Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać?

Oprac. DelayFix

Co przysługuje za opóźnienie samolotu? Prawa pasażera są jasne: możesz oczekiwać od linii lotniczej zarówno odszkodowania, jak i opieki w trakcie oczekiwania na rejs alternatywny. Aby skutecznie skorzystać z tych praw i uzyskać fundusze na pokrycie strat oraz na kolejne wojaże, warto wiedzieć, jakie roszczenia można wysunąć wobec linii lotniczej i jak się zachować w sytuacji opóźnienia lotu, a oprócz tego – do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli samodzielne starania o odszkodowanie z tytułu opóźnienia lotu nie przyniosły pożądanych efektów. Zapraszamy do lektury!

 

Jakie są moje prawa w przypadku opóźnionego lotu?

Międzynarodowe prawo obowiązujące w Unii Europejskiej określa kwestie istotne dla podróżnych, których dotknęło zarówno odwołanie, jak i opóźnienie lotu. Prawa pasażerów są jasne: przysługuje im zarówno odszkodowanie od przewoźnika, jak i zwrot uzasadnionych kosztów czy opieka lotniskowa. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

 

Zwrot uzasadnionych kosztów

Co przysługuje za opóźniony lot? Jeśli opóźnienie to wyniosło co najmniej 5 godzin, to wówczas właściciel biletu (pasażer) może ubiegać się o zwrot uzasadnionych kosztów, poniesionych przez niego na rzecz podróży. Wśród nich można oczywiście wyróżnić koszt samego biletu, ale również koszty poniesione za nieodbytą podróż (pieniądze z zadatków na noclegi), a także koszty podróży już częściowo odbytej (poprzednie loty), jeśli opóźniony lot powoduje, że reszta planu podróży nie będzie mogła być zrealizowana.

Oprócz zwrotu wyżej wspomnianych kosztów, przewoźnik – w zależności od sytuacji – jest zobowiązany do zapewnienia pasażerom posiłków, a także transportu do hotelu, możliwości noclegu i kontaktu telefonicznego czy poprzez wiadomości e-mail, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Ilustruje to również poniższa grafika.

O tym, jakie benefity przysługują pasażerom w sytuacji opóźnionego lotu, decydują przede wszystkim czas spóźnienia oraz dystans do pokonania. Znaczenie ma również to, czy lot odbywa się w granicach UE, czy poza nią.

Być może to Cię zainteresuje: Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?

 

Odszkodowanie za opóźniony lot

Co się należy za opóźniony lot – oczywiście poza zwrotem uzasadnionych kosztów? Odszkodowanie! Jego wysokość zależy od odległości, która została lub miała być pokonana podczas opóźnionego rejsu. I tak, pasażerom lotów mających odbyć się na dystansie do 1500 kilometrów przysługuje 250 euro, dla pasażerów lotów na dystansie od 1500 do 3500 kilometrów przewidziano odszkodowania w wysokości 400 euro, natomiast dla podróżujących rejsami powyżej tej długości (3500 kilometrów) – 600 euro, jeśli lot realizowany jest poza UE i 400, jeśli w UE. Warto pamiętać o tym, że aby linia lotnicza wypłaciła odszkodowanie, to zaistniałe opóźnienie musi wynikać z winy przewoźnika, jak i musi być równe lub dłuższe niż 3 godziny.

 

Odszkodowanie za opóźniony lot a opieka linii lotniczej

Odszkodowanie za opóźniony lot to zresztą nie wszystko, co przysługuje pasażerom. Oprócz tego przewoźnik musi zagwarantować podróżnym możliwość wysłania 2 maili, wykonania 2 telefonów lub wysłania 2 faksów. To nadal jednak nie wszystko...

 

Oferta alternatywnego lotu

Zazwyczaj przy ogłoszeniu opóźnienia lotu pasażer dowiaduje się, że lot zostanie zrealizowany w ramach rejsu tej samej maszyny, konkretnego przewoźnika. Czasem jednak sytuacja wymaga, by samolot – a tym samym klasa przewozu – zmieniła się. Jeśli zmieni się ona na wyższą, wówczas nie przysługują podróżnikowi żadne dopłaty. Jeśli natomiast zmieni się na niższą (przykładowo – z biznesowej na ekonomiczną), wówczas pasażer może otrzymać zwrot ceny biletu w wysokości od 30 do nawet 75% jego kosztu.

 

Oferta linii lotniczej

Jeśli zdarzył ci się opóźniony lot, voucher na jedzenie będzie jednym z elementów, który składa się na opiekę lotniskową pasażerów w sytuacji opóźnienia samolotu. Posiłek i napoje muszą być dostosowane obfitością zarówno do wieku pasażerów, jak i do czasu, jaki prawdopodobnie spędzą oni na lotnisku. Oprócz tych świadczeń, przewoźnik musi zapewnić również:

 

przejazd do hotelu;

zakwaterowanie w hotelu;  

przejazd na lotnisko;

jeśli lot opóźniony jest tak bardzo, że opóźniony wylot następuje kolejnego dnia w stosunku do wylotu planowanego.

Fot. W przypadku opóźnionego lotu pasażer ma swoje prawa, które może egzekwować od przewoźnika. Jeśli opóźnienie lotu sięga następnego dnia, pasażer ma prawo m.in. do noclegu w hotelu na koszt linii lotniczych.

 

Odszkodowanie od linii lotniczej za opóźniony lot – jak się o nie ubiegać?

Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, odszkodowanie w niebagatelnej wysokości kilkuset euro jest jednym z elementów, jakich pasażer może oczekiwać od linii lotniczych w sytuacji opóźnienia lotu. Niestety, samodzielne wysuwanie roszczeń reklamacyjnych (bo to właśnie w ramach reklamacji można ubiegać się o odszkodowanie) często spełza na niczym – linia lotnicza odrzuca wniosek reklamacyjny, a pasażer nie ma czasu lub funduszy, by skierować sprawę do sądu. Nierzadko też rezygnuje z dochodzenia swoich praw z obawy przed przeciągającymi się, skomplikowanymi procedurami prawnymi, których do końca nie rozumie i w których zwyczajnie nie chce uczestniczyć.

Zobacz też: „Odszkodowanie za opóźniony lot - samemu czy z pośrednikiem” >>

Na szczęście w takiej sytuacji z powodzeniem można skorzystać z profesjonalnego wsparcia kancelarii specjalizującej się w tego typu sprawach. Jedną z nich jest DelayFix. 

Przebrniemy za Ciebie przez wszystkie konieczne procedury i wywalczymy należną rekompensatę.

Zapraszamy do kontaktu!

Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

Ruch lotniczy w Polsce rozwija się w expressowym tempie. Na rodzimych lotniskach pojawia się...

Okoliczności nadzwyczajne – zdarzenia, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich...