Jak przygotować się do lotu samolotem – poradnik początkującego pasażera


Co trzeba wiedzieć, lecąc pierwszy raz samolotem? To pytanie zadaje sobie niemal każdy podróżny, którego czeka pierwszy w życiu rejs lotniczy. Na odpowiedź składa się oczywiście wiele kwestii – od sposobu pakowania bagażu podręcznego i tego, co można przewozić w kabinie samolotu, poprzez ubezpieczenie walizek, aż po realizację lotów z przesiadkami. Jeśli chcesz wiedzieć, czy przewożenie lekarstw w samolocie jest dozwolone i w jaki sposób zareagować w sytuacji zagubienia bagażu czy opóźnienia lotu, to poniższy tekst jest właśnie dla ciebie – zapraszamy do zapoznania się z nim i do wdrożenia naszych wskazówek w praktyce podróżniczej!

Lot samolotem – jak się przygotować?
 

Podczas przygotowań do pierwszego lub każdego kolejnego lotu samolotem należy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Najlepszym pomysłem jest stworzenie check-listy, na której będziemy zaznaczać kolejne, ukończone etapy przygotowań.

 

Na początku warto zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dokumenty niezbędne do podróży (dowód osobisty, paszport, ale również kartę pokładową z kodem IATA, czyli kodami lotnisk – jeśli ta została wydana – potwierdzenie rezerwacji, umowę z biurem podróży i wszystkie inne dane). Następnie trzeba się spakować – tutaj należy zwrócić uwagę na to, jaki bagaż można zabrać ze sobą (waga, wymiary) i jakie jego elementy linia lotnicza „pozwala” zabrać nam na pokład, a które muszą znaleźć się w luku bagażowym.

 

Dodatkowo przed podróżą trzeba wykupić interesujące nas ubezpieczenia (więcej o nich przeczytasz w artykule Ubezpieczenie od rezygnacji z lot – jak to działa) oraz zapoznać się z procedurami obowiązującymi w przypadku zaginięcia walizek czy plecaków. Warto także poznać podstawowe prawa pasażera, które przysługują nam w momencie odwołania lub opóźnienia lotu – w tym celu zachęcamy do lektury treści w zakładce Twoje prawa, a także do przeczytania artykułu Prawa pasażera linii lotniczych – czy wiesz, co ci przysługuje.

 

Przed podróżą samolotem spakuj się rozsądnie i odpowiednio przygotuj bagaż

 

Rodzaj bagażu możliwy do przewożenia w samolocie dzielimy na dwie kategorie: bagaż podręczny i bagaż rejestrowany. W tanich liniach lotniczych bagaż podręczny to zwykle mała torba lub plecak (rzadziej walizka kabinowa, która może zmieścić się pod fotelem, o wadze do 8-10 kilogramów – w zależności od danej linii lotniczej). Bagaż rejestrowany to z kolei te walizki i plecaki, które mogą mieć większą wagę (20-25 kilogramów – ten zakres również należy sprawdzać indywidualnie dla każdej podróży), a dodatkowo należy nadać je przy odprawie – będą one przewożone w luku bagażowym, a na lotnisku docelowym zostaną przetransportowane na taśmę, z której podróżni mogą je odbierać.

 

Najważniejszym aspektem pakowania bagażu przed lotem jest więc sprawdzenie wszystkich informacji o dozwolonej wadze oraz wymiarach walizek czy plecaków i pakowanie się wedle tych zaleceń. Przekroczenie wielkości bagażu lub wyznaczonego ciężaru skutkuje zwykle wysokimi dopłatami, które trzeba uiścić na lotnisku.

 

Co można wziąć ze sobą do samolotu, a czego absolutnie nie wolno?
 

Zarówno w bagażu rejestrowanym, jak i w bagażu podręcznym nie można przewozić materiałów wybuchowych czy substancji zapalających. Ponadto większe restrykcje dotyczą oczywiście bagażu podręcznego – do kabiny nie można zabierać ostrych przedmiotów, nożyczek, cążek do paznokci i innych narzędzi tego typu. Dodatkowo w bagażu kabinowym nie wolno przewozić płynów w butelkach innych niż o maksymalnej pojemności 100 mililitrów, a o łącznej pojemności 1 litra. Wszystkie te płyny powinny być zamknięte w przezroczystej kosmetyczce lub torebce, o wymiarach podanych przez linię lotniczą w informacjach o bagażu podręcznym – ten element jest weryfikowany podczas kontroli bezpieczeństwa, przed odlotem.

 

Co zabrać w bagażu podręcznym do samolotu?


Wszystko, co umili nam czas w podróży lub pozwoli zasnąć: książki, gazety, zatyczki do uszu. Dodatkowo można mieć przy sobie leki lub inne akcesoria medyczne, zgłoszone wcześniej obsłudze i uzasadnione stanem zdrowia. Należy pamiętać przy tym, że do kabiny można wnieść wyłącznie jedzenie oraz picie zakupione w strefie wolnocłowej.

 

Fot. Przed podróżą samolotem warto zmierzyć i zważyć swój bagaż, aby uniknąć dopłat za przekroczenie limitów.

 

Opóźniony bagaż lub zagubiony bagaż – jak sobie poradzić?
 

Zarówno sytuacja opóźnienia bagażu, jak i jego zaginięcia może skutecznie zepsuć nam wakacje i wyprowadzić nas z równowagi. Aby przygotować się na tę okoliczność, można przed podróżą wykupić ubezpieczenie bagażu w zewnętrznej firmie (która określi warunki wypłaty odszkodowania oraz jego wysokość w przypadku zaginięcia lub opóźnienia dostarczenia bagażu). Oprócz tego chronią nas oczywiście prawa pasażerskie – możemy uzyskać odszkodowanie od linii lotniczej, która odpowiada za jego dostarczenie w odpowiednim czasie do właściwego miejsca. Wniosek taki należy zgłosić nie później, niż 7 dni po zdarzeniu. Dotyczy to również lotów z przesiadkami – jeśli korzystamy właśnie z takiego połączenia, to przewoźnik także jest odpowiedzialny za bagaż i za jego transfer pomiędzy samolotami (jeśli lot był realizowany w ramach jednej rezerwacji).

 

Więcej informacji o tym, jak uniknąć zagubienia bagażu (w tym porady dotyczące oznakowania walizek, zapamiętania kodu IATA i innych istotnych informacji) znajdziesz w artykule Podróżowanie samolotem – co zrobić, żeby bagaż nie zaginął w drodze – praktyczne wskazówki.

UPDATE: Podróże w czasie COVID-19

Sezon wakacyjny zbliża się dużymi krokami! Zapewne większość z Was zastanawia się nad wyborem...

Jak przebukować bilet lotniczy – wskazówki i porady

Przebukowanie, czyli przesunięcie biletu lotniczego na inne godziny i inny...