Co zrobić, gdy zostanę umieszczony w innej klasie samolotu?


W poprzednim artykule przybliżyliśmy wiedzę na temat tego, jakie są klasy w samolocie oraz co warto o nich wiedzieć. Dla wielu podróżujących, ceniących sobie komfort i jakość podróży oraz szereg udogodnień podczas trwania lotu, wybór klasy jest bardzo istotną kwestią. Niestety, czasami się zdarza, że przewoźnicy zostają zmuszeni do umieszczenia pasażerów w zupełnie innej klasie samolotu niż ci nabyli bilet. Czy w takich sytuacjach przysługuje odszkodowanie?

 

Zmiana klasy w samolocie na niższą

Przyczyny umieszczenia pasażerów w niższej klasie serwisowej bywają różne, jednak do najczęściej spotykanych należy overbooking, czyli sprzedaż przez przewoźnika więcej miejsc w danej klasie niż ich rzeczywista ilość w samolocie. Do takiego zdarzenia może również dojść, gdy do wykonania rejsu zostanie podstawiony inny rodzaj samolotu niż miał go wykonać pierwotnie. 

Dla pasażerów, którzy wykupili bilet w klasie ekonomicznej, overbooking może oznaczać nawet odmowę wejścia na pokład. W takich sytuacjach poszkodowani mogą ubiegać się o niezwłoczną wypłatę odszkodowania (od 250 do 600 euro w zależności od dystansu), jak i przysługuje im prawo do otrzymania zwrotu zapłaconej kwoty za bilet lub zmiany planu podróży na porównywalnych warunkach.

Natomiast podróżującym, którym zmieniono klasę biznes lub pierwszą klasę na niższą, zgodnie z art. 10 Rozporządzenia WE nr 261 z 2004 przysługuje częściowy zwrot ceny biletu, który zależy od tego, na jakim dystansie miał się odbyć dany lot.

W przypadku najkrótszych lotów, czyli nieprzekraczających 1500 km, linia lotnicza powinna zwrócić pasażerowi 30% ceny biletu. Dla rejsów odbywających się na terenie Unii Europejskiej, jak i dla rozpoczynających się w Unii, a kończących się poza UE, o długości od 1500 km do 3500 km, przewoźnik jest zobowiązany wypłacić 50% ceny biletu. Natomiast dla wszystkich innych lotów, rozpoczynających się lub kończących na terenie wspólnoty, których długość przekracza 3500 km, zwrot powinien pokrywać 75% ceny biletu

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku rejsów łączonych, czyli składających się z co najmniej dwóch odcinków rejsu, pasażerowie mogą ubiegać się jedynie o zwrot na tym locie, na którym doszło do szkody w postaci umieszczenia w klasie niższej. 

Zgodnie z Rozporządzeniem, zwrot jest wypłacany w gotówce, elektronicznym przelewem bankowym, przekazami bankowymi lub czekami bankowymi albo – w zależności od preferencji pasażera – w bonach podróżnych lub w formie innych usług. Co najważniejsze, należna kwota powinna zostać zwrócona w terminie 7 dni. 

Fot. Pierwsza klasa w samolocie.

 

Zmiana klasy w samolocie na wyższą

Co ciekawe, zmiana klasy w samolocie nie musi od razu oznaczać obniżenia naszego komfortu lotu. Czasami zdarza się również, że niektórzy pasażerowie niemal wygrywają na loterii, dostając miejsce w wyższej klasie samolotu niż tej posiadanej na bilecie. Jak można łatwo się domyślić, w takiej sytuacji pasażerowi nie przysługują żadne dodatkowe prawa, jednak warto mieć na uwadze, że obsługujący przewoźnik nie może domagać się jakiejkolwiek dodatkowej zapłaty za taki przywilej. 

 

Zmiana klasy w samolocie – czy da się temu zapobiec?

Zdarzenia związane ze zmianą klasy w samolocie zazwyczaj są trudne do przewidzenia. Z pewnością pasażerowie bardziej będą na nie narażeni w trakcie trwania sezonu wakacyjnego, gdy ruch lotniczy jest znacznie większy niż w pozostałe miesiące w roku. Aby uniknąć takich sytuacji można np. planować wyjazdy w mniej intensywnych okresach lub latać w środku tygodnia, gdy prawdopodobieństwo zapełnienia samolotu jest mniejsze. Bez wątpienia dobrą wskazówką jest również przybycie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem, aby w razie ewentualnych kolejek nie stresować się ryzykiem odmowy wejścia na pokład lub obniżenia komfortu lotu.

 

Mariusz Białkowski 

Kolejne odwołane loty Wizz Air. Przyczyną usterka techniczna silników.

W ostatnim czasie Wizz Air...

Dokumenty wymagane na lotnisku – o czym warto pamiętać?

Przygotowując się do podróży...