Jak przebukować bilet lotniczy – wskazówki i porady


Przebukowanie, czyli przesunięcie biletu lotniczego na inne godziny i inny termin, może wydawać się pasażerom bardzo łatwe. Większość osób zakłada, że taką zmianę umożliwia niemal każda linia lotnicza (oczywiście bez opłaty). Niestety, nie jest to prawdą. Jeśli lubisz podróżować, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w którym podpowiadamy, jak przebukować loty u tanich i standardowych przewoźników.

Przed rezerwacją i zakupem biletów, co do których terminu nie jesteśmy pewni, należy zapoznać się z regulaminem linii lotniczych w zakresie zmiany dat oraz godzin wylotów i przylotów. Najczęściej za taką zmianę trzeba będzie uiścić dodatkową – zwykle wysoką – opłatę. Ponadto, oprócz znajomości podstawowego regulaminu, przydaje się również przyjrzeć regulaminom promocji udostępnianych przez konkretnego przewoźnika. Może okazać się bowiem, że warunki zmiany biletu są bardziej elastyczne, a przebukowanie daty i godziny lotu będzie bezpłatne w wyznaczonym przez linię lotniczą okresie. Do tego dochodzi jeszcze znajomość poszczególnych taryf, które również różnią się między sobą możliwościami, co do zwrotu i zmiany biletu. Jak zatem przebukować bilet lotniczy u konkretnych przewoźników?

 

Jak przebukować bilet – Ryanair, WizzAir i inne tanie linie

 

Dlaczego tanie linie lotnicze – takie jak WizzAir i Ryanair – są takie tanie i w jaki sposób zarabiają na siebie, skoro ceny biletów na różnych trasach zaczynają się u nich już od kilkudziesięciu złotych? Odpowiedź jest prosta – tego typu przewoźnicy wcale nie zarabiają na biletach, ale na dodatkowych opłatach za niemalże każdy element podróży.

 

Chcesz siedzieć obok swojego współpasażera? Musisz dopłacić. Chcesz lecieć z niewielkim bagażem – walizką kabinową o wadze nie większej niż 10 kilogramów, mieszczącej się pod fotelem? Musisz dopłacić. Chcesz mieć pierwszeństwo wejścia na pokład, zwłaszcza jeśli bukujesz lot przesiadkowy? Wiesz, co musisz zrobić. Nie inaczej jest z możliwością przebukowania biletu – zazwyczaj zmiana informacji w rezerwacji, anulowanie podróży czy zmiana jej terminu słono kosztują – od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych. Można jednak polować na promocje lub… wybrać odpowiednią taryfę – o tym piszemy poniżej. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się dodatkowo, jakie warunki obejmują anulowanie i zwrot biletów, to zapraszamy do lektury naszych poprzednich artykułów: Czy można zwrócić bilet lotniczy – warunki i procedura oraz Anulowanie biletu lotniczego – jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy.

 

Ryanair i WizzAir – jak przebukować bilet w czasie promocji?
 

Jak zostało to już wspomniane, linie lotnicze z tanimi biletami – takie jak najpopularniejszy WizzAir czy Ryanair – pobierały opłaty za przebukowanie lotu. W ostatnim roku jednak ta procedura zmieniła się – ze względu na rozwój pandemii koronawirusa. Oczywiście liniom lotniczym zależy na tym, by pasażerowie latali jak najczęściej, jednak obostrzenia w zakresie podróży nakładane i zdejmowane naprzemiennie w różnych krajach skutecznie utrudniają realizację standardowej siatki połączeń. W związku z tym wielu tanich przewoźników wprowadza dwa rozwiązania:

 

•   popularną w droższych liniach lotniczych (takich jak KLM, LOT czy Alitalia) możliwość odwołania rezerwacji bądź przebukowania biletu w ciągu 24 godzin od dokonania opłaty za rezerwację;

•   promocje, wedle których zarezerwowanie i opłacenie biletów w podanym przez przewoźnika okresie umożliwia przebukowanie biletu w obrębie wskazanych przez linię lotniczą dat.

 

Aby móc cieszyć się bezpłatną zmianą terminu wylotu, warto więc śledzić promocje tanich linii lotniczych i komunikaty odnoszące się do zmian regulaminu – w tym celu można zainstalować w telefonie aplikację danego przewoźnika i odbierać powiadomienia lub zapisać się na jego listę mailingową w celu otrzymywania tego typu informacji poprzez newsletter.

 

Jak przebukować bilet WizzAir i Ryanair – wybierz wyższą taryfę
 

Jeszcze jednym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów (oraz pieniędzy) w obliczu zmiany daty czy godziny wylotu jest wybór wyższej, a jednocześnie droższej taryfy. W liniach lotniczych często są one opisywane jako taryfy „flex”, „flexi” lub „elastyczne”. Za dodatkową opłatą umożliwiają one przebukowanie lotu. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Jeśli wiesz, że z twojej strony istnieje ryzyko konieczności zmiany lotu, wówczas dokupienie wyższej taryfy będzie zwykle tańsze, niż samodzielna opłata za przebukowanie rezerwacji. Aby zabezpieczyć się jeszcze lepiej, można wykupić specjalne ubezpieczenie – poprzez przewoźnika lub u zewnętrznego ubezpieczyciela. Piszemy o tym w tekście: Ubezpieczenie od rezygnacji z lotu – jak to działa?

 

Jak przebukować bilet w regularnych liniach lotniczych?
 

W przypadku regularnych linii lotniczych (głównie narodowych – takich jak polski LOT), procedura 24-godzinnej możliwości zwrotu biletu (a tym samym zamiany na nowy, interesujący nas termin) jest zazwyczaj zachowana (oczywiście należy sprawdzić tę informację w regulaminie przez dokonaniem rezerwacji). Dodatkowo w czasie pandemii wielu przewoźników rejsowych decyduje się na umożliwienie pasażerom zmiany rezerwacji w wyznaczonych przez linię terminach. Przykładowo, w chwili gdy piszemy te słowa (połowa czerwca 2021 roku), linie lotnicze LOT dają pasażerom możliwość przebukowania biletu kupionego pomiędzy 10 września 2020 roku a 31 lipca 2021 roku na termin roku od zakupu tegoż biletu (dotyczy to nawet najniższej taryfy biletów LOT o nazwie Saver).


 

Fot. Obecnie – z powodu pandemii – przebukowanie biletu lotniczego jest łatwiejsze niż zwykle.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie prawa przysługują ci nie tylko przy zmianie danych widniejących na bilecie czy przy modyfikacji rezerwacji, ale również po anulowaniu bądź odwołaniu twojego lotu, zajrzyj do zakładki Twoje prawa. Znajdziesz tam przegląd informacji, w które powinien być wyposażony każdy podróżnik korzystający z transportu lotniczego!

Obowiązki przewoźnika lotniczego względem Pasażera – co przysługuje Pasażerom opóźnionych i...

Awiofobia, czyli lęk przed lataniem, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Lęk przed lataniem dotyczy około 30% osób...