzie znacznie prostsze. Aby otrzymać pomoc od fachowców, nie trzeba załatwiać żadnych skomplikowanych formalności. Należy przedstawić po prostu podstawowe dane na temat naszego lotu.

Znaczne doświadczenie DelayFix w pracy nad egzekwowaniem praw w imieniu pasażerów z powodu nieregularności rejsu sprawia, że spóźniony czy anulowany lot nie przyniesie ze sobą jeszcze większego stresu, potrzeby wypełniania niezliczonych formularzy czy załatwianiem żmudnych procesów biurokratycznych. Za kontakt z linią Yanair odpowiadać będzie DelayFix, zatem klient nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.

Rekompensaty oraz zwrot kosztów od Yanair przy fachowym wsparciu będzie błyskawiczną formalnością. Zachęcamy do kontaktu poprzez wysłanie formularza weryfikacyjnego.

Biuro Prawne

Biuro Prawne

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Jesteśmy tu, aby ci pomóc przez cały czas.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 222 929 222

Oblicz odszkodowanie