Jak działa system zarządzania bagażami na lotnisku?
Podróż samolotem często zaczyna się od...
Prawnicy Delayfix specjalnie dla pasażerów odwołanych lotów WizzAir stworzyli poradnik odnoszący się do takich sytuacji, który prezentujemy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Co zrobić, gdy następuje odwołanie lotu w WizzAir? Co dalej w takiej sytuacji z pieniędzmi uiszczonymi w ramach opłaty za bilety? Jakie prawa przysługują pasażerom?
Najważniejszą informacją dla klienta linii lotniczej jest to, że jeśli lot zostanie odwołany to – bez względu na zaistniałe okoliczności – pasażerowi należy się zwrot gotówki za bilet w takiej wysokości, w jakiej opłacił on swoje miejsce w samolocie. Linie lotnicze – w tym także WizzAir – mają jednak zazwyczaj jeszcze jedną propozycję. Na czym ona polega?
Voucher zamiast zwrotu gotówki za bilet na anulowany lot Wizzair
Przesyłają do klienta informację o tym, że może on otrzymać voucher na dowolnie wybrany lot w cenie, jaką zapłacił za odwołane połączenie. Jest to dobra wiadomość dla osób, które podróżują dużo i często bądź są zdeterminowane i chcą zrealizować wyjazd w tym samym terminie – bez względu na destynację. W przypadku okresu pandemii decydowanie się na takie rozwiązanie ma swoje zalety (zazwyczaj voucher na lot jest bezterminowy), jednak z może okazać się, że na możliwość wylotu pasażer poczeka kilka lub nawet kilkanaście miesięcy (np. w zależności od obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa). Pewniejszym zakończeniem sprawy będzie więc domaganie się zwrotu gotówki za bilet.
Jeśli zaistnieją konkretne okoliczności, regulowane przez przepisy zawarte w Rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, to wówczas pasażer ma również prawo do odszkodowania od WizzAir. O warunkach uzyskania tego świadczenia piszemy poniżej.
Fot. Odwołany lot WizzAir? Odszkodowanie to jedno z praw, które przysługuje pasażerowi. Nie zawsze jednak zostanie przyznane, warunkiem są okoliczności. Jeśli pasażer dowiedzie, że za przyczynę odwołania lotu odpowiada przewoźnik, otrzyma należną rekompensatę.
Warunkiem, który bezwzględnie musi zaistnieć, by pasażer mógł ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot WizzAir, jest de facto odwołanie tego lotu z winy przewoźnika. Co to oznacza w praktyce?
Okoliczności doprowadzające do decyzji o odwołaniu lotu muszą być zależne od przewoźnika (przykładowo – strajk jego pracowników lub awarie techniczne wynikające z zaniedbań). Odszkodowania nie uzyska natomiast pasażer, którego lot WizzAirem został odwołany z przyczyn niezależnych od linii lotniczej (wspomniana już sytuacja z pandemią koronawirusa czy strajk – ale nie pracowników linii, a pracowników lotniska, za którego funkcjonowanie przewoźnik nie jest odpowiedzialny).
Jeśli z kolei chcesz wiedzieć, o jakich kwotach w kontekście odszkodowania mowa, to zapraszamy do lektury innego z naszych artykułów – „Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.
Aby otrzymać odszkodowanie za odwołany lot od WizzAir, należy zgłosić swoje roszczenie poprzez przygotowany przez firmę formularz. Trzeba zawrzeć w nim najważniejsze informacje dotyczące odwołanego lotu oraz okoliczności jego odwołania, a także podstawy, na jakich pasażer ubiega się o odszkodowanie. Więcej informacji o tym, jakie roszczenia mogą pojawić się w stosunku do linii lotniczej, znajduje się w artykule „Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika?”.
W formularzu roszczenia należy zawrzeć takie informacje, jak: dokumenty podróży (a więc kartę pokładową – jeśli taka została już wydana), dane lotu (numer lotu), dane dotyczące rezerwacji. Oprócz tego trzeba dokładnie opisać okoliczności, w jakich pasażer dowiedział się o odwołaniu lotu WizzAir (w tym na ile godzin przed wylotem miało to miejsce). Dodatkowo – jeśli pasażer zna przyczynę odwołania połączenia, wówczas też warto umieścić ją w takim formularzu.
Jeśli nie wiesz, jakie kwoty możesz uzyskać od przewoźnika (w tym od linii WizzAir) za odwołany lot, możesz się tego dowiedzieć tutaj: Sprawdź odszkodowanie
Na koniec warto wspomnieć o tym, że bardzo często walka o odszkodowanie z konkretnym przewoźnikiem może się przedłużać i znaleźć swój finał w sądzie. Z uwagi na to należy się zastanowić nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy, którą oferują kancelarie prawne – w tym Delayfix, specjalizująca się w sprawach związanych z prawami pasażerów.
Jeśli potrzebujesz takiego wsparcia, skontaktuj się z nami i przedstaw nam swoją sytuację.
Z pewnością wspólnie wypracujemy jej korzystne rozwiązanie!