Lot z przesiadką a odwołanie – kiedy przysługuje odszkodowanie?


W jednym z poprzednich artykułów wyjaśnialiśmy, jak wygląda proces ubiegania się o odszkodowanie w przypadku, gdy w wyniku opóźnienia jednego z odcinków rejsu łączonego pasażerowie nie są w stanie zdążyć na rejs przesiadkowy. Niestety, czasami zdarzają się również sytuacje odwołania pierwszego lub kolejnego segmentu lotu, co także może negatywnie odbić się na naszej wymarzonej podróży. Tym samym, warto wiedzieć, jak postępować w takich przypadkach oraz znać swoje prawa wynikające z Rozporządzenia (WE) nr 261/2004.

Analogicznie do opóźnienia któregoś z odcinków rejsu, jeżeli jeden z segmentów rejsu łączonego zostanie odwołany, należy pamiętać, że odszkodowanie dotyczy całości trasy objętej rezerwacją, a nie tylko jej fragmentu. 

Dla przykładu, podróżując z Katowic przez Frankfurt do Chicago, gdyby doszło do odwołania pierwszego odcinka trasy, na skutek czego pasażer nie byłby w stanie odbyć drugiego odcinka rejsu, pasażerowi przysługiwałoby odszkodowanie w wysokości 600 euro, z racji tego, że odległość od lotniska początkowego w Polsce do lotniska docelowego w USA wynosi powyżej 3500 km. 

 

Kiedy przysługuje odszkodowanie, a kiedy nie?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że aby móc ubiegać się o odszkodowanie za odwołany rejs łączony, wszystkie odcinki muszą być wykupione w ramach jednej rezerwacji oraz posiadać ten sam numer rezerwacji. W innych przypadkach przewoźnik lotniczy może potraktować naszą podróż jako niezależne od siebie bilety. 

Po drugie, do odwołania musi dojść na mniej niż 14 dni przed planowaną datą wylotu. Już na tym etapie warto zapisywać wszelkie informacje w postaci wiadomości sms lub e-mail otrzymywanych od przewoźnika czy biura podróży, aby skutecznie udowodnić datę dowiedzenia się o anulowaniu naszego rejsu. Niestety, dość często zdarza się, że o fakcie odwołania pasażerowie dowiadują się bezpośrednio na lotnisku, co tylko potęguje stres i nerwy związane z dalszą podróżą.

Zgodnie z art. 5 Rozporządzenia w momencie powiadomienia o odwołaniu rejsu, pasażerowie powinni zostać również poinformowani o możliwościach alternatywnego połączenia. Jeżeli przewoźnik lotniczy zapewni pasażerom rejs zastępczy, którym ostatecznie dotrą do miejsca docelowego poniżej 3 godzin od pierwotnie planowanej godziny przylotu, wówczas odszkodowanie nie będzie przysługiwać.

Posługując się przykładem z początku artykułu: pasażer miał dotrzeć do Chicago o godzinie 16:00. Pierwszy odcinek rejsu z Katowic do Frankfurtu odbył się bez przeszkód, jednak na lotnisku przesiadkowym dowiedział się, że jego dalsza podróż została odwołana. Przewoźnik lotniczy szybko zareagował na niedogodności pasażera i zapewnił mu lot alternatywny, dzięki któremu doleciał do miejsca docelowego o godzinie 18:30. W takiej sytuacji odszkodowanie nie będzie przysługiwać, ponieważ nie doszło do 3 godzinnego opóźnienia w dotarciu pasażera do lotniska w USA. Gdyby samolot zastępczy wylądował w Chicago po godzinie 19:00, dopiero wtedy przysługiwałoby mu odszkodowanie w wysokości 600 euro.  

Fot. Pasażer zmierzający na transfer.

 

Jakie inne prawa przysługują pasażerom w przypadku odwołania rejsu łączonego?

Poza odszkodowaniem w wysokości od 250 do 600 euro, warto wiedzieć, że pasażerom przysługują także inne prawa, a mianowicie prawo do zwrotu należności lub zmiany planu podróży oraz prawo do opieki, które regulują art. 8 i 9 Rozporządzenia. Co to oznacza?

Jeżeli nasz rejs łączony zostanie odwołany, pasażerowie mają prawo wyboru pomiędzy różnymi opcjami. Mogą m.in. domagać się zwrotu pełnego kosztu biletu za jaki został kupiony lub za jego część nieodbytą. Przysługuje im również ubieganie się o zwrot kosztu części odbytej, jeżeli kontynuowanie rejsu nie służy już pierwotnemu celowi podróży wraz z lotem powrotnym do pierwszego miejsca odlotu w najszybszym możliwym terminie. Inną możliwością jest zmiana planu podróży do miejsca docelowego, na porównywalnych warunkach, w najbliższym terminie lub w innym dogodnym dla pasażera, w zależności od wolnych miejsc.

Natomiast, w ramach opieki, pasażerom przysługują bezpłatne posiłki oraz napoje oraz dwie bezpłatne rozmowy telefoniczne, dwa dalekopisy, dwie przesyłki faksowe lub e-mailowe. Dodatkowo, jeżeli przewoźnik lotniczy zaproponuje rejs alternatywny, który zostanie zaplanowany dopiero na następny dzień, podróżującym powinno być zapewnione dodatkowo zakwaterowanie w hotelu oraz transport pomiędzy noclegiem a lotniskiem. 

 

 

Mariusz Białkowski 

Rejs czarterowy a rejs regularny: co warto wiedzieć?

Podróżując samolotem, mamy do wyboru...

Podróżnicze sztuczki – jak znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania?

Planujesz podróż i chcesz...