WizzAir – odwołany lot... Co dalej?


Jednym z najpopularniejszych, niskobudżetowych przewoźników samolotowych jest WizzAir. Odwołane loty, reklamacje i odszkodowania – ze względu na ogromną liczbę pasażerów – to codzienność dla pracowników tej węgierskiej firmy. Warto wtedy wiedzieć, co robić – krok po kroku, aby uzyskać od WizzAir odszkodowanie za odwołany lot i umieć „walczyć o swoje”, gdy linia lotnicza nie chce przyznać zadośćuczynienia.

 

Prawnicy Delayfix specjalnie dla pasażerów odwołanych lotów WizzAir stworzyli poradnik odnoszący się do takich sytuacji, który prezentujemy poniżej. Zapraszamy do lektury!

 

 

Jakie są moje prawa w przypadku odwołania lotu przez WizzAir?

 

Co zrobić, gdy następuje odwołanie lotu w WizzAir? Co dalej w takiej sytuacji z pieniędzmi uiszczonymi w ramach opłaty za bilety? Jakie prawa przysługują pasażerom?

 

Zwrot za bilety Wizzair w przypadku odwołanego lotu

 

Najważniejszą informacją dla klienta linii lotniczej jest to, że jeśli lot zostanie odwołany to – bez względu na zaistniałe okoliczności – pasażerowi należy się zwrot gotówki za bilet w takiej wysokości, w jakiej opłacił on swoje miejsce w samolocie. Linie lotnicze – w tym także WizzAir – mają jednak zazwyczaj jeszcze jedną propozycję. Na czym ona polega?

 

Voucher zamiast zwrotu gotówki za bilet na anulowany lot Wizzair

 

Przesyłają do klienta informację o tym, że może on otrzymać voucher na dowolnie wybrany lot w cenie, jaką zapłacił za odwołane połączenie. Jest to dobra wiadomość dla osób, które podróżują dużo i często bądź są zdeterminowane i chcą zrealizować wyjazd w tym samym terminie – bez względu na destynację. W przypadku okresu pandemii decydowanie się na takie rozwiązanie ma swoje zalety (zazwyczaj voucher na lot jest bezterminowy), jednak z może okazać się, że na możliwość wylotu pasażer poczeka kilka lub nawet kilkanaście miesięcy (np. w zależności od obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa). Pewniejszym zakończeniem sprawy będzie więc domaganie się zwrotu gotówki za bilet.

 

 

Odszkodowanie za odwołany lot Wizzair

 

Jeśli zaistnieją konkretne okoliczności, regulowane przez przepisy zawarte w Rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, to wówczas pasażer ma również prawo do odszkodowania od WizzAir. O warunkach uzyskania tego świadczenia piszemy poniżej.

 

Fot. Odwołany lot WizzAir? Odszkodowanie to jedno z praw, które przysługuje pasażerowi. Nie zawsze jednak zostanie przyznane, warunkiem są okoliczności. Jeśli pasażer dowiedzie, że za przyczynę odwołania lotu odpowiada przewoźnik, otrzyma należną rekompensatę.

 

 

WizzAir – jakie są warunki wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie


Warunkiem, który bezwzględnie musi zaistnieć, by pasażer mógł ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot WizzAir, jest de facto odwołanie tego lotu z winy przewoźnika. Co to oznacza w praktyce?

 

Okoliczności doprowadzające do decyzji o odwołaniu lotu muszą być zależne od przewoźnika (przykładowo – strajk jego pracowników lub awarie techniczne wynikające z zaniedbań). Odszkodowania nie uzyska natomiast pasażer, którego lot WizzAirem został odwołany z przyczyn niezależnych od linii lotniczej (wspomniana już sytuacja z pandemią koronawirusa czy strajk – ale nie pracowników linii, a pracowników lotniska, za którego funkcjonowanie przewoźnik nie jest odpowiedzialny).

Jeśli z kolei chcesz wiedzieć, o jakich kwotach w kontekście odszkodowania mowa, to zapraszamy do lektury innego z naszych artykułów – „Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.

 

 

Co należy zrobić, aby otrzymać odszkodowanie od WizzAir?

Aby otrzymać odszkodowanie za odwołany lot od WizzAir, należy zgłosić swoje roszczenie poprzez przygotowany przez firmę formularz. Trzeba zawrzeć w nim najważniejsze informacje dotyczące odwołanego lotu oraz okoliczności jego odwołania, a także podstawy, na jakich pasażer ubiega się o odszkodowanie. Więcej informacji o tym, jakie roszczenia mogą pojawić się w stosunku do linii lotniczej, znajduje się w artykule „Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika?”.

 

Dokumenty podróży, dane lotu i inne informacje do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot

W formularzu roszczenia należy zawrzeć takie informacje, jak: dokumenty podróży (a więc kartę pokładową – jeśli taka została już wydana), dane lotu (numer lotu), dane dotyczące rezerwacji. Oprócz tego trzeba dokładnie opisać okoliczności, w jakich pasażer dowiedział się o odwołaniu lotu WizzAir (w tym na ile godzin przed wylotem miało to miejsce). Dodatkowo – jeśli pasażer zna przyczynę odwołania połączenia, wówczas też warto umieścić ją w takim formularzu.

 

Sprawdź kwotę przysługującego Ci odszkodowania od WizzAir za odwołany lot

Jeśli nie wiesz, jakie kwoty możesz uzyskać od przewoźnika (w tym od linii WizzAir) za odwołany lot, możesz się tego dowiedzieć tutaj: Sprawdź odszkodowanie

Na koniec warto wspomnieć o tym, że bardzo często walka o odszkodowanie z konkretnym przewoźnikiem może się przedłużać i znaleźć swój finał w sądzie. Z uwagi na to należy się zastanowić nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy, którą oferują kancelarie prawne – w tym Delayfix, specjalizująca się w sprawach związanych z prawami pasażerów.

 

 

 

Jeśli potrzebujesz takiego wsparcia, skontaktuj się z nami i przedstaw nam swoją sytuację.
Z pewnością wspólnie wypracujemy jej korzystne rozwiązanie!

Odwołany lub opóźniony lot z Gdańska – uzyskaj z nami odszkodowanie

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to jeden z...

Odwołanie lub opóźnienie lotu z Modlina – wystąp o odszkodowanie!

Port lotniczy Warszawa/Modlin to międzynarodowe lotnisko...