Co wpływa na cenę biletu lotniczego?


Ruch lotniczy w Polsce rozwija się w expressowym tempie. Na rodzimych lotniskach pojawia się coraz więcej linii lotniczych, które oferują podróże do najdalszych i najbardziej egzotycznych miejsc na świcie. Im więcej podróżujemy tym bardziej świadomi powinniśmy być za co płacimy kupując bilet lotniczy i jakie czynniki wpływają na jego cenę.

Podatki...

Podatki lotniskowe i narzucane przez władze państwowe stanowią 41% ceny biletu. Zawarte są w nim: podatek VAT, opłaty lotniskowe oraz paliwowe. Każde lotnisko może indywidualnie ustalić wysokość i ilość opłat dla każdego lotu.

o   XX – 7% podatek VAT od podstawy taryfowej, czyli ceny biletu lotniczego ustalonej przed dodaniem podatków.

o   XW – podatek lotniskowy, opłata za każdego odlatującego z portu przewoźnika. Wysokość XW jest indywidualnie ustalana dla każdego lotniska.

o   EX – podatek bagażowy, który musimy zapłacić niezależnie czy podróżujemy z bagażem czy bez (obowiązuje tylko we Włoszech).

o   XA – podatek na ochronę przyrody i zwierząt (obowiązuje tylko przy lotach do USA).

fot. Elektroniczna karta pokładowa. 

 

Koszty zależne od przewoźnika.

Pozostałe 59% biletu są w pełni zależne od linii lotniczej i znacznie częściej podlegają zmianom. Mając na myśli dobro podróżujących 1 listopada 2008 wprowadzono przepisy nakazujące przewoźnikom opisywać jakie opłaty składają się na cenę biletu.

o   Opłata za rezerwacje miejsca.

o   Opłata za wydanie biletu.

o   Opłata ubezpieczeniowa.

o   Opłata paliwowa.

o   Opłata za bagaż rejestrowany.

o   Opłata za odprawę na lotnisku.

 

Zmiany cen biletów- od czego zależą i czemu nie są gwarantowane?

 

Termin, odległość a nawet dzień tygodnia mogą mieć wpływ na ostateczną cenę biletu. Zmiany te mogą być bardzo dynamiczne, zwłaszcza gdy mówimy o tanich przewoźnikach. W ich przypadku cena może być bezpośrednio związana z ceną ropy, ale przede wszystkim od ilości sprzedanych miejsc. Dlatego opłacając rezerwacje, cena nie jest gwarantowana do momentu wystawienia biletu lotniczego. Przed zakupem warto poznać wszystkie opłaty i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Okoliczności nadzwyczajne – zdarzenia, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich...

Infanci oraz osoby podróżujące bezpłatnie– w jakich przypadkach Rozporządzenie (WE) nr 261/2004...