Awiofobia, czyli lęk przed lataniem, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.


Lęk przed lataniem dotyczy około 30% osób, większość z nich wie, że lęk ten jest bezpodstawny a latanie jest najbezpieczniejszą formą transportu, mimo to wraz z przekroczeniem drzwi lotniska ogarnia je paniczny strach.

Ze statystyk wynika, że transport lotniczy to najbezpieczniejsza forma podróżowania. W Polsce rocznie ginie więcej osób na drogach niż w ciągu kilku lat na całym świecie w katastrofach lotniczych. Obawy związane z podróżą samolotem związane są najczęściej z brakiem kontroli nad sytuacją i zaufaniu w pełni załodze. Ponadto lek ten może wynikać z obawy przed turbulencjami, które są nieprzyjemne, ale nie zagrażają bezpieczeństwu lotu. Nasz umysł dodatkowo wyolbrzymia lęk na podstawie błędnej oceny poziomu zagrożenia, często na podstawie docierających do nas informacji z mediów, gdyż przypadki wypadków lotniczych z racji rzadkiego występowania są najbardziej medialne.

 

fot. Stresujące oczekiwanie na lot.

Jak sobie radzić z lękiem przed podróżą samolotem, poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na zminimalizowanie stresu.

 

1. Zadbaj o dobre samopoczucie w dniu lotu.

2. Wyśpij się.

3. Zjedz lekki posiłek.

4. Przyjedź na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem, by oswoić się sytuacją.

5. Przed lotem porozmawiaj z osobą doświadczona w lataniu samolotem.

6. Wybierz odprężająca muzykę na czas lotu lub jeśli wolisz zabierz ze sobą książkę.

7. Porozmawiaj ze specjalistą, niektóre formy terapii skutecznie pomagają w pozbyciu się leków związanych z podróżą samolotem.

 

Co zrobić, żeby nie zniechęcić się do latania? Zrezygnować całkowicie z podróży samolotem? Najgorsze co możesz zrobić to wmówić sobie, że jeśli nie polecisz to unikniesz stresującej sytuacji. Niestety im bardziej będziesz się bał, że problem się pojawi, tym większe prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie. Najlepszą rzeczą, jaką możesz dla siebie zrobić to starać się nie myśleć i odwrócić uwagę od narastającego niepokoju.

Przedawnienie roszczenia o rekompensatę za opóźniony lub odwołany lot.

Na podstawie Rozporządzenia...

Zagubiony lub uszkodzony bagaż – jak uzyskać odszkodowanie od przewoźnika.

Aby pasażer mógł w...