Poradnik: odwołany lot – co robić?


Co zrobić, jeśli zdarza się odwołanie lotu? Odszkodowanie to wtedy pierwsza myśl wielu pasażerów. Niestety nadal większość z nich nie wie, w jaki sposób uzyskać takie świadczenie, ani jak napisać wniosek o odszkodowanie w momencie anulacji rejsu. Oprócz odszkodowania za odwołany lot, klientom linii lotniczej przysługuje również zwrot kosztów poniesionych za bilety (lub udostępnienie vouchera na dowolny lot w takiej samej cenie), a także – w określonych okolicznościach – opieka przewoźnika na lotnisku i poza nim. O tych i o innych aspektach praw pasażera w przypadku odwołanego lotu piszemy poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z tymi informacjami, które mogą „uratować” niezrealizowaną podróż.

 

Co zrobić w przypadku odwołania lotu?

W przypadku odwołania lotu, pasażer powinien pomyśleć o zgromadzeniu wszystkich dokumentów, danych i informacji, które mogą być pomocne w ubieganiu się o odszkodowanie. Przede wszystkim są to:

● numer lotu,

● karta pokładowa (jeśli została wydana),

● harmonogram podróży,

● powiadomienie o odwołaniu rejsu i inne informacje pozwalające na identyfikację przelotu.

Oprócz tego trzeba zgromadzić rachunki i paragony wskazujące na poniesione koszty w związku z realizacją podróży, a także informacje dotyczące przyczyny odwołania lotu.

 

Co mi przysługuje w przypadku odwołania lotu i kiedy mogę ubiegać się o odszkodowanie?

 

Jeśli lot został odwołany, to pasażerowi – zgodnie z obowiązującymi przepisami – przysługuje przede wszystkim zwrot pieniędzy za bilet. Zazwyczaj linie lotnicze proponują w pierwszej kolejności, zamiast zwrotu gotówki, voucher na taką samą kwotę – jednak to od klienta zależy, który wariant będzie dla niego bardziej odpowiedni.

Oprócz tego, w określonych okolicznościach (które opisujemy w artykule „Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika?”), pasażerom przysługuje odszkodowanie. Najważniejsze jest jednak to, że odszkodowanie będzie możliwe do uzyskania wyłącznie w przypadku, w którym winę za anulację rejsu ponosi sam przewoźnik.

 

 

Gdzie sprawdzić odwołane loty?

 

Co do zasady, to przewoźnik powinien poinformować pasażera, czy jego lot jest odwołany. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Warto więc na własną rękę monitorować sytuację i sprawdzać status lotów – można to weryfikować zarówno na stronie internetowej danego przewoźnika, jak i na serwisach zbierających dane o opóźnieniach, odwołanych lotach, a nawet o ich przebiegu w czasie rzeczywistym. Należy to robić zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, bowiem chaos informacyjny spowodowany wciąż zmieniającymi się obostrzeniami w poszczególnych krajach może utrudniać przepływ takich powiadomień.

 

 

Przyczyny odwołanego lotu

 

Przyczyn odwołania lotów może być naprawdę wiele – najpopularniejsze z nich to oczywiście złe warunki atmosferyczne czy awarie samolotów. Rzadziej zdarzają się strajki personelu lub zamachy. Niestety obecnie opóźnienia i odwołania lotów wynikają także z sytuacji związanej z koronawirusem.

 

To, co jest najistotniejszą informacją dla pasażera to fakt, jakie przyczyny mogą wynikać z winy przewoźnika. Są to przede wszystkim:

● awarie maszyn i sprzętu będące skutkiem zaniedbań linii lotniczych,

● strajki pracowników przewoźnika,

● błędy związane z systemem rezerwacyjnym, których nagromadzenie skutkuje odwołaniem danego rejsu.

 

Ile jest czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie za odwołany lot?

 

Wniosek o odszkodowanie za odwołany lot można składać bezpośrednio po tym zdarzeniu. W świetle obowiązującego prawa pasażer ma rok na złożenie roszczenia o odszkodowanie. Po tym czasie sprawa się przedawnia.

Fot. Odwołany lot – co z tym zrobić? Wniosek o odszkodowanie za odwołany lot, to – w określonych okolicznościach – jedna z możliwości. Można go złożyć w dniu zdarzenia i nie później niż 12 miesięcy po nim.

 

Ile wynosi odszkodowanie za odwołany lot?

 

Odszkodowanie za odwołany lot może wynieść od 250 do nawet 600 euro – jest więc o co walczyć. To, o jaką kwotę konkretnie będzie można się ubiegać, zależy od kilku czynników – m.in. od długości trasy, na jakiej miał odbyć się odwołany rejs. Więcej szczegółowych informacji o kwotach odszkodowania za loty anulowane można znaleźć w artykule „Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot i jak złożyć reklamację?

 

Złożenie reklamacji do linii lotniczej odbywa się najczęściej za pośrednictwem biura obsługi klienta danego przewoźnika, w formie wniosku o odszkodowanie wysyłanego na adres e-mail bądź fizyczny adres pocztowy tego biura. Zazwyczaj przewoźnicy wypłacają należny zwrot za bilety bez problemów.  Z uzyskaniem odszkodowania za odwołany lot już nie jest tak łatwo. Dlaczego?

 

Najczęściej linie lotnicze rozpatrują wnioski pasażerów o odszkodowanie negatywnie, licząc, że w ten sposób zniechęcą ich do dochodzenia swoich praw na skomplikowanej sądowej ścieżce. I rzeczywiście, część klientów nie chcąc się wikłać w ciągnące się przez wiele miesięcy, a nierzadko lat, postępowania, po prostu daje sobie spokój. Jednak jest sposób na to, by uzyskać odszkodowanie za odwołany lot bez konieczności zawracania sobie głowy całym procesem. Wystarczy od początku powierzyć swoją sprawę pośrednikowi wyspecjalizowanemu w uzyskiwaniu odszkodowaniach lotniczych. Jak go wybrać? Zajrzyj do wpisu: „Odszkodowania za opóźniony lot – jak wybrać dobrego pośrednika”

 

Jeśli Twój lot został odwołany i zastanawiasz, jak uzyskać odszkodowanie bez wikłania się w skomplikowane procedury i konieczności osobistego zaangażowania, skontaktuj się z nami!

 

Strajk personelu linii lotniczej a strajk pracowników lotniska - kiedy należy mi się rekompensata?

Kilka razy w roku zdarzają się...

Podsumowanie roku 2020

Słowo „koronawirus” zostało słowem roku 2020. Dla branży lotniczej był to najgorszy rok od...