Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot Ryanair


Wiele osób w całej Europie podróżuje niskobudżetową linią lotniczą Ryanair. Anulowanie lotu czy jego opóźnienie to „chleb powszedni” w pracy wielu przewoźników – również omawianej tu irlandzkiej linii. Jak to wpływa na pasażerów? Zmagają się z opóźnieniami i odwołanymi lotami. Ryanair jednak – tak jak inni przewoźnicy – podlega przepisom, wedle których w określonych okolicznościach jest zobowiązany do wypłacenia swoim klientom odszkodowania w momencie pojawienia się takich sytuacji. Co zrobić przy anulowaniu lotu Ryanairem? Gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie i jak go napisać? O tym poniżej – zapraszamy do lektury!

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie od Ryanair

Jak otrzymać zadośćuczynienie od Ryanair? Odszkodowanie za anulowany lot można uzyskać poprzez wypełnienie stosownego formularza reklamacyjnego (w dalszej części artykułu piszemy o wszystkich informacjach, jakie powinny się tam znaleźć). Najczęściej takie pismo wysyła się na adres e-mailowy przewoźnika bądź fizyczny adres korespondencyjny – oba można znaleźć na stronie internetowej linii (zazwyczaj są to po prostu adresy biura obsługi klienta).

 

Ryanair – jakie są warunki wystąpienia o odszkodowanie

W jakich okolicznościach można uzyskać zadośćuczynienie od Ryanair? Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje pasażerowi wtedy, gdy anulacja połączenia nastąpiła z winy przewoźnika. Są to więc wszelkiego rodzaju awarie, które linia lotnicza była w stanie przewidzieć (wynikające głównie z zaniedbań) czy pomyłki związane z bookowaniem biletów bądź z błędami w rezerwacjach.

 

Wniosek o odszkodowanie od Ryanair

Tak jak zostało to już wspomniane, wniosek o odszkodowanie za odwołany lot Ryanair składa się najczęściej w biurze obsługi klienta poprzez wiadomość e-mail lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty. W piśmie muszą znaleźć się informacje na temat:

●       odwołanego lotu,

●       rezerwacji,

●       okoliczności odwołania rejsu.

 

Więcej informacji o tym, co przysługuje pasażerowi w momencie odwołania lotu znajdziesz w artykule „Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika?”.

 

Fot. W przypadku odwołanego lotu z winy Ryanair pasażerowie mają prawo ubiegać się o odszkodowanie.

 

Z jakich powodów Ryanair odmawia wypłacenia rekompensaty?

Często linie lotnicze, w tym także Ryanair, próbują uniknąć wypłacenia odszkodowania za anulowany lot. Zazwyczaj w uzasadnieniu odmowy powołują się na przyczynę anulacji niezależną od swoich działań. W takiej sytuacji pasażerowi pozostają jednak inne roszczenia (przykładowo – proces sądowy przeciwko linii). Warto po nie sięgnąć wtedy, gdy (z pomocą prawnika) można udowodnić, że odwołanie lotu nastąpiło z winy Ryanair.

 

Odszkodowanie od Ryanair – strajk pracowników linii lotniczych

Wielu pasażerów zastanawia się, czy strajk pracowników linii lotniczej, z których usług mieli skorzystać, może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot. Tak – wynika to z faktu, że to właśnie przewoźnik (tu Ryanair) odpowiedzialny jest za swoich pracowników – zarówno tych wykonujących zadania na lotniskach, jak i na pokładach samolotów. Inaczej sprawa wygląda, gdy strajkują pracownicy lotniska – w takiej sytuacji przewoźnik nie ma wpływu na zaistniałą sytuację i anulacja wywołana takim strajkiem nie będzie podstawą do roszczeń.

 

Co zrobić w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu Ryanair

W przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu Ryanair należy bezwzględnie pamiętać o zgromadzeniu wszystkich informacji, dokumentów i dowodów mogących mieć istotne znaczenie przy ubieganiu się o odszkodowanie od przewoźnika. Do złożenia wniosku o rekompensatę potrzebne będą: dokumenty podróży, informacje o locie i przyczynie jego odwołania, a także kwota, o jaką się występuje.

 

Dokumenty podróży

Na dokumenty podróży składają się przede wszystkim: karta pokładowa (jeśli została wydana), bilety elektroniczne lub analogowe, potwierdzenie rezerwacji, plan podróży i inne.

 

Numer lotu

We wniosku o odszkodowanie za odwołany lot Ryanair (i nie tylko) należy podać numer lotu – zarówno w celu umożliwienia identyfikacji określonego rejsu, jak i przyczyn jego anulacji.

 

Przyczyna opóźnienia lub odwołania lotu

Jeśli istnieje taka możliwość, warto dowiedzieć się, jaka była przyczyna odwołania lotu (jeżeli przewoźnik nie podał jej do wiadomości pasażerów). Można zapytać obsługę lotniska lub skontaktować się z biurem obsługi klienta Ryanair.

 

Kwota odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot od Ryanair

Kwoty odszkodowań za odwołany lot wahają się od 250 do nawet 600 euro. Wysokość świadczenia zależy od różnych czynników – w tym od długości trasy, jaką miał pokonać odwołany samolot. Więcej informacji o konkretnych sumach znajdziesz w artykule „Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.

A jeśli nadal w twojej głowie pojawiają się pytania dotyczące tego świadczenia bądź innych obowiązków linii lotniczej względem jej pasażerów, skontaktuj się z nami – specjaliści Delayfix pomogą ci uzyskać świadczenie odszkodowawcze i odzyskać pieniądze za bilety zarówno w sprawach związanych z opóźnieniami, jak i z odwołaniem lotów Ryanair.

Strajk personelu linii lotniczej a strajk pracowników lotniska - kiedy należy mi się rekompensata?

Kilka razy w roku zdarzają się...

Podsumowanie roku 2020

Słowo „koronawirus” zostało słowem roku 2020. Dla branży lotniczej był to najgorszy rok od...