Voucher zamiast odszkodowania za spóźniony lot - czy warto?


Od 250 do nawet 600 euro - tyle możesz dostać za opóźniony lub odwołany lot. Niestety, wielu Polaków nadal nie zna praw przysługujących pasażerom i nie walczy o należne im pieniądze. Tę niewiedzę wykorzystują linie lotnicze, które w ramach rekompensaty proponują, np. voucher na kolejny lot. Tymczasem przyjęcie takiej oferty to automatyczna rezygnacja z odszkodowania. Dziś na naszym blogu o tym, dlaczego czasem nie warto brać, jak dają.

Podekscytowany, że właśnie zaczynają się Twoje wymarzone wakacje przyjeżdżasz odpowiednio wcześnie na na lotnisko. Oddajesz swoją walizkę, przechodzisz kontrolę, wreszcie siadasz w hali odlotów i czekasz, aby wyruszyć w podróż życia. Niestety, wkrótce okazuje się, że Twój samolot jest znacznie opóźniony, więc jedyne co Ci pozostaje, to uzbroić się w cierpliwość i czekać, czekać, czekać... 


Odlot samolotu przesunął się o ponad 3 godziny, więc po powrocie do domu, zgodnie z przysługującym Ci prawem, wzywasz przewoźnika do wypłaty odszkodowania. Ten, po rozpatrzeniu Twojej reklamacji, nie tylko przesyła miłe przeprosiny, ale postanawia Ci przyznać voucher turystyczny. Co ciekawe, jego wartości przekracza wysokość odszkodowania! No rewelacja, to się nazywa obsługa klienta! 


Tylko... czy na pewno Ci się to opłaca?

 

Voucher czy pieniądze? - co na to prawo unijne?

Zgodnie z przepisami odszkodowanie może być wypłacone w bonach podróżnych lub w formie innych usług tylko i wyłącznie za Twoją pisemną zgodą. Mówi o tym art. 7 ust. 3 Rozporządzenia nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.


Oznacza to, że jeśli odmówisz przyjęcia vouchera czy innych korzyści, przewoźnik jest obowiązany wypłacić Ci odszkodowanie w formie pieniężnej. 


Czy warto przyjąć ofertę przewoźnika?

Przewoźnicy z zasady nie informują podróżnych o przysługujących im prawach do odszkodowania. W zamian proponują vouchery turystyczne, często już na lotnisku, co sprzyja pochopnym decyzjom zmęczonych i zdenerwowanych pasażerów. 


Ze statystyk wynika, że zdecydowana większość podróżnych, kierując się logiką: “lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu”, wybiera podsunięte przez linię lotniczą rozwiązanie, nie podejmując nawet walki o należne pieniądze.


Tymczasem otrzymane od przewoźnika vouchery są akceptowane tylko przez linię lotniczą, która je wystawiła. Ich ważność wynosi zazwyczaj rok. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc założyć, że nigdy nie zostaną przez Ciebie zrealizowane...


Odpowiedź na pytanie: czy to się opłaca? jest zatem prosta: linii lotniczej na pewno, Tobie - niekoniecznie. Przyjmując voucher, tracisz szansę na dodatkowe 1000-2500 zł na swoim koncie, które mógłbyś wykorzystać na dowolny cel. 


Kiedy voucher się opłaca?

Sporadycznie zdarzają się sytuacje, kiedy oferta przewoźnika jest faktycznie korzystna dla pasażera. Dotyczy to głównie dużych linii, które latają na trasach transatlantyckich i oferują vouchery na dowolny lot, wtedy możesz go wykorzystać na trasie, którego cena przewyższa wysokość odszkodowania.


Nim cokolwiek podpiszesz, zapoznaj się jednak z propozycją linii lotniczej i przeczytaj dokładnie warunki vouchera.


W jakich sytuacjach należy Ci się odszkodowanie?

Przypomnijmy, jakie warunki muszą zostać spełnione, abyś mógł wystąpić o odszkodowanie:

● Linia lotnicza jest w pełni odpowiedzialna za opóźniony lub odwołany lot (np. nastąpiła awaria techniczna, choroba pilota lub członka załogi). 
● Przewoźnik jest zarejestrowany w jednym z Państw Członkowskich lub lot rozpoczyna się na lotnisku należącym do EU,
● Lot został odwołany lub anulowany na mniej niż 14 dni przed planowaną podróżą.

 

Jak podwójnie nie stracić?

Wiesz już, że przyjęcie vouchera oznacza, że dobrowolnie rezygnujesz z odszkodowania. Jeśli nie wykorzystasz go w porę, stracisz podwójnie - na to właśnie liczy “hojny” przewoźnik. Możesz jednak skorzystać z bonów na jedzenie i napoje oraz innych usług należnych pasażerom w ramach opieki linii lotniczej. 

Jeśli Twój lot został odwołany lub był poważnie opóźniony, nie rezygnuj z walki o pieniądze. Boisz się, że formalności Cię przerosną i nie masz ochoty na dochodzenie swoich praw? Bez obaw - powierz nam swoją sprawę, a my zajmiemy się wszystkim od A do Z: https://delayfix.com/kontakt

Odszkodowanie za opóźniony lot – jakie dokumenty są potrzebne?

Opóźniony lot to zawsze duży stres dla pasażerów...

Gdzie złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot – 3 możliwości

Każdy przed lotem myśli o tym, by jego wakacyjny wypoczynek,...