Odszkodowania za opóźniony lot WizzAir – jak uzyskać krok po kroku?

Oprac. DelayFix

Czy kiedykolwiek w trakcie Twoich podróży zdarzył Ci się problem z opóźnieniem lotu? WizzAir, podobnie jak inne linie lotnicze podlegające przepisom unijnym dotyczącym praw pasażerów, w określonych okolicznościach jest zobowiązany do wypłaty rekompensaty za opóźniony lot

Ponieważ w dobie pandemicznych obostrzeń i decyzji o lotach podejmowanych z dnia na dzień (lub nawet czasami z godziny na godzinę) opóźnienia lotów zdarzają się wręcz nagminnie, warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. O odszkodowaniu, zwrocie kosztów i innych przywilejach pasażerów w momencie opóźnienia samolotu WizzAir piszemy poniżej...

 

WizzAir – odszkodowanie za opóźnienie to nie wszystko... Czym jest zwrot uzasadnionych kosztów?

Zanim przejdziemy do omówienia możliwości otrzymania odszkodowania za opóźnione loty WizzAir, warto poruszyć także kwestię opcji ubiegania się o zwrot uzasadnionych kosztów, o którym to wyjściu wie niewielu pasażerów. Każdy klient linii lotniczej, który w wyniku opóźnienia swojego lotu poniósł bezcelowe koszty dotarcia na lotnisko czy wydał pieniądze na zaliczkę za nocleg przepadającą w momencie spóźnienia się do obiektu, ma prawo do odzyskania tych nakładów.

 

Dodatkowe świadczenia od linii lotniczej w przypadku opóźnionego lotu WizzAir

Ponadto pasażerowie oczekujący na lotnisku na swój opóźniony samolot mogą domagać się od linii lotniczej posiłków, napojów, umożliwienia im kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez faks ze swoimi bliskimi, a jeśli opóźnienie WizzAir (lub innych linii) jest tak duże, że samolot wystartuje dopiero kolejnego dnia, przewoźnik musi zapewnić podróżnikom nocleg w pobliżu lotniska, a także transport „tam i z powrotem”. Czy pasażerowie mają w takiej sytuacji prawo do żądania zwrotu pieniędzy za bilet? O tej kwestii można przeczytać w artykule Zwrot za bilety lotnicze w przypadku opóźnionego połączenia, który dostępny jest na naszym blogu.

 

WizzAir – opóźnione loty. Kiedy mogę otrzymać odszkodowanie?

Zanim przejdziemy do omawiania procedury uzyskania rekompensaty za opóźniony lot, warto przywołać w tym miejscu obostrzenie zawarte w przepisach unijnych dotyczących praw pasażerów, które reguluje kwestię możliwości ubiegania się o odszkodowanie. Zasada jest jedna: odszkodowanie za opóźniony lot (WizzAir lub innego przewoźnika) należy się podróżującym wówczas, gdy samo opóźnienie wynika z winy danej linii lotniczej. Jakie to sytuacje? Rekompensatę za opóźniony lot otrzymuje się wówczas, gdy samolot nie wyleci o czasie na przykład ze względu na strajki pracowników danej linii lotniczej, zaniedbanie w kwestii usterki technicznej czy przez pomyłkę przewoźnika w planowaniu lotów. Rekompensata się jednak nie należy, gdy strajkować będą pracownicy lotniska (których zachowanie nie zależy od przewoźnika) lub gdy warunki atmosferyczne nie pozwolą na wystartowanie samolotu zgodnie z planem.

 

WizzAir – opóźnienia lotów. Jak złożyć reklamację krok po kroku?

1. Złożenie reklamacji za opóźniony lot w WizzAir powinno się rozpocząć od zgromadzenia wszystkich dostępnych nam informacji na temat lotu i samego opóźnienia. Potrzebny więc będzie numer lotu, numer rezerwacji, ale również bilet czy karta pokładowa (jeśli była wydana). Dodatkowo warto dowiedzieć się, jaka była przyczyna opóźnienia (najlepiej uzyskać takie informacje bezpośrednio po komunikacie o opóźnieniu – u obsługi lotniska, obsługi samolotu bądź na infolinii WizzAir).

2. Kiedy mamy już zgromadzone wszystkie te dane, wypełniamy formularz reklamacji dostępny na stronie WWW przewoźnika bądź kontaktujemy się bezpośrednio z biurem obsługi klienta WizzAir – konsultanci powinni pokierować klienta i wytłumaczyć mu, jak poradzić sobie z formularzem. Warto pamiętać o tym, że już od tego etapu pasażer może skorzystać ze wsparcia pośrednika, który będzie „pilotował” sprawę od samego początku i doradzi, w jaki sposób najlepiej będzie wypełnić formularz reklamacji.

3. Po jego wypełnieniu niezbędnymi danymi (wraz z opisem sytuacji oraz z wyszczególnionymi roszczeniami), przesyłamy go do WizzAir i czekamy na odpowiedź. Pozytywna weryfikacja wniosku o rekompensatę zamyka sprawę, natomiast negatywna może być przyczyną zgłoszenia sprawy do sądu. Jeśli ktoś waha się, czy zająć się tym samodzielnie, czy z pomocą prawnika, zachęcamy do lektury artykułu Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem, w którym omawiamy korzyści ze skorzystania z pomocy specjalistów. Należy jednak spodziewać się, że linia lotnicza odmówi uznania roszczeń – wówczas warto skorzystać z usług pośrednika, ponieważ znacząco zwiększa to nasze szanse na pozytywne zakończenie sprawy. Przewoźnik widząc, że ma do czynienia ze specjalistami, dąży do polubownego rozwiązania sporu (chcąc zawrzeć z klientem ugodę), a kiedy jednak sprawa trafi do sądu, to pasażer nie będzie musiał zajmować się skomplikowanymi procedurami – zrobi to za niego prawnik wyspecjalizowany w prawie lotniczym.

 

Być może masz borykasz się z takim właśnie problemem, skontaktuj się z naszymi ekspertami – z pewnością uda się wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie!

Zadzwoń!

 

Fot. Odszkodowanie za opóźniony lot WizzAir po odmowie przewoźnika łatwiej wywalczyć w sądzie z pomocą prawnika specjalizującego się w takich

 

WizzAir – reklamacje za opóźniony lot. Jakie kwoty można uzyskać w ramach rekompensaty?

Oprócz wspomnianych wyżej przywilejów pasażera, którego lot został opóźniony (takich jak posiłki i napoje, nocleg czy kontakt z najbliższymi), klient linii lotniczych ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Może uzyskać rekompensatę pieniężną w określonej wysokości. Jakiej? Wszystko zależy od czasu opóźnienia oraz od trasy, jaką miał pokonać (bądź pokonał) opóźniony samolot. I tak, najniższa stawka odszkodowania to 250 euro (przy opóźnieniu wynoszącym ponad 3 godziny i na trasie do 1500 kilometrów), a najwyższa – nawet 600 euro (przy opóźnieniu trwającym ponad 4 godziny, na trasie powyżej 3500 kilometrów, przy locie poza kraje Unii Europejskiej). Jest więc o co walczyć!

 

Wszystkie informacje dotyczące poszczególnych kwot, jakie można wywalczyć, ubiegając się o odszkodowanie, w zestawieniu z czasami opóźnień i długościami tras, znajdują się w artykule Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać?

Jak taniej podróżować? Odkrywaj więcej za mniej!

Podróżowanie otwiera przed nami drzwi do...

Strajk Lufthansy a odszkodowanie

W związku z ostatnimi strajkami pracowników Lufthansy nawet...