Zmiana terminu wylotu przez biuro podróży – czy należy się odszkodowanie?


Zmiana terminu wylotu przez biuro podróży to bardzo stresująca sytuacja, która może mieć ogromny wpływ na przebieg całego urlopu. O ile zmiana godziny wylotu o godzinę lub dwie w przypadku dłuższego wypoczynku często nie ma znaczenia, to jednak niekorzystny układ przylotów i odlotów może w zasadzie skrócić wypoczynek o dwa dni! Co zrobić, gdy biuro podróży zmienia godziny wylotu? Czy zmiana godzin wylotu przez biuro podróży może być podstawą do uzyskania odszkodowania? Jak wyglądają procedury? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie związane ze zmianą terminu wylotu przez biuro podróży.

Dlaczego biuro podróży zmienia godziny wylotu?
 

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że godziny wylotów ustala przewoźnik, a nie biuro podróży. Organizatorzy wczasów informują linie lotnicze o zapotrzebowaniu na lot czarterowy, te z kolei ustalają miejsce i godzinę lądowania na podstawie ustaleń z lotniskami i kontrolą ruchu lotniczego. Terminy lotów planowane są w taki sposób, by starty i lądowania wielu samolotów nie kolidowały ze sobą, pod uwagę należy wziąć także ruch w powietrzu oraz godziny ciszy obowiązujące na danym lotnisku. Zmiany godziny wylotu mogą zdarzyć się w przypadku aktualizacji rozkładu lotów, niespodziewanych wydarzeń (np. strajk pracowników lotniska) czy z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Dowiedz się więcej z naszej podstrony Opóźniony lot

 

Zmiana terminu wylotu przez biuro podróży to tak naprawdę rzadka sytuacja i zwykle jest wynikiem konsolidacji samolotów: jeśli nie wszystkie wycieczki zostały wyprzedane, biuro podróży może przenieść pasażerów do samolotu odlatującego w innym terminie. Z tego powodu biura podróży zawierają w warunkach uczestnictwa zapis o tym, że pierwszy i ostatni dzień wykupionych wczasów to czas przeznaczony na podróż, a godziny wylotu mogą ulec zmianie.

 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, trudno obwiniać biuro podróży – pretensje klientów są jednak słuszne. Część osób decyduje się na wylot z innego miasta i zmiana terminu wylotu przez biuro podróży wiąże się w takiej sytuacji z dodatkowymi utrudnieniami w zakresie transportu lub noclegu pasażera. Opóźnienie lotu o kilka godzin może także spowodować, że wycieczkowicze znajdą się na miejscu późnym wieczorem. W ten sposób tracą niejako jeden dzień wycieczki, który przeznaczyć można na zwiedzanie czy odpoczynek po podróży. Złość, frustracja, niezadowolenie, rozczarowanie – nawet jeśli zmiany wynikają z przyczyn niezależnych, nikt nie chciałby zaczynać w taki sposób urlopu! Co można zrobić w sytuacji, gdy następuje zmiana godziny lotu? Odszkodowanie przysługuje w określonych przypadkach...

 

Zmiana godzin lotu – prawa pasażera


Biuro podróży ma obowiązek podania w umowie godziny rozpoczęcia imprezy turystycznej (wycieczki). Może być ona przybliżona, jeśli dokładna godzina nie jest jeszcze określona i niewykluczone, że nastąpi zmiana godzin lotu. Prawa pasażera zawarte są w ustawie o imprezach turystycznych (unijna dyrektywa 2015/2302); pojawia się w niej wyjaśnienie, że zmiana czasu wylotu lub przylotu wiążąca się z dużymi niedogodnościami lub dodatkowymi kosztami dla podróżującego uznawana jest za znaczącą. W takim wypadku zmiana godzin lotu może być powodem odstąpienia przez podróżnego od umowy za zwrotem wniesionych przez niego wpłat i bez obowiązku wniesienia opłaty za odstąpienie. Nie każda zmiana jest jednak kwalifikowana jako znacząca, dlatego nie w każdym przypadku klient może po prostu zrezygnować z wykupionych wczasów bez konsekwencji finansowych. Często biura podróży zastrzegają także w regulaminach, że godziny rozpoczęcia imprezy mogą być przybliżone, a pierwszy i ostatni dzień wycieczki należy przeznaczyć na transport; w umowie może znaleźć się również zapis zastrzegający możliwość dokonywania jednostronnie nieznacznych zmian w umowie – warunkiem jest poinformowanie klienta o zmianie.

 

Jeśli chodzi o odszkodowanie od biura podróży, klient może wystąpić o nie, jeżeli doznał szkody z tytułu tzw. zmarnowanego urlopu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie tylko bezpośrednia umowa z przewodnikiem, ale również z biurem podróży może być podstawą do dochodzenia odszkodowań od linii lotniczych za opóźniony lub odwołany lot.

Fot. O odszkodowanie od biura podróży z powodu zmiany terminu wylotu można starać się w sytuacji, w której doznaje się szkody z tytułu zmarnowanego urlopu.

 

Odszkodowanie od linii lotniczych – jak je uzyskać?


Rozporządzenie WE 261 zobowiązuje linie lotniczą do wypłaty odszkodowań za zakłócone loty – jeśli lot został opóźniony o więcej niż trzy godziny lub odwołany, pasażer zyskuje prawo do rekompensaty, która może wynieść nawet 600€. Co należy zrobić? Złożenie wniosku wiąże się z koniecznością skompletowania dokumentacji (m.in. karta pokładowa, pisemne potwierdzenie przyczyny opóźnienia lotu) oraz wypełnieniem formularza; na złożenie wniosku pasażer ma rok od daty zdarzenia. Nie musi jednak robić tego samodzielnie: DelayFix dokłada wszelkich starań, by maksymalnie uprościć proces ubiegania się o rekompensatę. Biuro podróży zmieniło termin twojego wylotu? Zgłoś sprawę do DelayFix za pośrednictwem infolinii lub poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej i dowiedz się, co należy zrobić. W przypadku przegranej sprawy nie ponosisz żadnych kosztów – niczego zatem nie tracisz, a możesz sporo zyskać.

 

Zobacz też: Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy - krok po kroku

Opóźniony lub odwołany lot na lotnisku w Krakowie – jak uzyskać rekompensatę.

Lotnisko w Krakowie imienia Jana Pawła II to...

Twój lot z Chopina opóźnił się lub został odwołany? Uzyskaj odszkodowanie!

Warsaw Chopin Airport to najbardziej...