Podróżowanie w czasie COVID-19 - część I

Oprac. DelayFix

Sytuacja na świecie zmienia się każdego dnia. Jedne państwa otwierają swoje granice i luzują obostrzenia inne wręcz przeciwnie. Jaki kierunek podróży wybrać, by cieszyć się w 100% wymarzonym urlopem? Poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji.

 

Teneryfa to jeden z często wybieranych kierunków podróży. Przebywać na niej mogą wszyscy obywatele strefy Schengen. Przed przylotem należy pamiętać o konieczności posiadania negatywnego wyniku testu RT-PCR, obowiązek ten dotyczy wszystkich powyżej 6 roku życia. Test powinien być zrobiony do 72 godziny przed przybyciem na Wyspy Kanaryjskie. Posiadanie testu to nie jedyny obowiązek przylatujących na Teneryfę. Każdy z turystów powinien mieć wypełniony formularz kontroli sanitarnej i wygenerować kod QR. Rejestracja musi nastąpić na mniej niż 48 godzin przed rozpoczęciem podróży. Po przybyciu na wyspę turystów będzie czekała również kontrola temperatury i kontrola sanitarna (temperatura do 37,5*C traktowana jest jako normalna). Aktualnie na Teneryfie zostały wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy 23 a 6 rano. Bary i restauracje czynne są do godziny 23:00. Obłożenie w lokalach do maksymalnie 50%, na ogródkach do 70%. Transport ograniczony do 50% miejsc. Noszenie maseczek jest obowiązkowe zarówno w przestrzeni zamkniętej jak i otwartej. Maseczki wymagane są również na plaży. Możemy je zdjąć podczas kąpieli oraz w przypadku braku przemieszczania się z zachowaniem dystansu. Większość atrakcji na wyspie pozostaje zamknięta. Loro Parque organizuje zwiedzanie dla grup do 9 osób tzw. Exclusive Day Tour a koszt to 100€ od osoby. Działa również kolejka na wulkan Teide. W hotelach posiłki
w formie bufetu odbywają się bez samoobsługi, baseny hotelowe są dostępne, a animacje przebiegają w ograniczonym zakresie.

Majorka to kolejny z proponowanych przez nas kierunków wewnątrz strefy Schengen. Dla przylatujących na wyspę obowiązkowe jest posiadanie negatywnego wyniku testu oraz wygenerowania kodu QR. Wyniki testu sprawdzane są zarówno przy wejściu do samolotu jak i na lotnisku po przylocie. Pomiędzy 22 a 6 rano obowiązuje godzina policyjna a przemieszczanie się w tych godzinach jest możliwe tylko
w określonych sytuacjach jak wizyta w aptece czy praca. Lokale gastronomiczne otwarte są do godziny 17:00. Maseczki są obowiązkowe dla wszystkich powyżej 6 roku życia w przestrzeni publicznej zewnętrznej i wewnętrznej. Na plaży również obowiązkowe jest noszenie maseczek, wyznaczona jest przestrzeń 4m2 na osobę oraz odstępy pomiędzy leżakami i parasolami. Wszystko dla bezpieczeństwa przebywających na wyspie.

Nie ma już przeszkód w podróżowaniu do Egiptu. Loty z polski do Sharm El Sheikh, Hurghady, czy Marsa Alam oferuje kilka biur podróży. W czasie COVIDu władze Egiptu zrezygnowały z opłat wizowych, ale każdy z przybywających do kraju musi wykonać test PCR na obecność wirusa. Turyści mogą wykonać taki test na 72 godziny przed przylotem lub wykonać go na lotnisku. Koszt testu wykonywanego na miejscu to ok 30$. Niektóre biura podróży zdecydowały się na pokrycie kosztów wykonania testów na lotnisku. Hotele w Egipcie mogą przyjmować wyłącznie 50% klientów. Również w kompleksach basenowych może przebywać ograniczona liczba osób. Hotele musza zapewnić turystom środki to dezynfekcji a pomieszczenia ogólnodostępne oraz pokoje powinny być regularnie sprzątane i wietrzone. W miejscach publicznych i środkach transportu obowiązkowe jest noszenie maseczek. Transport publiczny zostaje wstrzymany w godzinach 24:00 a 4:00 rano. Sklepy są otwarte do 22:00 a restauracje i kawiarnie do 24:00 i mogą mieć zajęte 50% miejsc.

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania

Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno...

Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?

Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go...