Odszkodowanie za opóźniony lot – od biura podróży czy przewoźnika?


Wyjazd z biurem podróży to możliwość skorzystania z wielu udogodnień – bezpieczeństwo, zorganizowane wycieczki i opieka rezydenta to tylko niektóre z argumentów przekonujących do skorzystania z usług biura podróży. Wiele osób ceni sobie także fakt, że nie musi samodzielnie szukać połączeń lotniczych i organizować transportu z lotniska do hotelu – biuro podróży zajmuje się wszystkimi formalnościami. Nawet najlepszy plan może jednak czasem zawieść: lot samolotem z biurem podróży także może ulec opóźnieniu. Co robić w takiej sytuacji? Jaka jest odpowiedzialność biura podróży za opóźniony lot? Od kogo otrzymuje się odszkodowanie za opóźniony lot – od biura podróży czy przewoźnika? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z opóźnieniami lotów.

Odszkodowanie z biura podróży za opóźniony lot – kiedy można się o nie ubiegać?


Na wieść o opóźnionym locie organizowanym przez biuro podróży zwykle to właśnie w kierunku organizatora kieruje się gniew klientów. Tymczasem przyczyny opóźnienia zazwyczaj leżą po stronie przewoźnika: planowane lub nieplanowane strajki, problemy techniczne czy podczas zaopatrzenia w paliwo – wszystko to może spowodować opóźnienie lotu, na które biuro podróży nie ma w żaden sposób wpływu. Umowę zawieramy jednak nie bezpośrednio z przewoźnikiem, a właśnie z biurem podróży – kto zatem wypłaca odszkodowanie za opóźniony lot? Odszkodowanie od biura podróży przysługuje klientom, którzy doznali szkody z tytułu tzw. zmarnowanego urlopu.

Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych określa, że to organizator turystyki ponosi odpowiedzialność za wykonanie usług turystycznych objętych umową o udział w imprezie turystycznej bez względu na to, czy usługi te miały być wykonane przez organizatora turystyki, czy przez innych dostawców usług turystycznych. Jeśli więc umowa zawarta z biurem podróży obejmuje transport, opóźnienie może być podstawą do wystąpienia o odszkodowanie z biura podróży za opóźniony lot.

Czy zatem możliwe jest w takiej sytuacji złożenie reklamacji do biura podróży? Opóźniony lot rzeczywiście może być powodem, dla którego klienci występują o odszkodowanie lub rekompensatę. Warto jednak pamiętać, że za opóźnienie lotu odpowiada przede wszystkim linia lotnicza, a pasażerowie lotów czarterowych są traktowani na równi z pasażerami lotów regularnych – mają takie same prawa i mogą ubiegać się o zryczałtowane odszkodowanie.

 

Odszkodowanie za opóźniony lot – od biura czy linii lotniczych?


W przypadku lotów czarterowych pojawia się pytanie, od kogo można uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot – od biura podróży czy przewoźnika? Co prawda, jak już wspomnieliśmy, klienci podpisują umowę nie z przewoźnikiem, a z biurem podróży, jednak w przypadku opóźnienia mogą występować także o odszkodowanie od linii lotniczych. W przypadku szkody z tytułu zmarnowanego urlopu o rekompensatę od biura podróży można ubiegać się niezależnie od dochodzenia odszkodowania od linii lotniczych. By jednak nie nastąpiła tak zwana nadmierna rekompensata za doznaną szkodę, zgodnie z art. 14 ust. 5 dyrektywy 2015/2302 odszkodowania są od siebie odliczane. Rekompensata za odwołany lub opóźniony lot zawsze przysługuje pasażerowi, którego imię i nazwisko znajduje się na bilecie, a nie organizatorowi. Odszkodowanie powinno być wypłacane w gotówce, przelewem lub w formie czeku – chyba że klient dobrowolnie wyrazi zgodę, by zamienić je na voucher lub talon. Linie lotnicze korzystają z tego, że pasażerowie nie znają swoich praw i nie orientują się w obowiązujących przepisach.

Uwaga! Jeśli chcesz występować o odszkodowanie za opóźniony lot od przewoźnika, nie przyjmuj żadnych bonów czy voucherów na lotnisku; zachowaj po prostu swoją kartę pokładową i pozostałe dokumenty podróży, a także rachunki i paragony, by dołączyć je do wniosku.

 

To może Cię zainteresować: Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać

 

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot od przewoźnika?


Teoretycznie procedury składania wniosku o odszkodowanie zostały uproszczone do minimum – czy zatem pośrednik jest w ogóle potrzebny? Niekoniecznie, ale... Wnioski składane przez pasażerów często są odrzucane; w takiej sytuacji klienci rezygnują z dalszego ubiegania się odszkodowanie, ponieważ mają obawy przed wejściem na drogę sądową. DelayFix to biuro zajmujące się nie tylko przygotowaniem wniosku o odszkodowanie, ale również pozwu w przypadku negatywnej odpowiedzi linii lotniczych. Klienci nie muszą osobiście kontaktować się z przewoźnikiem – całą sprawą od początku do końca zajmuje się zespół doświadczonych ekspertów. Jedyny koszt, jaki ponosi klient, to prowizja od wygranego procesu.

Przeczytaj też: Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem

Fot. Starając się o odszkodowanie za opóźniony lot od przewoźnika, warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w odszkodowaniach lotniczych, by nie zaprzątać sobie głowy całą – często  długo trwającą – procedurą.

 

Jak uzyskać pomoc? Całą procedurę rozpocząć można jeszcze w drodze z lotniska: wystarczy kontakt z infolinią lub zgłoszenie poprzez formularz internetowy. DelayFix to kancelaria specjalizująca się w uzyskiwaniu od linii lotniczych odszkodowań za odwołany lub opóźniony lot. Opóźnienie twojego lotu pokrzyżowało ci urlopowe plany? Sprawdź, jaką rekompensatę możesz zyskać.

Opóźniony lub odwołany lot na lotnisku w Krakowie – jak uzyskać rekompensatę.

Lotnisko w Krakowie imienia Jana Pawła II to...

Twój lot z Chopina opóźnił się lub został odwołany? Uzyskaj odszkodowanie!

Warsaw Chopin Airport to najbardziej...