Kiedy masz prawo do noclegu?
Podróżując liniami lotniczymi czasami może dojść do sytuacji, kiedy nasz lot zostaje mocno...
Pewnie nieraz spotkałeś się z pojęciem jet lagu. Jest on powszechnym problemem podróżujących, szczególnie tych wybierających się na długie dystanse i przekraczających kilka stref czasowych podczas jednego lotu. Objawia się on szeregiem dolegliwości fizycznych i psychicznych, które mogą znacząco utrudnić dostosowanie się organizmu do nowego rytmu czasowego. W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku bliżej, omówimy jego objawy, przyczyny oraz udzielimy porad, jak sobie z nim radzić.
Jet lag jest inaczej nazywany zespołem nagłej zmiany strefy czasowej, więc jak sama nazwa wskazuje, występuje w przypadku odbycia dalekiej podróży w stosunkowo krótkim czasie. Dochodzi wówczas do rozregulowania rytmu dobowego organizmu, w tym do zaburzenia wydzielania hormonów melatoniny i kortyzolu, które odpowiadają za nasze wewnętrzne dostosowanie się do cyklu dnia i nocy.
Im więcej stref czasowych przekroczymy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia jet lagu. Jego symptomy są najbardziej intensywne, gdy podróżny przekracza trzy lub więcej stref czasowych w jednym kierunku, na przykład podróżując z zachodu na wschód. Długość trwania jet lagu jest głównie zależna od wielu czynników indywidualnych, jednak czas potrzebny na adaptację nie powinien zająć więcej niż kilka dni.
Zespół nagłej zmiany strefy czasowej w znaczący sposób wpływa na ogólny komfort i samopoczucie podróżnego, a do najczęstszych objawów jet lagu zalicza się:
1. Zaburzenia snu: przekraczanie kilku stref czasowych dla jednych będzie oznaczać bezsenność, a dla innych nadmierną senność – wszystko w zależności, w jakim kierunku podróżujemy. Ze względu na wydłużenie doby, łatwiej będziemy znosić podróże ze wschodu na zachód niż w drugą stronę, mając poczucie skrócenia dnia.
2. Zmęczenie, rozdrażnienie, wahania nastrojów: jednym z najbardziej dokuczliwych objawów jest uczucie przewlekłego zmęczenia, które może utrudnić normalne funkcjonowanie.
3. Ból głowy: ból głowy to częsty towarzysz jet lagu, który bezpośrednio wynika również z pozostałych objawów.
4. Problemy z układem pokarmowym: zmiana strefy czasowej wpływa także na pory spożywania przez nas posiłków, co może doprowadzić do problemów z trawieniem lub objawiać się brakiem apetytu.
5. Zaburzenia koncentracji: jet lag może wpłynąć na zdolność koncentracji i podejmowania decyzji, co może stanowić problem szczególnie dla osób podróżujących w celach służbowych.
Fot. Pasażerowie róznie spędzją czas podczas lotu samolotem. Niektórym udaje się zasnąć, inni całą podróż oglądają filmy lub czytają książkę.
Chociaż jet lag bywa uciążliwy, istnieją sposoby, które pomagają złagodzić jego objawy i przyspieszyć adaptację organizmu do nowego rytmu czasowego. Oto kilka przykładów, jak sobie z nim radzić:
1. Stopniowa adaptacja - jeśli to możliwe, zacznij dostosowywać się do nowego czasu już przed podróżą. Postaraj się zmienić swoje nawyki związane ze snem – jeżeli wybierasz się na zachód, idź spać o 1-2 godziny później, jeżeli na wschód – o 1-2 godziny wcześniej niż zazwyczaj.
2. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – pij jak najwięcej wody już podczas lotu oraz unikaj alkoholu i kofeiny, które mogą negatywnie wpłynąć na przywyknięcie do nowej strefy czasowej.
3. Dostosuj się do lokalnego rytmu dnia – po dotarciu do celu podróży spróbuj od razu przyzwyczaić organizm do danej strefy czasowej, m.in. spożywając posiłki oraz zasypiając zgodnie z nowym rytmem dobowym.
4. Przyjmuj melatoninę – w przypadku problemów ze snem warto rozważyć suplementację melatoniny, jednak pamiętaj, aby przed jej stosowaniem skonsultować się ze specjalistą.
5. Cierpliwość- adaptacja organizmu do nowego czasu może zająć kilka dni, więc bądź cierpliwy i daj sobie czas na aklimatyzację.
Mariusz Białkowski