Ryanair: odszkodowanie za opóźniony lot – jak się o nie ubiegać?


Sytuacja, w której lot jest opóźniony zwykle nie ma poważnych skutków dla pasażera. Zdarza się jednak, że opóźniony lot jest lotem przesiadkowym, a samo opóźnienie naraża wtedy osobę podróżującą na przykre konsekwencje (przykładowo – na utratę pieniędzy z wpłaconych zaliczek) lub zmusza takiego pasażera do wykupienia innego lotu.

W takich przypadkach ma on oczywiście prawo (po pewnymi warunkami) ubiegać się o zadośćuczynienie (odszkodowanie) za opóźniony lot oraz o zwrot uzasadnionych kosztów. Wszystkie te zasady dotyczą przewoźników podlegających unijnym przepisom o ruchu lotniczym – w tym również linii Ryanair, o której mowa w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

 

Ryanair – opóźniony lot. Odszkodowanie to podstawowe prawo pasażera!

Odszkodowanie za opóźniony (lub odwołany lot) jest prawem każdego pasażera, jeśli sytuacja opóźnienia wynikła z winy przewoźnika – w omawianym przypadku – linii Ryanair. Są to przykładowo sytuacje, w których pracownicy linii rozpoczęli strajk lub – w wyniku niedopilnowania procedur przez linię lotniczą – nastąpiła awaria samolotu powodująca opóźnienie. Odszkodowanie nie będzie natomiast możliwe do uzyskania w przypadku wystąpienia opóźnienia (lub odwołania) w wyniku pogorszenia się warunków atmosferycznych, przy strajku pracowników konkretnego lotniska (na których linia lotnicza nie ma wpływu) czy w wyniku innych czynników i nadzwyczajnych okoliczności niezależnych od przewoźnika.

Ile może wynieść odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair?

Prawa pasażera w kwestii odszkodowania za opóźniony lot Ryanair (i nie tylko) reguluje rozporządzenie WE nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy wejścia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Zapisy tego rozporządzenia obejmują wszystkie linie lotnicze. I tak, jeśli w sytuacji opóźnienia zostały spełnione warunki opóźnienia lotu opisane w powyższym akapicie, to wówczas pasażer ma prawo do odszkodowania.

Jeśli opóźnienie w miejscu docelowym wynosiło ponad 3 godziny, a podróż obejmowała trasę do 1500 kilometrów, wówczas pasażer może wnioskować nawet o 300 euro zadośćuczynienia od Ryanair za opóźniony lot.

Jeśli opóźnienie w miejscu docelowym wynosiło ponad 3 godziny, a podróż obejmowała trasę od 1500 do 3500 kilometrów, wówczas pasażer może wnioskować nawet o 400 euro odszkodowania od Ryanair za opóźniony lot.

Jeśli opóźnienie w miejscu docelowym wynosiło ponad 3 godziny, a podróż obejmowała trasę powyżej 3500 kilometrów, wówczas pasażer może wnioskować o 400 euro odszkodowania (przy lotach realizowanych wewnątrz UE) lub o 300 euro (przy lotach realizowanych poza UE).

Jeśli opóźnienie w miejscu docelowym wynosiło ponad 4 godziny, a podróż obejmowała trasę powyżej 3500 kilometrów, wówczas pasażer może wnioskować o 400 euro odszkodowania (przy lotach realizowanych wewnątrz UE) lub o 600 euro (przy lotach realizowanych poza UE).

Przejrzystą tabelę z podziałem na konkretne kwoty odszkodowań i czasy opóźnienia nasi czytelnicy znajdą w artykule Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać?

 

Wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair. Jak go napisać?

Jeżeli ma miejsce opóźniony lot Ryanair, formularz do wniosku o odszkodowanie można wypełnić na stronie WWW przewoźnika, bądź skontaktować się bezpośrednio z linią lotniczą poprzez biuro obsługi klienta, gdzie konsultant powinien wyjaśnić, krok po kroku, procedurę przesyłania takiego formularza. Należy pamiętać, że przy jego wypełnianiu trzeba podać najważniejsze informacje dotyczące samego lotu (numer lotu, numer rezerwacji, bilet i numer karty pokładowej – jeśli takie dokumenty zostały wydane, planowany czas odlotu i przylotu), a także swoje dane osobiste. Dodatkowo będzie trzeba opisać konkretne roszczenie – jego przyczynę oraz okoliczności. Z uwagi na to, w momencie opóźnienia lotu dobrze jest dowiedzieć się od razu od obsługi lotniska lub od pracowników Ryanair, jaka była przyczyna opóźnienia – wówczas łatwiej będzie ocenić, czy samo opóźnienie wynikło z winy przewoźnika.

 

Reklamacja za opóźniony lot Ryanair z profesjonalistą

Warto tutaj dodać, że w całym procesie poszkodowanych pasażerów mogą wspierać profesjonaliści, tacy jak eksperci z Delayfix. Po podjęciu decyzji o współpracy z pośrednikiem, pasażer zostaje objęty opieką i doradztwem już na etapie składania wniosku o rekompensatę za opóźniony lot. Specjalista pomaga w zgromadzeniu wszystkich niezbędnych informacji oraz w ich przetworzeniu na potrzeby formularza, a także w odpowiednim sformułowaniu roszczenia. Później, gdyby okazało się, że linia lotnicza odrzuci wniosek – prawnik będzie reprezentował klienta uprawnionego do odszkodowania w postępowaniu polubownym, zakończonym ugodą lub w postępowaniu sądowym.

 

 

Po wysłaniu formularza, pasażer musi oczekiwać na odpowiedź przewoźnika. Jeśli ta będzie pozytywna – gratulacje! Następuje wypłata odszkodowania, którego wartość można przeznaczyć na kolejne podróże. Jeśli jednak odpowiedź okaże się negatywna, wówczas można jeszcze skierować sprawę do sądu lub... skorzystać ze wsparcia doświadczonych prawników Delayfix, którzy specjalizują się w prawach pasażera i skutecznie wspierają w ubieganiu się o odszkodowanie od linii lotniczych. Więcej informacji o tym, dlaczego warto zdecydować się na takie wyjście w artykule Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem?

 

Opóźniony lot Ryanair – odszkodowanie to nie wszystko!

Oprócz odszkodowania za opóźniony lot, Ryanair – wedle przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej – musi zapewnić również zwrot uzasadnionych kosztów oraz opiekę lotniskową – jeśli sytuacja tego wymaga. Co to oznacza w praktyce?

 

Zwrot uzasadnionych kosztów w przypadku opóźnionego lotu Ryanair

Przede wszystkim zwrot uzasadnionych kosztów przysługuje w sytuacji, w której podróżnik poniósł koszty na odbycie danej podróży, a lot opóźniony sprawił, że nie mogła ona dojść do skutku, przez co pasażer utracił pieniądze (wydane na inne bilety lotnicze w ramach tej samej podróży czy na zaliczki za pobyt w miejscu docelowym). Do kosztów uzasadnionych zaliczają się również koszty spowodowanych opóźnieniem noclegów czy koszty paliwa lub biletów, jakie konieczne były do poniesienia w celu dostania się na lotnisko. Linie lotnicze zwrócą pieniądze w stosownej kwocie po rozpatrzeniu wniosku o zwrot kosztów.

 

Opieka lotniskowa w sytuacji opóźnienia lotu Ryanair

Zwrot pieniędzy w ramach rekompensaty za uzasadnione koszty to jeszcze nie wszystko! Warto wiedzieć, że przy opóźnieniu wszystkim pasażerom przysługuje zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami (za ich przekazanie odpowiada Ryanair) o opóźnieniu, a także bezpłatny nocleg i przejazd do hotelu oraz na lotnisko – w momencie, w którym opóźnienie jest tak duże, że start maszyny nastąpi w kolejnym dniu. Co dalej? Przewoźnik musi zapewnić pasażerom posiłki na lotnisku (w zależności od tego, jaki jest czas oczekiwania na opóźniony lot), dostęp do e-maila, telefonu czy faksu, a także powinien przedstawić klientom ofertę lotu alternatywnego bądź vouchera na inny, dowolnie wybrany lot – jeśli opóźnienie powoduje rezygnację ze skorzystania z usługi przewoźnika.

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z ubieganiem się o odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair zachęcamy również do kontaktu poprzez naszą stronę internetową lub telefonicznie.

 

 

 

Co wpływa na cenę biletu lotniczego?

Ruch lotniczy w Polsce rozwija się w expressowym tempie. Na rodzimych lotniskach pojawia się...

Okoliczności nadzwyczajne – zdarzenia, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich...