Co można zabrać na pokład samolotu – praktyczny poradnik.


Planujesz podróż samolotem? Zastanawiasz się co możesz zabrać ze sobą na pokład w bagażu podręcznym a co powinno znaleźć się w bagażu rejestrowanym? Jakie wymiary walizki będą odpowiednie oraz jak spakować się do samolotu? Te pytania pojawiają się przed każdą podróżą. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule poniżej. 

Wymiary bagażu podręcznego i jego dopuszczalna waga różnią się w zależności od linii lotniczej i warto się z nimi zapoznać by uniknąć kary za nieodpowiednie wymiary walizki. Większość przewoźników dopuszcza walizki o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Tanie linie lotnicze takie jak WizzAir czy Ryanair bezpłatnie umożliwiają zabranie na pokład jedynie małej tory lub plecaka, które zmieszczą się pod fotelem pasażera. Jeśli podróżujesz z walizką musisz liczyć się z dodatkową opłatą.  

 

Bagaż podręczny WizzAir  

Wymiary małego bagażu podręcznego to 40 x 30 x 20 cm. Osoby, które wykupiły dodatkową usługę Wizz Priority, obejmującą pierwszeństwo wejście na pokład, za dodatkową opłatą, na pokład samolotu mogą zabrać dodatkowy bagaż o wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Maksymalna waga bagażu podręcznego to 10kg.  

 

Bagaż podręczny Ryanair 

Wymiary małego bagażu podręcznego to maksymalnie 40 x 20 x 25 cm. Podobnie jak w przypadku Wizz Priority w Ryanair za dodatkową opłatą możemy skorzystać z tzw. pierwszeństwa wejścia na pokład. Dzięki tej usłudze na pokład samolotu możemy zabrać dwie sztuki bagażu: mały bagaż podręczny oraz duży bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 20 cm i maksymalnej wadze 10kg. 

fot. Bagaż podręczny, który możesz zabrać na pokład samolotu.

 

Czego nie wniesiemy na pokład samolotu?  

·      Noży, żyletek, brzytw, 

·      Ostrych przedmiotów np. szydełka lub drutów do dziergania, 

·      Metalowych pilniczków i cążków do paznokci, 

·      Zapałek i zapalniczek, 

·      Narzędzi np. piły, łom 

 

Co możemy spakować do bagażu podręcznego: 

· Kosmetyki w płynie w butelkach do 100ml zapakowane w foliową torebkę, 

· Leki i akcesoria medyczne, które są potrzebne w czasie podróży np. ciśnieniomierz, insulinę, glukometr. Leki płynne na receptę można przewozić
w butelkach większych niż 100ml jednak trzeba to zgłosić podczas kontroli, 

· Urządzenia elektroniczne i elektryczne takie jak telefon komórkowy, laptop, aparat fotograficzny, kamera, ładowarki do sprzętów elektronicznych, prostownicę i suszarkę do włosów a także golarkę czy depilator, 

· Żywność i napoje: na terenie UE przewóz żywności jest dozwolony, jeśli chodzi o kraje spoza UE, każdorazowo należy to sprawdzić np. do USA i Australii nie można wwozić większości produktów żywnościowych. Jeśli chodzi o napoje to dopuszczalne są do 100ml oraz zakupione w strefie bezcłowej, wyjątkiem są napoje dla małych dzieci.  

 

Bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany to walizka przewożona w luku bagażowym samolotu, którą nadajemy podczas odprawy biletowo – bagażowej. Waga bagażu rejestrowanego nie powinna przekraczać 20kg (u niektórych przewoźników do 23kg). Jeden pasażer może wykupić więcej niż jeden bagaż, zwykle maksymalnie są to 3 walizki. Pamiętajcie by waga Waszego bagażu nie przekroczyła limitu wagowego, ponieważ za nadbagaż trzeba uiścić dodatkową opłatę. Do bagażu rejestrowanego nie można pakować materiałów wybuchowych i łatwopalnych oraz substancji chemicznych czy toksycznych. W bagażu nadawanym przewozimy sprzęty o większych gabarytach takich jak deski snowboardowe, wózki dziecięce i duże instrumenty muzyczne.  

 

Dzięki tej wiedzy powinieneś uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek na lotnisku a twoja podróż będzie przyjemniejsza.  

5 chwytów linii lotniczych… by nie wypłacić odszkodowania

Linie lotnicze robią wszystko, by...

Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego?

Kontroler ruchu lotniczego (ATC, Air Traffic Controller) to...