Czym jest rezerwacja lotnicza?


Rezerwacja lotnicza to potwierdzenie przez przewoźnika lotniczego, że pasażer posiada miejsce na konkretnym locie z jednego miejsca do drugiego. Jest to dokument zawierający istotne informacje takie jak dane osobowe pasażera, numer lotu, datę i godziny podróży oraz trasę lotu. Rezerwacja ta może być przedstawiona zarówno w formie elektronicznej (e-ticket), jak i papierowej. W praktyce rezerwacja służy jako dowód zawarcia umowy przewozu między pasażerem a liniami lotniczymi, co jest kluczowe w kontekście praw i obowiązków obu stron.

 

Dlaczego rezerwacja jest potrzebna do ubiegania się o odszkodowanie?

Zgodnie z rozporządzeniem WE nr 261 z 2004 roku, pasażerowie lotów, które zostały opóźnione, odwołane lub w przypadku odmowy przyjęcia na pokład (np. ze względu na overbooking), mają prawo do odszkodowania i pomocy. Kluczowym dokumentem wymaganym do rozpoczęcia procedury ubiegania się o odszkodowanie jest właśnie rezerwacja. Dzięki niej pasażer może udowodnić, że miał zawartą umowę z przewoźnikiem, co jest podstawowym warunkiem do zastosowania przepisów rozporządzenia. W przypadku braku takiego dowodu, roszczenia mogą zostać odrzucone z racji braku wykazania, że pasażer był uprawniony do odbycia danego lotu.

 

Jakie dane muszą się znajdować na rezerwacji lotniczej?

Rezerwacja musi zawierać wszystkie niezbędne informacje umożliwiające identyfikację pasażera oraz lotu. Do najważniejszych danych należą:

1. Imię i nazwisko pasażera – muszą być zgodne z dokumentem tożsamości weryfikowanym podczas odprawy.

2. Numer rezerwacji (PNR) – unikalny numer rezerwacji nadawany przez przewoźnika, dzięki któremu liniom łatwiej jest zidentyfikować dane w wewnętrznym systemie.

3. Data i czas lotu – informacje te są potrzebne do weryfikacji, czy dany lot podlega przepisom rozporządzenia, np. czy doszło do jego opóźnienia lub odwołania.

4. Numer lotu – podobnie jak w przypadku daty i czasu lotu potrzebny do identyfikacji czy dany lot był nieregularny.

5. Informacje o trasie (miejsce startu i lądowania) – są kluczowe do oceny, czy nasz lot kwalifikuje się do odszkodowania w ramach zakresu terytorialnego opisanego w rozporządzeniu, o którym więcej pisaliśmy tutaj.

 

 

W przypadku rejsów łączonych, czyli składających się z kilku odcinków rejsu, należy pamiętać, że dane o wszystkich odcinkach powinny znajdować się na jednym dokumencie oraz być objęte jednym numerem rezerwacji (PNR).

Co ważne, rezerwację może stanowić także karta pokładowa. Podobnie jak rezerwacja wystawiana przez przewoźnika powinna zawierać dane osobowe pasażera oraz wszystkie niezbędne dane podróży (tj. data, godzina podróży czy numer lotu). 

 

Podsumowanie

Dokładne i kompleksowe informacje zawarte na rezerwacji są decydujące nie tylko w procesie dochodzenia praw wynikających z opóźnień czy odwołań, ale również w codziennym zarządzaniu podróżą. Prawidłowo sporządzona rezerwacja ułatwia komunikację pomiędzy pasażerami a liniami lotniczym oraz umożliwia sprawną obsługę roszczeń oraz zapewnienie należnych świadczeń.

 

 

Mariusz Białkowski 

 

Rejs czarterowy a rejs regularny: co warto wiedzieć?

Podróżując samolotem, mamy do wyboru...

Podróżnicze sztuczki – jak znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania?

Planujesz podróż i chcesz...