Dokumenty wymagane na lotnisku – o czym warto pamiętać?


Przygotowując się do podróży samolotem często towarzyszy nam lęk, że zapomnimy czegoś spakować. Jednym z kluczowych, o ile nie najważniejszym elementem naszego bagażu, jest posiadanie odpowiednich dokumentów, bez których nasz wymarzony urlop mógłby zakończyć się na lotnisku. W zależności od celu wyjazdu dokumenty te mogą być różne, dlatego poniżej wyjaśniamy, o czym warto pamiętać przy planowaniu wycieczki.

 

Ważny dokument tożsamości

Podstawowym dokumentem, jaki musimy mieć przy sobie w podróży, jest dokument tożsamości. Przed każdym wyjazdem w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, jakiego rodzaju dokument jest wymaganym w kraju, do którego się udajemy.

Jeżeli zamierzasz poruszać się jedynie po Polsce lub Twoim miejscem docelowym jest kraj należący do strefy Schengen, wystarczającym dokumentem będzie dowód osobisty. W takich przypadkach należy przede wszystkim zadbać, aby był on ważny zarówno w dacie naszego wylotu, jak i powrotu. Dowód osobisty nie powinien posiadać również żadnych uszkodzeń czy złamań. W przeciwnym razie możemy zostać niewpuszczeni na pokład samolotu. 

Niektóre państwa spoza Europy, m.in. takie jak Turcja czy francuskie departamenty zamorskie również pozwalają na wjazd na swój teren na podstawie dowodu osobistego, o ile nie planujemy pobytu dłuższego niż 90 dni. 

Podróżując w bardziej odległe trasy, wymaganym dokumentem tożsamości będzie paszport. Podobnie jak w przypadku wyjazdów z dowodem osobistym, musimy pamiętać o tym, aby był on ważny przez cały nasz pobyt. Co więcej, niektóre kraje wymagają, aby termin ważności paszportu wynosił 3 miesiące lub nawet 6 miesięcy przed planowaną datą przylotu. 

Tym bardziej warto sprawdzić na długo przed urlopem, jakie przepisy obowiązują w danym państwie. Wyrobienie nowego paszportu zazwyczaj nie powinno zająć nam dłużej niż 30 dni, jednak w okresie wakacyjnym w wyniku masowego składania wniosków termin ten może się przedłużyć. 

 

Wiza – czym jest i jakie są rodzaje?

Dokumentem, o który także należy zadbać odpowiednio wcześniej przed podróżą do niektórych krajów, jest wiza. Jest to tymczasowe pozwolenie, upoważniające pasażera do wjazdu i pobytu na terenie kraju, zazwyczaj na określony termin i w określonym celu. Najczęściej wymaganą wizą jest wiza turystyczna, gdy planujemy jedynie podróżować po danym kraju lub wiza tranzytowa, czyli uprawniająca do tranzytu przez międzynarodową strefę tranzytową jednego lub kilku portów lotniczych państw członkowskich.

Do 11 listopada 2019 roku wiza była wymagana podczas podróży do USA. Od tamtego czasu jednak Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego, dzięki któremu do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych wystarczy ważny paszport oraz wypełnienie wniosku w ESTA, czyli w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. 

 

Dokumenty podróży

Poza ważnym dokumentem tożsamości czy posiadaniem wizy, aby zostać wpuszczony na pokład samolotu musimy pamiętać również o zabraniu ze sobą dokumentu podróży. Należy do nich rezerwacja lotnicza lub karta pokładowa. Dostęp do tego rodzaju dokumentu otrzymamy w zależności od sposobu, w jakim się odprawimy.

Obecnie wielu przewoźników posiada możliwość odprawy online. W takiej sytuacji wystarczy wejść na dedykowany formularz linii lotniczej, wypełnić wszystkie podstawowe dane, a na ich podstawie zostanie wygenerowana karta pokładowa, którą zapisaną w telefonie lub wydrukowaną należy zabrać ze sobą na lotnisko.

Dla osób, które preferują odprawić się na lotnisku, proces wydania karty pokładowej zazwyczaj odbywa się przy odprawie biletowo-bagażowej lub samodzielnie w dedykowanym automacie. Wszelkie wskazówki, jak odprawić się zarówno online, jak i bezpośrednio na lotnisku opisaliśmy w artykule znajdującym się pod tym linkiem.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby dane znajdujące się na dokumencie podróży zgadzały się z danymi widniejącymi na dokumencie tożsamości. 

 

 

Mariusz Białkowski 

 

Kolejne odwołane loty Wizz Air. Przyczyną usterka techniczna silników.

W ostatnim czasie Wizz Air...

Bagaż na lotnisku - na co zwrócić uwagę i czego unikać?

Podróżowanie samolotem to nie tylko...