Zakres zastosowania rozporządzenia WE 261 z 2004 roku, czyli kiedy mogę ubiegać się o odszkodowanie


Rozporządzenie WE nr 261 z 2004 roku stanowi kluczową część prawa pasażerów Unii Europejskiej. Zawiera ono przede wszystkim zasady ubiegania się o odszkodowanie w przypadku odwołania, dużego opóźnienia lotu czy odmowy wejścia na pokład. Jednym z jego kluczowych punktów jest zakres zastosowania, definiujący m.in. zakres terytorialny czy obowiązek posiadania dokumentów podróży.


Podróż w obrębie Unii Europejskiej

Zakres zastosowania rozporządzenia WE 261 z 2004 roku został sprecyzowany w artykule 3 tego dokumentu. Przewiduje on, że pasażerowie mogą się ubiegać o odszkodowanie, jeżeli ich miejsce wylotu jak i przylotu znajduje się na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
W praktyce oznacza to, że jeżeli podróżujesz np. z Włoch lub z Hiszpanii do Polski lub z powrotem, jak najbardziej możesz ubiegać się o rekompensatę za opóźnienie lub odwołanie rejsu. Rozporządzenie ma również zastosowanie w przypadku, gdy nasza podróż zaczyna się w UE i kończy poza Wspólnotą, czyli na przykład na takiej trasie, jak Warszawa – Nowy Jork.

 

Wylot spoza Unii Europejskiej a odszkodowanie

Co więcej, rozporządzenie obejmuje również podróżujących zaczynających swoją podróż poza terytorium Unii Europejskiej, ale lądujących na lotnisku w państwie członkowskim UE. Ważne jednak przy tym jest, że obsługującym przewoźnikiem musi przewoźnik wspólnotowy, czyli z zarejestrowaną działalnością w Unii. Przykładem takiego lotu, może być rejs na trasie Tokio – Warszawa wykonywany przez polskie linie lotnicze LOT. Jednak gdybyśmy przykładowo podróżowali z Kanady do Polski, a obsługującym przewoźnikiem byłaby Air Canada, odszkodowanie by nam nie przysługiwało.

Wyjątek od ostatniego przykładu stanowią rejsy przesiadkowe, czyli składające się z co najmniej dwóch odcinków rejsu. Wówczas, jeżeli jeden z obsługujących przewoźników jest przewoźnikiem wspólnotowym, a całość podróży jest objęta tym samym numerem rezerwacji, pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Przykład: pasażer podróżuje na trasie Toronto – Monachium – Warszawa. Pierwszy odcinek był obsługiwany przez AirCanada, a drugi przez Lufthansę. Jeżeli na potwierdzeniu rezerwacji pasażer posiada ten sam numer rezerwacji dla każdego z odcinków, może ubiegać się o rekompensatę, ponieważ Lufthansa jest przewoźnikiem wspólnotowym, z zarejestrowaną działalnością w Niemczech.

 

Wymagane dokumenty i stawiennictwo do odprawy

Aby skutecznie ubiegać się o odszkodowanie należy pamiętać również o posiadaniu potwierdzonej rezerwacji na dany lot. Z wyjątkiem rejsów odwołanych, wymagane jest także stawienie się na odprawę pasażerów zgodnie z informacjami przekazanymi przez przewoźnika lotniczego lub organizatora wycieczek, a jeżeli nie zostało to określone – nie później niż 45 minut przed ogłoszoną godziną odlotu. Z reguły, najbezpieczniej jest przybyć na lotnisko co najmniej dwie godziny przed godziną odlotu, szczególnie gdy poza kontrolą bezpieczeństwa będziemy musieli jeszcze nadać bagaż.

Co ważne, art. 3 rozporządzenia wskazuje, że odszkodowanie nie będzie przysługiwać pasażerom podróżującym bezpłatnie lub na podstawie taryfy zniżkowej, która nie jest bezpośrednio lub pośrednio dostępna powszechnie. Dotyczyć to może m.in. infantów, czyli dzieci do lat 2, które podróżując na podstawie umowy z biurem podróży często nie ponoszą żadnych opłat czy personelu przewoźników lotniczych, którzy korzystają ze specjalnych taryf niedostępnych dla innych.

O odszkodowanie jednak będziemy mogli się ubiegać, jeżeli bilety wydane przez przewoźnika lotniczego lub operatora wycieczki zostały w ramach programu lojalnościowego lubinnego programu komercyjnego.

 

 

Mariusz Białkowski 

Kiedy masz prawo do noclegu?

Podróżując liniami lotniczymi czasami może dojść do sytuacji, kiedy nasz lot zostaje mocno...

Metro, kolej, taksówka czy autobus? Wybierz najlepszy transport na lotnisko!

Podróż na...