Jak się przygotować do odprawy?


Odprawa na lotnisku, szczególnie dla osób podróżujących po raz pierwszy samolotem, może wiązać się z dodatkowym stresem. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto się do niej odpowiednio wcześniej przygotować. Oto kilka naszych wskazówek, dzięki którym łatwiej odnajdziesz się na lotnisku.

 

Ważność dokumentów tożsamości

Jedną z podstawowych rzeczy sprawdzanych podczas odprawy na lotnisku, jest dokument tożsamości. W zależności od celu naszej podróży, może to być dowód osobisty, paszport czy wiza. Dlatego planując wyjazd należy zwrócić uwagę, czy w dniu wylotu będzie on nadal ważny. Często, kupując spontanicznie wycieczkę lub skupiając się bardziej na pakowaniu rzeczy do bagażu, zapominamy o sprawdzeniu poprawności dokumentów. Pamiętaj, aby zadbać o ten aspekt podróży, ponieważ w przypadku nieważności dowodu lub paszportu, nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu.

 

Bagaż podręczny i rejestrowany

Dokumenty sprawdzone? Świetnie - teraz możesz skupić się na pakowaniu swojego bagażu! Należy przy tym zwrócić uwagę, że bagaże dzieli się na dwie podstawowe kategorie: bagaż podręczy i bagaż rejestrowany.

Bagaż podręczny to plecak, mała walizka lub torebka, który możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Umieszcza się go w schowku znajdującym się na siedzeniami lub pod fotelem, dzięki czemu możemy z niego korzystać także w trakcie lotu. Doskonale sprawdza się podczas krótkich wyjazdów, gdy nie potrzebujemy zbyt wielu rzeczy. Zazwyczaj pakuje się do niego ubrania, kosmetyczkę, dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, taki jak laptop, powerbank czy ładowarki. 

Przy pakowaniu bagażu podręcznego musimy pamiętać, że płyny muszą znajdować się w przezroczystych opakowaniach do 100 ml, a w sumie nie mogą przekroczyć 1l. Jeżeli chodzi o napoje, możemy spakować dopiero te kupione w strefie odlotów – inne będziemy zmuszeni wyrzucić lub zostawić przed bramkami bezpieczeństwa. W bagażu podręcznym nie można przewozić również ostrych i niebezpiecznych przedmiotów (np. noży czy korkociągów), a dokładną listę rzeczy zakazanych warto sprawdzić na stronie internetowej lotniska lub przewoźnika. 

Bagaż podręczny jest bezpłatny. Musimy jednak pilnować, aby nie przekroczył z góry określonych wymiarów (zazwyczaj 40 x 30 x 20 cm) i maksymalnej wagi 10 kg. W przypadku niedostosowania się do wymagań, może zostać naliczona dodatkowa opłata. 

Bagaż rejestrowany jest większą walizką lub torbą, za którą – w przeciwieństwie do bagażu podręcznego – musimy dodatkowo zapłacić i nadać w odpowiednim stanowisku na lotnisku. Ceny za bagaż rejestrowany są różne w zależności od oferty przewoźnika, ale także od wielkości bagażu, trasy czy terminu podróży. Przy pakowaniu bagażu rejestrowanego trzeba również zwrócić uwagę na limity wymiarów i wagi, aby uniknąć dodatkowych opłat lub konieczności dokupienia dodatkowego bagażu. 

W bagażu rejestrowanym nie musimy przejmować się ograniczeniami związanymi z ilością płynów, z wyjątkiem alkoholu – tu należy zwrócić uwagę na limity celne kraju do którego podróżujemy. Do tego rodzaju bagażu nie zaleca się pakować laptopów, aparatów i innych urządzeń elektrycznych, jak i dokumentów tożsamości czy podróży ze względu na możliwość ich uszkodzenia lub zagubienia. Dokładne wytyczne, co można, a czego nie można zabrać do bagażu rejestrowanego, również łatwo znajdziemy na stronach internetowych przewoźników.

 

 Fot. Pasażerowie oczekujący na boarding i sprawdzenie dokumentów podróży.

 

Odprawa online a odprawa na lotnisku

Obecnie coraz więcej przewoźników umożliwia pasażerom odprawienie się poprzez internet. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, a sam proces nie powinien nikomu sprawiać znacznej trudności. Termin na odprawę online różni się w zależności do przewoźnika i rodzaju wybranego biletu (np. z rezerwacją miejsca czy bez), jednak zazwyczaj można ją wykonać już od 30 dni do 2 godzin przed odlotem. 

 

Jak odprawić się online?

  • Wejdź na oficjalną stronę przewoźnika i znajdź odpowiednią zakładkę do odprawy.
  • Wypełnij formularz, w którym będziesz musiał podać podstawowe dane: imię i nazwisko, nr dowodu tożsamości, numer rezerwacji lub numer biletu lotniczego.
  • Opcjonalnie na tym etapie będziesz mógł wybrać także miejsce w samolocie.
  • Po wypełnieniu wszystkich informacji otrzymasz kartę pokładową. Pamiętaj, aby zapisać ją na mailu, w pamięci telefonu lub wydrukować – to na jej podstawie będziesz przechodził przez kolejne bramki na lotnisku.

Bez względu na to, czy odprawimy się online czy będziemy chcieli to zrobić bezpośrednio na lotnisku, pamiętajmy o zjawieniu się wcześniej na miejscu – przewoźnicy zalecają być co najmniej 2 godziny przed odlotem.  

 

Jak odprawić się na lotnisku?

  • Na tablicy odlotów znajdź swój numer lotu. Obok niego powinien być wskazany nr check-in, czyli stanowiska, przy którym może się odprawić.
  • Przygotuj dokumenty do odprawy: dowód tożsamości, numer rezerwacji lub wydrukowany bilet lotniczy.
  • Jeżeli masz bagaż rejestrowany, nadaj go w odpowiednim stanowisku.
  • Po odprawie, nadaniu bagażu i otrzymaniu karty pokładowej udaj się do kontroli bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby do specjalnych pojemników na taśmie włożyć bagaż podręczny, a w szczególności wszystkie metalowe przedmioty (laptopa, telefon, zegarek, klucze czy pasek od spodni). Następnie przejdź przez skanującą bramkę, która ewentualnie wychwyci inne elementy metalowe, o których zapomniałeś. Czasami będzie potrzebna do tego kontrola osobista.
  • Po przejściu kontroli bezpieczeństwa na tablicy odlotów znajdź numer bramki, skąd będzie odbywał się twój lot. W przypadku zapasu czasowego możesz swobodnie udać się na zakupy do strefy bezcłowej lub skorzystać z innych ofert i usług lotniska.
  • Przed wejściem na pokład samolotu zostaniesz ponownie poproszony o okazanie dowodu tożsamości i biletu lotniczego.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy zamierzasz odprawić się online czy na lotnisku, zaplanuj sobie wszystko wcześniej na spokojnie oraz zapoznaj się z podstawowymi informacjami na stronach lotniska czy przewoźników. Tym samym unikniesz dodatkowego stresu, a wymarzony wyjazd stanie się łatwiejszy!

 

 

Mariusz Białkowski

 

Rejs czarterowy a rejs regularny: co warto wiedzieć?

Podróżując samolotem, mamy do wyboru...

Podróżnicze sztuczki – jak znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania?

Planujesz podróż i chcesz...