Opóźniony lub odwołany lot na lotnisku w Krakowie – jak uzyskać rekompensatę.


Lotnisko w Krakowie imienia Jana Pawła II to największy regionalny port lotniczy w Polsce. Przed pandemią obsługiwał około 5 milionów pasażerów rocznie. Aktualnie ta liczba jest nieco niższa, jednak zauważyć można powolny, ale konsekwentny wzrost natężenia ruchu lotniczego. Startują i lądują tu samoloty z wielu polskich i europejskich miast a siatka lotów cały czas się rozrasta o coraz to atrakcyjniejsze kierunki. Im większe natężenie ruchu lotniczego tym częściej zdarzają się opóźnienia i odwołania lotów, co należy zrobić, gdy spotka nas taka sytuacja?

Opóźniony lot z Krakowa – odszkodowanie.


 
Pasażerowie podróżujący z lotniska w Krakowie mogą ubiegać się o rekompensatę finansową na podstawie unijnego rozporządzenia WE261/2004, pod warunkiem, że ich lot spełnia odpowiednie kryteria. Podróżujący mają prawo do odszkodowania, jeśli ich lot był opóźniony ponad 3 godziny w momencie lądowania na lotnisku docelowym a przyczyna opóźnienia była zależna od przewoźnika. Wszystkie okoliczności, na które linia lotnicza nie ma wpływu będą zwalniały go z wypłaty rekompensaty. Do tego typu zdarzeń należą: strajki personelu lotniska, zagrożenie bezpieczeństwa np. atak terrorystyczny, zderzenie z ptakiem, usterki spowodowane przez personel lotniska oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne, które w okresie jesienno-zimowym są częstą przyczyną opóźnień lotów z Krakowa. Należy pamiętać, że każdy lot ma zaplanowany zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje operacyjne i może się zdarzyć, że samolot, który startuje
z opóźnieniem 3h do portu docelowego dotrze szybciej.


 
fot. Piloci sprawdzający dokumenty techniczne przed lotem.
 


 
Odwołany lot z Krakowa – kiedy przysługuje rekompensata?


 
Jeśli lot został odwołany w czasie krótszym niż 14 dni przed planowaną datą podróży a pasażer dotarł do miejsca docelowego o 4 godziny później niż planowa godzina przylotu, lub w przypadku, kiedy pasażer otrzymał informacje o odwołaniu lotu w czasie krótszym niż 7 dni przed wylotem i dotarł do portu przylotu 2 godziny po planowej godzinie przylotu. Rekompensata finansowa nie będzie przysługiwała pasażerom, których lot został odwołany co najmniej 14 dni przed planowym lotem lub zaistniały okoliczności nadzwyczajne zwalniające przewoźnika z wypłaty rekompensaty. Linia lotnicza ma jednak obowiązek znalezienia podróżującym najszybszego alternatywnego połączenia do portu docelowego bądź zwrotu kosztów biletów. Przewoźnik zobowiązany jest zapewnić pasażerom odpowiednią opiekę w czasie oczekiwania na alternatywny lot.
 
 
Obowiązki linii lotniczej.
 
Opieka nad pasażerem do której zobowiązane są linie lotnicze obejmuje:
1.     Zapewnienie posiłków oraz napojów lub voucherów do wykorzystania na lotnisku w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania na lot,
2.     możliwość wykonania telefonu,
3.     zapewnienie noclegu w hotelu oraz transportu pomiędzy lotniskiem a hotelem, jeśli zaistnieje taka konieczność,
4.     w przypadku odwołania lotu przewoźnicy zobligowani są do znalezienia alternatywnego połączenia umożliwiającego jak najszybsze dotarcie do miejsca docelowego.
W sytuacji, gdy przewoźnik takiej pomocy nie zapewni, pasażer powinien zachować wszystkie paragony i rachunki, aby móc ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w czasie oczekiwania na lot.


 
Jak zgłosić reklamację za opóźniony lub odwołany lot z Krakowa?


 
Pasażer, którego opóźniony lub odwołany lot z Krakowa kwalifikuje się do rekompensaty finansowej może ubiegać się o nią samodzielnie lub korzystając z usług firmy specjalizującej się w prawie lotniczym. Podróżni, którzy chcą próbować uzyskać rekompensatę na własną rękę zobowiązani są do złożenia odpowiedniej reklamacji u przewoźnika. Najczęściej dokument reklamacyjny można znaleźć na stronie internetowej danej linii lotniczej. W reklamacji lotniczej należy wskazać dane osobowe, dane lotu, przyczynę opóźnienia lub odwołania oraz kwotę, której żąda się od przewoźnika. Osoby, których lot został zakłócony powinni swoje roszczenie złożyć jak najszybciej, termin przedawnienia jest w Polsce jest krótki i wynosi tylko rok.
W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania lub braku odpowiedzi nie należy od razu rezygnować ze swoich roszczeń tylko spróbować innej drogi z pomocą specjalistów, którzy zajmą się wszystkimi formalnościami.
 
Jeśli masz problem z uzyskaniem odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, skontaktuj się z nami.

Infanci oraz osoby podróżujące bezpłatnie– w jakich przypadkach Rozporządzenie (WE) nr 261/2004...

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie.

OAG to globalny dostawca danych dotyczących podróży. Firma...