Co zrobić, gdy zostanę umieszczony w innej klasie samolotu?


W poprzednim artykule przybliżyliśmy wiedzę na temat tego, jakie są klasy w samolocie oraz co warto o nich wiedzieć. Dla wielu podróżujących, ceniących sobie komfort i jakość podróży oraz szereg udogodnień podczas trwania lotu, wybór klasy jest bardzo istotną kwestią. Niestety, czasami się zdarza, że przewoźnicy zostają zmuszeni do umieszczenia pasażerów w zupełnie innej klasie samolotu niż ci nabyli bilet. Czy w takich sytuacjach przysługuje odszkodowanie?

 

Zmiana klasy w samolocie na niższą

Przyczyny umieszczenia pasażerów w niższej klasie serwisowej bywają różne, jednak do najczęściej spotykanych należy overbooking, czyli sprzedaż przez przewoźnika więcej miejsc w danej klasie niż ich rzeczywista ilość w samolocie. Do takiego zdarzenia może również dojść, gdy do wykonania rejsu zostanie podstawiony inny rodzaj samolotu niż miał go wykonać pierwotnie. 

Dla pasażerów, którzy wykupili bilet w klasie ekonomicznej, overbooking może oznaczać nawet odmowę wejścia na pokład. W takich sytuacjach poszkodowani mogą ubiegać się o niezwłoczną wypłatę odszkodowania (od 250 do 600 euro w zależności od dystansu), jak i przysługuje im prawo do otrzymania zwrotu zapłaconej kwoty za bilet lub zmiany planu podróży na porównywalnych warunkach.

Natomiast podróżującym, którym zmieniono klasę biznes lub pierwszą klasę na niższą, zgodnie z art. 10 Rozporządzenia WE nr 261 z 2004 przysługuje częściowy zwrot ceny biletu, który zależy od tego, na jakim dystansie miał się odbyć dany lot.

W przypadku najkrótszych lotów, czyli nieprzekraczających 1500 km, linia lotnicza powinna zwrócić pasażerowi 30% ceny biletu. Dla rejsów odbywających się na terenie Unii Europejskiej, jak i dla rozpoczynających się w Unii, a kończących się poza UE, o długości od 1500 km do 3500 km, przewoźnik jest zobowiązany wypłacić 50% ceny biletu. Natomiast dla wszystkich innych lotów, rozpoczynających się lub kończących na terenie wspólnoty, których długość przekracza 3500 km, zwrot powinien pokrywać 75% ceny biletu

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku rejsów łączonych, czyli składających się z co najmniej dwóch odcinków rejsu, pasażerowie mogą ubiegać się jedynie o zwrot na tym locie, na którym doszło do szkody w postaci umieszczenia w klasie niższej. 

Zgodnie z Rozporządzeniem, zwrot jest wypłacany w gotówce, elektronicznym przelewem bankowym, przekazami bankowymi lub czekami bankowymi albo – w zależności od preferencji pasażera – w bonach podróżnych lub w formie innych usług. Co najważniejsze, należna kwota powinna zostać zwrócona w terminie 7 dni. 

Fot. Pierwsza klasa w samolocie.

 

Zmiana klasy w samolocie na wyższą

Co ciekawe, zmiana klasy w samolocie nie musi od razu oznaczać obniżenia naszego komfortu lotu. Czasami zdarza się również, że niektórzy pasażerowie niemal wygrywają na loterii, dostając miejsce w wyższej klasie samolotu niż tej posiadanej na bilecie. Jak można łatwo się domyślić, w takiej sytuacji pasażerowi nie przysługują żadne dodatkowe prawa, jednak warto mieć na uwadze, że obsługujący przewoźnik nie może domagać się jakiejkolwiek dodatkowej zapłaty za taki przywilej. 

 

Zmiana klasy w samolocie – czy da się temu zapobiec?

Zdarzenia związane ze zmianą klasy w samolocie zazwyczaj są trudne do przewidzenia. Z pewnością pasażerowie bardziej będą na nie narażeni w trakcie trwania sezonu wakacyjnego, gdy ruch lotniczy jest znacznie większy niż w pozostałe miesiące w roku. Aby uniknąć takich sytuacji można np. planować wyjazdy w mniej intensywnych okresach lub latać w środku tygodnia, gdy prawdopodobieństwo zapełnienia samolotu jest mniejsze. Bez wątpienia dobrą wskazówką jest również przybycie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem, aby w razie ewentualnych kolejek nie stresować się ryzykiem odmowy wejścia na pokład lub obniżenia komfortu lotu.

 

Mariusz Białkowski 

Czym jest rezerwacja lotnicza?

Rezerwacja lotnicza to potwierdzenie przez przewoźnika lotniczego, że...

Zakres zastosowania rozporządzenia WE 261 z 2004 roku, czyli kiedy mogę ubiegać się o odszkodowanie