Jak wykorzystać czas na lotnisku w przypadku opóźnienia lotu?


Planując wymarzoną podróż, często nie zastanawiamy się nad tym, że mogą nas spotkać dodatkowe problemy na lotnisku. Dlatego w takich sytuacjach warto wiedzieć, co robić w oczekiwaniu na samolot, aby nie dopadł nas niepotrzebny stres czy nuda. Oto kilka naszych wskazówek, jak można wykorzystać czas w przypadku opóźnienia lotu!

 

Pozwiedzaj lotnisko

Zazwyczaj nasza wizyta na lotnisku ogranicza się do nadania bagażu, przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa i oczekiwania na samolot. Wiele lotnisk jednak oferuje szeroką gamę atrakcji i usług, którymi można zapełnić dodatkowy czas. Najczęściej pasażerowie wybierają się na zakupy w strefach bezcłowych lub korzystają z różnorodnej oferty gastronomicznej. 

Na większości terminali znajdziemy również tarasy widokowe, skąd możemy podziwiać startujące i lądujące samoloty, a w trosce o najmłodszych - specjalnie przygotowane place zabaw. Dla fanów ruchu niektóre lotniska oferują strefy sportu i siłownie, a dla potrzebujących relaksu – usługi w postaci spa, masażu czy sauny. Tym samym, przed podróżą warto wejść na stronę lotniska i sprawdzić, na jaką ofertę możemy liczyć!

 

Fot. Zakupy w strefie bezcłowej. 

 

Zaplanuj podróż

Dodatkowe godziny na lotnisku można także wykorzystać na dokładniejsze zaplanowanie podróży. Być może znajdziesz nowe miejsca, które umknęły przy pierwotnym planie zwiedzania lub opracujesz idealną trasę, aby zobaczyć jak najwięcej atrakcji. Jeżeli wracasz z wycieczki i trafi ci się opóźnienie lotu, to doskonały czas na przejrzenie zdjęć z podróży, wymienienie się doświadczeniami, a nawet – planowanie kolejnego urlopu! 

 

Nadrób zaległości

Obecnie na większości lotnisk bez problemu połączymy się z darmowym wi-fi. Dzięki temu, oczekując na opóźniony lot, możemy nadrobić zaległości serialowe czy filmowe, których nie mieliśmy czasu obejrzeć w codziennym pośpiechu. Przy okazji korzystając z darmowego internetu warto pobrać sobie na zapas kolejne odcinki, do których będziemy mogli wrócić już na pokładzie samolotu. 

Miłośnicy książek również mogą w tym czasie nadrobić zaległe lektury lub zakupić jeden z wielu tytułów w księgarniach znajdujących się na lotnisku. Dodatkowy czas to także okazja do integracji z najbliższymi. Doskonałym rozwiązaniem będzie wspólna gra w karty, planszówki lub gry w wersji online. Jest szansa, że dołączą do Was inne osoby lotniska, dzięki czemu zyskacie nowych znajomych!

 

Poczytaj o odszkodowaniu

Opóźnienie lotu bywa frustrujące, jednak nic tak nie poprawia humoru jak świadomość, że za nasze cierpienia ostatecznie możemy nawet sporo zyskać. Pamiętaj, że za lot opóźniony powyżej 3 godzin należy się rekompensata od 250 do nawet 600 euro! W przypadku dłuższego opóźnienia pasażerom bezpłatnie przysługują również posiłki oraz napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania. 

 

Zajrzyj w wolnej chwili na naszego bloga – znajdziesz na nim mnóstwo porad i informacji o tym, jakie prawa przysługują w przypadku opóźnienia lotu!

 

Mariusz Białkowski

Rejs czarterowy a rejs regularny: co warto wiedzieć?

Podróżując samolotem, mamy do wyboru...

Podróżnicze sztuczki – jak znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania?

Planujesz podróż i chcesz...