Odszkodowanie za opóźniony lot poza UE – warunki przyznania


Opóźnienie samolotu lecącego do/z USA, Brazylii, Japonii lub innego kraju poza Unią Europejską daje pasażerom możliwość ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot. Poza UE, przy dystansie większym niż 3500 kilometrów i 4-godzinnym lub dłuższym spóźnieniu, rekompensata sięga kwoty 600 euro. Jakie są warunki otrzymania takiego odszkodowania?

Odszkodowanie za opóźniony lot poza UE w maksymalnej wysokości przysługuje pasażerom lotów długodystansowych w sytuacji, kiedy opóźnienie samolotu spowodowane jest przyczynami możliwymi do przewidzenia przez przewoźnika i/lub wynikającymi z jego winy (zaniedbania, niedopatrzenia etc.). Określone powody spóźnienia (zmiany terminu czy godziny wylotu) to jednak nie jedyne warunki konieczne do uzyskania odszkodowania czy zwrotu pieniędzy za opóźniony lot, ale po kolei...

 

Zobacz, kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot poza UE i nie tylko!

Warto wyjaśnić w tym miejscu, że mowa zarówno o rejsach, które rozpoczynają się w UE i kończą poza Unią Europejską, jak i o lotach rozpoczynających się w państwach poza Unią, a kończących w jednym z krajów UE, jeśli obsługuje je unijny przewoźnik. Jeżeli natomiast lot obsługują linie lotnicze, które zarejestrowane są poza Unią, wylot musi mieć miejsce z lotniska na terenie UE, by wchodziło w grę odszkodowanie, o którym mowa w niniejszym tekście.

●       Jak wstępnie wspomniano, pasażer ma prawo do odszkodowania, jeżeli przyczyna opóźnienia lotu jest zależna od przewoźnika. Przykład? Linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność między innymi za awarie samolotu czy strajk załogi. Nie odpowiadają natomiast za opóźnienia lotu związane ze złą pogodą, obostrzeniami pandemicznymi, zagrożeniem terrorystycznym czy strajkami pracowników lotnisk. Odszkodowanie za opóźniony lot możliwe jest więc tylko w tych pierwszych przypadkach.

 

●       Pasażerom przysługuje roszczenie odszkodowawcze, jeżeli opóźnienie lotu jest większe niż trzy godziny (aby uzyskać 600 euro musi to być więcej niż cztery godziny). Co ważne, istotne jest opóźnienie lądowania w miejscu docelowym, a nie opóźnienie startu. Może się bowiem zdarzyć tak, że pomimo opóźnionego wylotu, lądowanie ma miejsce o czasie lub z opóźnieniem mniejszym niż opóźnienie samego startu.

 

Odszkodowania za opóźnione loty poza UE – w zależności od opóźnienia samolotu i długości jego trasy

OPÓŹNIENIE

DYSTANS

ODSZKODOWANIE

3 godziny lub więcej do 3500 km do 400 euro
4 godziny lub więcej ponad 3500 km do 600 euro

 

●       Rekompensata pieniężna za spóźniony lot przyznawana jest tylko wtedy, gdy przewoźnik nie poinformuje odpowiednio wcześniej o zmianie daty czy godziny wylotu i nie wdroży zmiany planu podróży. Może to zrobić na dwa tygodnie do siedmiu dni przed wylotem, proponując pasażerom inne połączenia tego samego dnia o zbliżonej godzinie odlotu i przylotu w miejsce docelowe. Jeżeli pasażer nie chce skorzystać z zaproponowanego przez linię lotniczą nowego terminu lotu, przysługuje mu zwrot za opóźniony lot, to jest zwrot pieniędzy za bilet lotniczy.

 

●       Odszkodowanie za opóźniony lot poza UE, jak zresztą za każdy inny lot, można otrzymać tylko po pisemnym zawnioskowaniu do przewoźnika o rekompensatę za opóźniony lot. Odszkodowanie nie jest bowiem przyznawane automatycznie wszystkim pasażerom spóźnionego samolotu. Należy na stronie internetowej danej linii lotniczej wypełnić stosowny formularz, podając wszystkie niezbędne informacje (dane swoje i lotu oraz przyczynę opóźnienia samolotu).

 

●       Z wnioskiem o odszkodowanie trzeba wystąpić do przewoźnika nie później niż rok od reklamowanego zdarzenia, czyli najpóźniej 12 miesięcy po dacie i godzinie wylotu opóźnionego samolotu. Jest to warunek niezbędny do uzyskania pieniędzy za opóźniony lot.

Zobacz, kiedy mija termin na złożenie reklamacji za opóźniony lot poza UE i nie tylko

Fot. Aby otrzymać 600 euro odszkodowania za opóźniony lot poza UE musi być spełnionych kilka warunków. To między innymi opóźnienie 4-godzinne lub większe, trasa samolotu dłuższa niż 3500 kilometrów, przyczyna opóźnienia niezależna od przewoźnika. Pasażer musi również złożyć wniosek o odszkodowanie do przewoźnika nie później niż rok od zdarzenia.

 

A co z odszkodowaniem za spóźniony lot przesiadkowy?


Przy podróży samolotem z przesiadką i spóźnionych lotach przesiadkowych obowiązują takie same zasady i trzeba spełniać te same warunki, aby uzyskać najwyższe odszkodowanie za opóźniony lot poza UE w wysokości 600 euro. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest posiadanie biletów na lot z przesiadką kupionych w ramach jednej rezerwacji. Jeśli bilety kupowane są osobno, kwestia odszkodowania za opóźniony lot przesiadkowy nie jest już tak oczywista – skorzystaj wtedy koniecznie z profesjonalnej pomocy.

 

Zobacz, kiedy można się domagać odszkodowania w przypadku spóźnionego lotu przesiadkowego.

Opóźniony lub odwołany lot na lotnisku w Krakowie – jak uzyskać rekompensatę.

Lotnisko w Krakowie imienia Jana Pawła II to...

Twój lot z Chopina opóźnił się lub został odwołany? Uzyskaj odszkodowanie!

Warsaw Chopin Airport to najbardziej...