Sprawdź, zanim polecisz: limity rozmiaru i wagi bagaży w ulubionych liniach lotniczych Polaków


Udało Ci się kupić bilet lotniczy w naprawdę dobrej cenie? Rezerwujesz hotel, planujesz każdy dzień wyprawy i zastanawiasz się, co będzie Ci potrzebne? Nim zaczniesz się pakować, sprawdź, ile możesz ze sobą zabrać. Brak tej wiedzy może być bardzo kosztowny - w niektórych liniach za przewóz nadprogramowego bagażu będziesz musiał zapłacić nawet kilkaset złotych!

Co linia, to obyczaj - chciałoby się powiedzieć, analizując limity rozmiaru i wagi bagażu u najpopularniejszych wśród Polaków przewoźników. Niektórzy z nich zezwalają na bezpłatny przewóz mikroskopijnego ekwipunku: małego plecaka, torebki damskiej czy etui na laptopa. Inni zaś dopuszczają zabranie ze sobą w cenie biletu naprawdę dużego bagażu rejestrowanego. W dzisiejszym wpisie prezentujemy krótki przewodnik po limitach rozmiaru i wagi bagażu, dzięki któremu bez stresu przygotujesz się do podróży samolotem. 


Tanie linie - drogie bagaże
Tani przewoźnicy, których usługi cieszą się wśród Polaków największą popularnością, pozwalają na bezpłatny przewóz jedynie małego bagażu podręcznego. Plecak, torebka czy torba powinny zostać zamieszczone pod fotelem. A co jeśli potrzebujesz więcej rzeczy, bo lecisz właśnie na swoje upragnione wakacje? Niestety, większy bagaż podręczny oraz rejestrowany to koszt rzędu kilkudziesięciu - kilkuset złotych. Ile dokładnie trzeba zapłacić u najpopularniejszych przewoźników?


Ryanair - jaki bagaż możesz zabrać?
Jeśli podróżujesz irlandzkimi liniami, możesz bez ponoszenia dodatkowych opłat zabrać ze sobą na pokład jedną niewielką torbę lub plecak o wymiarach: 40 cm x 20 cm x 25 cm. Twój bagaż musi zmieścić się pod siedzeniem. 
➡️Za dodatkową opłatą możesz dokupić tzw. duży bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach: 55 cm x 40 cm x 20 cm i wadze 10 kg. Będzie on podróżował w luku nad głowami pasażerów.
➡️Wysokość opłaty za dodatkowy bagaż podręczny jest zróżnicowana i uzależniona od opcji, którą wybierzesz. 
Opcja nr 1: wykupujesz pierwszeństwo wejścia na pokład (tzw. priorytetowy boarding). Masz wówczas prawo zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego – mały oraz duży. Cena tej usługi wynosi od 6 do 10 euro.

Opcja nr 2: nadajesz bagaż podręczny do luku bagażowego. Tym samym staje się on małym bagażem rejestrowanym, jednak jego wymiary nadal nie mogą przekroczyć 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz 10 kg wagi. Zastanawiasz się, po co w ogóle korzystać z tego rozwiązania? Otóż dzięki temu manewrowi będziesz miał możliwość zabrać ze sobą przedmioty, których nie można przewozić na pokładzie samolotu, np. kosmetyki powyżej 100 ml. Za opcję nr 2 zapłacisz od 10 do 12 euro.

Opcja nr 3: dokonujesz zakupu biletu w wersji innej niż standardowa (np.Plus lub Flexi Plus). Cena? Jest uzależniona od terminu i trasy lotu.

➡️Za dodatkową opłatą możesz przewieźć w luku bagażowym trzy sztuki bagażu rejestrowanego o maksymalnym wymiarze 81 cm x 119 cm x 119 cm i wadze do 20 kg. W przypadku rezerwacji przez internet zapłacisz za tę usługę 25 euro, w czasie odprawy na lotnisku-  40 euro.

 

Wizz Air -  bezpłatnie tylko bagaż podręczny
➡️Zgodnie z limitami węgierskiego przewoźnika, na pokład możesz bezpłatnie  zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnym rozmiarze 40 cm x 30 cm x 20 cm i wadze do 10 kg. 
➡️Osoby, które wykupiły usługę dającą pierwszeństwo wejścia na do samolotu (WIZZ Priority), mogą wnieść na pokład podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm, a waga 10 kg. Koszt usługi waha się od 5 do 25 euro.
➡️Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, to jego maksymalny rozmiar wynosi 149 x 119 x 171 cm. Wizz Air umożliwia przewóz  do sześciu sztuk w luku bagażowym (trzy można zarezerwować przez internet, a kolejne trzy na lotnisku). Ich waga nie może być większa niż 10, 20 lub 32 kg. To, ile ostatecznie zapłacisz, zależy od terminu lotu oraz wagi ekwipunku. Rozpiętość cenowa jest spora i waha się od 9 do 72 euro.

 

EasyJet - droższa opcja, większy bagaż
➡️W porównaniu do poprzedników, brytyjski tani przewoźnik oferuje lepsze warunki przewozu. Bezpłatnie możesz zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 56 cm x 45 cm x 25 cm. Limit wagi nie jest określony  ważne, aby walizka czy plecak zmieściły się w schowku nad głową. Jednak zgodnie z zasadami obowiązującymi w easyJet, na pokładzie samolotu można umieścić tylko 70 walizek. Jeśli liczba ta zostanie przekroczona, Twój bagaż trafi do luku.
➡️Jeśli zdecydujesz się na zakup biletu w droższej opcji (Flexi, Upfront, Extra Legroom), będziesz mógł wziąć na pokład dodatkową sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 45 cm x 36 cm x 20 cm. 
➡️Maksymalny rozmiar bagażu rejestrowanego to 275 cm. Limit wagowy ustalono na poziomie 15 lub 23 kg. Dokonując rezerwacji przez internet, za przewóz w luku bagażowym 15-kilogramowej walizki zapłacisz 34-170 zł, za 23-kilogramową 46-182 zł.

Duży przewoźnik - duży bagaż w cenie
Duzi europejscy przewoźnicy, tacy jak LOT, Lufthansa, czy Air France, umożliwiają swoim pasażerom (w klasie ekonomicznej) bezpłatne wniesienie na pokład bagażu podręcznego o nieco większych gabarytach. Gwarantują również (poza taryfą Light) przewóz bagażu rejestrowanego w luku bez dodatkowych kosztów. 

LOT - jaki bagaż możesz zabrać?
➡️Nasz rodzimy przewoźnik w klasie ekonomicznej w taryfach: LOT Economy Class i LOT Economy Saver, pozwala na przewóz w cenie biletu jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze do 8 kg. Na pokład samolotu możesz zabrać również nieodpłatnie torebkę damską, plecak czy torbę na laptopa (40 cm x 35 cm x 12 cm). 
➡️Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, to w najtańszej taryfie (Economy Saver), w cenie biletu możesz przewieźć jedną sztukę na rejsach międzykontynentalnych do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Singapuru i Korei Południowej, a dwie do Pekinu. Jego maksymalna wielkość to 158 cm, a waga 23 kg. W przypadku lotów międzynarodowych i krajowych będziesz jednak musiał uiścić dodatkową opłatę w wysokości 110 zł.

Lufthansa - 2 bagaże w cenie
➡️W klasie ekonomicznej niemiecki przewoźnik umożliwia bezpłatny przewóz jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze do 8 kg. W cenie biletu możesz również zabrać na pokład torebkę damską, plecak czy laptopa pod warunkiem, że jego wymiary nie przekraczają 40 x 30 x 10 cm.
➡️Lufthansa, podobnie jak LOT, w klasie ekonomicznej umożliwia podróżującym zabranie jednej sztuki bagażu rejestrowanego w cenie biletu. Jego maksymalna wielkość to 158 cm, a waga 23 kg. Na trasach do Ameryki Północnej linia lotnicza wprowadziła taryfę Economy Light, która pozwala na bezpłatne zabranie na pokład jedynie bagażu podręcznego. Za zabranie dodatkowego bagażu trzeba uiścić opłatę: 50 euro.

Skorzystaj z naszych ściąg
Nietrudno zauważyć prawidłowość, że tani przewoźnicy zarabiają na dodatkowych opłatach za przewóz większego bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego. Jednak duże linie lotnicze także określają limity rozmiaru i wagi przewożonego przez pasażera ekwipunku. Ich przekroczenie pociąga za sobą konieczność dopłaty, zwykle niemałej. 

Dlatego nim ruszysz w wymarzoną podróż, najlepiej sprawdź na stronie przewoźnika, jak się spakować, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów podczas odprawy. Możesz również zerknąć do poniższych “ściąg”, a nawet je sobie wydrukować lub zapisać na dysku. Opracowaliśmy je specjalnie dla naszych klientów.

 

 

 

Odszkodowanie za opóźniony lot – jakie dokumenty są potrzebne?

Opóźniony lot to zawsze duży stres dla pasażerów...

Gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot – 3 możliwości

Każdy przed lotem myśli o tym, by jego wakacyjny wypoczynek,...