Overbooking i bumping- nieuczciwa praktyka czy maksymalizowanie zysków?


Zdarzenia kryjące się pod angielskimi nazwami „overbooking” i „bumping” niektórym pasażerom mogą kojarzyć się niezbyt pozytywnie. Podróżny, którego dotknie tego rodzaju problem musi zdawać sobie sprawę jakie prawa przysługują mu w takiej sytuacji i jak należy postępować by otrzymać rekompensatę.

Overbooking - co oznacza?

Overbooking oznacza nadrezerwację, czyli sprzedaż większej liczby biletów niż miejsc w samolocie. Linie lotnicze stosują tą praktykę by uniknąć pustych foteli z powodu rezygnacji, niestawienia się na lot, bądź opóźnień na innych odcinkach w przypadku lotów łączonych. Jest to reguła, którą na co dzień stosuje niemal każdy przewoźnik lotniczy. Opisywany zabieg ma służyć maksymalizowaniu zysków ze sprzedaży biletów. Jeśli lot zostanie wyprzedany a pod gate pojawi się więcej osób niż jest gwarantowanych miejsc, ktoś nie wsiądzie na pokład.
W pierwszej kolejności przewoźnicy szukają chętnych, którzy w zamian za gratyfikację finansową są w stanie zmienić plan swojej podróży. 

 

W przypadku, jeśli zgłosi się zbyt mała liczba ochotników, niektórzy z pasażerów mogą zostać mimowolnie niewpuszczeni na pokład samolotu. Jeśli tak się stanie a alternatywny lot dotrze do miejsca docelowego później niż dwie godziny po planowym czasie przylotu, pasażerom przysługuje rekompensata. Regulacja unijna EC261 jasno wskazuje, że rekompensatą za nieodbyty lot z winy przewoźnika jest odszkodowanie oraz bilet na następne możliwe połączenie z miejscem docelowym.  

 

Overbooking - prawa pasażera. 

 

W ostatnim czasie dużo się słyszy o praktykach tanich linii lotniczych, które w sytuacji overbookingu nie dość, że nie informują pasażerów o ich prawach, to robią wszystko, żeby utrudnić pasażerom dotarcie do portu docelowego. Zgodnie z prawem to pasażer powinien wykazać, że do odprawy zgłosił się o czasie.  Wystarczającym na to dowodem jest karta pokładowa odebrana w punkcie check-in. W ostatnich latach wiele linii lotniczych odchodzi od obowiązku odprawy na lotnisku i zachęca do odpraw online. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji pasażerów podróżujących jedynie z bagażem podręcznym. Tanie linie lotnicze tj. jak Wizzair, Ryanair czy EasyJet posunęły się o krok dalej nakładają dodatkowe opłaty na pasażerów, chcących odprawić się i odebrać bilet na lotnisku. Brak możliwości bezpłatnej odprawy w punkcie check-in może okazać się problematyczny w przypadku overbookingu. Jak bowiem udowodnić, że pasażer stawił się na lotnisku w wyznaczonym przez przewoźnika czasie? Należy pamiętać, że zgodnie z literą prawa pasażer może wykazać fakt stawienia się o czasie do odprawy za pomocą wszelkich dostępnych środków dowodowych, w tym za pomocą dowodu z zeznań świadków czy dowodu z przesłuchania stron.

 

Należy pamiętać, że powyższe warunki mają zastosowanie, tylko wtedy, gdy pasażer wykonał wszystkie obowiązki wskazane przez przewoźnika przed lotem, czyli: 


Jeżeli jednak pasażer pojawił się na lotnisku na mniej niż wskazywał zalecany przez przewoźnika czas przed odlotem i nie zdążył odprawić się na stanowisku odprawy biletowo- bagażowej, rekompensata nie będzie mu przysługiwała. W sytuacji, gdy powodem niestawienia się pasażera na lot będzie przedłużony pobyt w restauracji, barze czy w sklepie wolnocłowym winę przypisujemy pasażerowi a przewoźnik jest zwolniony od odpowiedzialności.  

 

Większość lotnisk i przewoźników rekomenduje, aby pojawić się na lotnisku na około 2 godziny przed lotem. Procedury związane z czasem rozpoczęcia odprawy są indywidualnie ustalane przez linie lotnicze. Są jednak takie loty, przed którym wymagane jest stawienie się 3 godziny wcześniej – to loty dalekie, kiedy liczba pasażerów jest znacznie większa i naturalnym jest, że więcej czasu będzie potrzebne, aby wszyscy pojawili się na pokładzie. Do takich lotów przykładowo zalicza się wyjazdy na Dominikanę, Kubę czy do Meksyku. Ważne jest, aby zjawić się przy bramce do wejścia na pokład z odpowiednim wyprzedzeniem – co najmniej 30 minut przed czasem wylotu.

 

Przed lotem warto również sprawdzić stronę lotniska, z którego planujemy podróż. W aktualnościach możemy znaleźć informacje o czasie
w jakim powinniśmy stawić się do odprawy. Wiele europejskich lotnisk ma w tym momencie problemy z personelem co wypływa na znaczne wydłużenie czasu odprawy bagażu czy kontroli bezpieczeństwa. 

 

Co kryje się pod pojęciem niesfornego pasażera?

Ruch lotniczy powoli wraca do poziomu sprzed...

Różnice w prawach pasażerów w różnych krajach – co warto wiedzieć przed podróżą

Podróżowanie...