Lufthansa odwołany lot – co robić?


Twój lot został odwołany i miał się odbyć linią Lufthansa? Reklamacje, odszkodowanie i zwrot pieniędzy – to prawa, które przysługują pasażerowi w takiej sytuacji. Aby jednak do tego doszło, muszą zostać spełnione pewne warunki – czy raczej muszą zajść pewne okoliczności wskazujące bezpośrednio na winę przewoźnika w kwestii odwołanego lotu. Lufthansa, tak jak inne linie, jest wówczas zobowiązana do zadośćuczynienia swoim pasażerom powstałych w wyniku anulowania lotu niedogodności. Jak napisać reklamację do Lufthansy? Jak złożyć reklamację, by odniosła ona pożądany skutek?

 

Przeczytaj o aspektach związanych z odzyskiwaniem należności w przypadku odwołanego lotu Lufthansy. Zapraszamy do lektury!

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie – Lufthansa

 

Jak uzyskać rekompensatę od Lufthansa? Wniosek o odszkodowanie, wypełniony właściwymi danymi i okolicznościami całej sprawy, jest do tego odpowiednim narzędziem. W jaki sposób takie wnioski przyjmuje Lufthansa? Odszkodowanie za odwołany lot może być wypłacone na podstawie dokumentu, który wpłynął bezpośrednio do biura obsługi klienta, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub e-mail. Podpowiadamy, jak napisać taki wniosek do Lufthansy. Odwołany lot nie będzie już problemem!

 

Lufthansa – jakie są warunki wystąpienia o takie świadczenie?

Jakie okoliczności muszą nastąpić, by ubieganie się o odszkodowanie było możliwe w przypadku Lufthansy? Odszkodowanie za anulowany lot przysługuje pasażerom wówczas, gdy samo anulowanie lotu nastąpiło z winy przewoźnika. Oznacza to, że można się o nie ubiegać, gdy – przykładowo – lot nie odbył się ze względu na strajk pracowników danej linii lotniczej (w omawianym przypadku – Lufthansy), ale nie można, gdy strajkowała obsługa lotniska, za którą przewoźnik nie jest odpowiedzialny.

 

Wniosek o odszkodowanie

Aby otrzymać odszkodowanie, należy do linii lotniczej Lufthansa złożyć stosowny wniosek. O tym, co powinno się w nim znaleźć (informacje dotyczące samego lotu, dokumentów podróży, numeru rezerwacji i innych okoliczności), piszemy poniżej.

 

Odszkodowanie od Lufthansa – co musisz wiedzieć?

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odszkodowania od Lufthansy, pasażer powinien wiedzieć, jak napisać wniosek o rekompensatę. Muszą znaleźć się w nim konkretne informacje...

 

Dokumenty podróży

Dokumenty podróży to m.in.: karta pokładowa (jeśli została już wydana lub znalazła się na koncie pasażera w aplikacji mobilnej), e-bilety (przekazane pasażerowi w formie elektronicznej), powiadomienie o odwołaniu lotu, potwierdzenie rezerwacji, ale również dokumenty wskazujące wydatki poniesione na rzecz odbycia podróży (rachunki za komunikację miejską, taksówki, rachunek za noclegi etc.).

 

Numer lotu Lufthansa

We wniosku o odszkodowanie za anulowane połączenie powinien znaleźć się również numer lotu, a także informacje co do jego harmonogramu (godziny startu i lądowania).

 

Przyczyna opóźnienia lub odwołania lotu

Jeśli pasażer ma taką możliwość, a informacja o przyczynie odwołania lotu nie została podana do jego wiadomości, powinien skontaktować się z linią lotniczą Lufthansa i sam uzyskać dane na temat przesłanek do odwołania połączenia. Od tej informacji zależy, czy uda się przewoźnikowi udowodnić winę ponoszoną za anulowanie rejsu.

 

Kwota odszkodowania za odwołany lot od Lufthansa

We wniosku o odszkodowanie klient powinien zawrzeć również informacje o tym, o jaką wysokość świadczenia się ubiega. Więcej informacji o tym, jakie są wartości odszkodowań za odwołany lot znajdziesz w artykule „Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.

Fot. O odszkodowanie za odwołany lot Lufthansa warto powalczyć ze wsparciem prawnika specjalizującego się w takich sprawach.

 

Z jakich powodów Lufthansa odmawia wypłacenia rekompensaty?

Lufthansa – podobnie jak i inne linie lotnicze – może odmówić wypłacenia rekompensaty głównie ze względu na niezgodę, co do winy tej linii za anulowany lot. W praktyce oznacza to, że w piśmie zwrotnym (w odpowiedzi na reklamację) linia lotnicza nie zgadza się z powodem odwołania lotu podanym przez pasażera lub wskazuje, że powód odwołania lotu nie był winą przewoźnika. Wówczas sprawa może dalej toczyć się w sądzie, co oczywiście komplikuje i wydłuża całą procedurę wypłaty odszkodowania. Wielu klientów Lufthansy (i nie tylko tego przewoźnika) na tym etapie, zniechęconych wizją sądowej batalii, rezygnuje więc z dochodzenia swoich praw. Na taki efekt zresztą liczy sam przewoźnik. Praktyka pokazuje jednak, że nie warto odpuszczać, ponieważ wiele spraw ostatecznie skierowanych do sądu kończy się ugodą między stronami i wypłatą należnej rekompensaty. Jednak aby tak się stało, warto zadbać o wsparcie doświadczonej kancelarii.


Jeśli nadal masz wątpliwości, co do własnej sytuacji i wypłaty odszkodowania, skontaktuj się z zespołem Delayfix – pomożemy Ci uzyskać rekompensatę, która z powodzeniem pokryje część kosztów Twoich kolejnych podróży!

Odwołany lub opóźniony lot z Gdańska – uzyskaj z nami odszkodowanie

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to jeden z...

Odwołanie lub opóźnienie lotu z Modlina – wystąp o odszkodowanie!

Port lotniczy Warszawa/Modlin to międzynarodowe lotnisko...