Odwołany lub opóźniony lot z Gdańska – uzyskaj z nami odszkodowanie


Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to jeden z najważniejszych regionalnych portów lotniczych w Polsce. Obsługuje kilkadziesiąt kierunków w całej Europie. Startują i lądują tu samoloty linii SWISS, Wizz Air, SAS, Ryanair, KLM, Lufthansy i LOTu. W czasie pandemii zmian w rozkładzie, odwołanych i opóźnionych lotów z Gdańska jest – jak w przypadku większości lotnisk na świecie – nieco więcej niż zwykle. Pasażerowie takich rejsów mają prawo do odszkodowania. Jak je uzyskać?

Odszkodowanie za opóźniony lot z Gdańska (lub odwołany lot z Gdańska) można uzyskać, jeśli spełnione są określone warunki. Dotyczą one przede wszystkim przyczyny opóźnienia bądź odwołania rejsu oraz trybu składania reklamacji do przewoźnika, a także czasu opóźnienia samolotu i terminu, w jakim pasażerowie zostali poinformowani przez linie lotnicze o odwołaniu lotu.

 
Zależna od przewoźnika przyczyna odwołania/opóźnienia lotu – Gdańsk


Otrzymanie odszkodowania za odwołany czy opóźniony lot z Gdańska, a w zasadzie zaistnienie prawa do jego otrzymania, zależy od okoliczności, w wyniku których doszło do zmiany w rozkładzie lotów. Odszkodowanie należy się pasażerom tylko wtedy, gdy odwołanie bądź opóźnienie samolotu miało miejsce z winy samego przewoźnika. Jeżeli natomiast zadecydowały o tym przyczyny od niego niezależne, odszkodowanie nie przysługuje klientom danej linii lotniczej.
Przykładem powodu spóźnienia lub odwołania lotu, który daje pasażerowi prawo do starania się o odszkodowanie, bo odpowiada za to przewoźnik, jest strajk pracowników linii lotniczej obsługujących dany rejs i/lub odprawiających pasażerów na lotnisku.
Nadzwyczajne okoliczności wpływające na zmiany w rozkładzie lotów, za które przewoźnik nie odpowiada, a więc nie wypłaca odszkodowań, to między innymi: złe warunki pogodowe, ujawnienie ukrytej wady produkcyjnej samolotu, co zagraża bezpieczeństwu, zderzenie maszyny z ptakiem, techniczne kłopoty lotniska, ataki terrorystyczne, klęski żywiołowe, dezorganizacja pracy portu lotniczego spowodowana na przykład strajkami pracowników portu lotniczego. Chodzi o wszystkie zdarzenia, na które przewoźnik – pomimo podjęcia wszelkich możliwych, racjonalnych działań, nie może w żaden sposób wpłynąć.Fot. Awaria samolotu powodująca opóźnienie lub odwołanie lotu z Gdańska jest jedną z tych sytuacji, za które odpowiedzialny jest przewoźnik, pasażerowi zatem przysługuje prawo do otrzymania odszkodowania.


 
Minimum 3 godziny opóźnienia i odwołanie z 2-tygodniowym wyprzedzeniem


Odszkodowania za opóźnione loty przyznaje się tylko w przypadku, w którym opóźnienie przekracza 3 godziny. Co ważne, nie liczy się czas opóźnienia wylotu z Gdańska, tylko czas opóźnienia odliczany w miejscu docelowym. Oznacza to, że odszkodowanie przysługuje pasażerowi, którego samolot wylądował z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem. Opóźnienie startu nie ma w tej sytuacji żadnego znaczenia.
W przypadku odwołanego lotu kwestia odszkodowania zależna jest między innymi od tego, kiedy przewoźnik poinformował o tym pasażerów. Jeżeli lot został odwołany na krócej niż 14 dni przed planowaną datą, pasażerowi może przysługiwać odszkodowanie.


 
Złożenie wniosku o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot z Gdańska


Warunkiem uzyskania odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot jest oczywiście również prawidłowe złożenie stosownej reklamacji u przewoźnika. Dokument składa się w formie pisemnej lub elektronicznie poprzez formularz reklamacyjny (można taki znaleźć na stronie internetowej każdej linii lotniczej). Wnioskując o odszkodowanie, podaje się swoje dane, dane odwołanego lub opóźnionego lotu, przyczynę zdarzenia oraz kwotę odszkodowania, której żąda się od przewoźnika. Nie trzeba natomiast powoływać się w dokumencie na podstawy prawne tego żądania – nie jest to obowiązkowe.
Zgodnie z polskim prawem lotniczym na wystąpienie z tego typu roszczeniem jest maksymalnie rok od daty zdarzenia, którego dotyczy odszkodowanie. Linie lotnicze mają natomiast 30 dni na to, aby ustosunkować się do reklamacji i żądania pasażera. W przypadku braku odpowiedzi lub odpowiedzi odmownej, co praktykowane jest dość często (bo przewoźnicy próbują na przykład kwestionować przyczynę zmiany), nie zawsze należy rezygnować ze swoich roszczeń. Lepiej w tej sytuacji zasięgnąć porady specjalisty lub po prostu oddać sprawę w jego ręce od samego początku, aby nie musieć zajmować się formalnościami ani wstępować samodzielnie na drogę sądową, by przez wiele miesięcy walczyć z przewoźnikiem o żądaną kwotę odszkodowania.
Daj znać, jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania za opóźniony lot z Gdańska
>>

Infanci oraz osoby podróżujące bezpłatnie– w jakich przypadkach Rozporządzenie (WE) nr 261/2004...

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie.

OAG to globalny dostawca danych dotyczących podróży. Firma...