Podróżowanie samolotem z dziećmi - niezbędne wskazówki i rady


Podróżowanie z dziećmi może być zarówno ekscytującym, jak i stresującym doświadczeniem, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak efektywnie zaplanować podróż z dzieckiem oraz jakie dokumenty są niezbędne do podróżowania z naszymi pociechami. Wskażemy także, jakie prawa przysługują najmłodszym w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu zgodnie z rozporządzeniem WE nr 261/2004.

 

 

Przygotowanie do podróży

Przygotowując się do podróży z maluchem w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, aby wybierać loty w porach, które są zgodne z naturalnym rytmem dnia dziecka, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego zmęczenia. W miarę możliwości warto przyzwyczajać dziecko do podróży już od najmłodszych lat – w ten sposób każda następna podróż będzie znacznie łatwiejsza.

 

Rzeczy, które będziemy pakować na wyjazd z dzieckiem najlepiej dostosować do długości lotu. Istnieje szansa, że w przypadku dłuższych lotów większość podróży dziecko po prostu prześpi, a na krótszym dystansie nie będzie potrzebowało zbyt dużej ilości bodźców. Niemniej, pakując bagaż dla dziecko warto zabrać niezbędne przedmioty, takie jak przekąski, zabawki, książki czy tablet z filmami lub grami. Nie zapomnij także o dodatkowych ubraniach i podstawowych środkach higienicznych, które mogą się przydać w przypadku opóźnień.

 

Przed podróżą zapoznaj się również z wymaganiami linii lotniczych dotyczącymi przewozu wózków dla dzieci. Niektórzy przewoźnicy dają możliwość przewożenia dzieci w wózku aż do drzwi samolotu, w przypadku innych może zajść konieczność nadania wózka podobnie jak bagaż w specjalnym miejscu na lotnisku.

 

Jakie są wymagane dokumenty podczas podróży samolotem z dzieckiem?

 

Każde dziecko, podobnie jak dorosły, powinno posiadać własny dokument uprawniający do odbycia podróży. Niedopuszczalne jest więc, aby najmłodsi podróżowali jedynie na podstawie dokumentów rodziców.

 

W przypadku lotów krajowych i lotów do krajów Schengen podstawowym dokumentem dziecka jest dowód osobisty. W tym miejscu warto przypomnieć, że musi to być ważny dokument tożsamości – w przypadku dowodu osobistego jego ważność od daty wydania wynosi 5 lat dla dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia oraz 10 lat dla tych, które mają więcej niż 12 lat.

 

Natomiast, jeżeli wybieramy się w podróż z dzieckiem poza strefę Schengen, koniecznym będzie posiadanie ważnego paszportu, a dla niektórych państw także wizy. Ważność paszportu podobnie jak dowodu osobistego od daty wydania wynosi 5 lat dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz 10 lat dla tych, które mają więcej niż 12 lat.

 

Ponadto, jeżeli planujemy podróż bez jednego z rodziców lub w sytuacji, gdy dziecko będzie podróżować samodzielnie, należy zapoznać się z wymaganiami danej linii lotniczej i przepisami państwa docelowego dot. wymaganych dokumentów. Czasami poza ważnym dowodem osobistym lub paszportem dodatkowo będzie potrzebna pisemna zgoda obojga rodziców na opuszczenie kraju przez dziecko. 

 

Odszkodowanie dla dziecka za opóźniony lub odwołany lot 

 

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że w przypadku odwołania lub dużego opóźnienia lotu dzieciom również przysługuje odszkodowanie zgodnie z rozporządzeniem WE nr 261 z 2004 roku. W zależności od długości lotu może ono wynieść od 250 do nawet 600 euro.

 

Przez jakiś czas przewoźnicy lotniczy odmawiali wypłaty odszkodowań dla dzieci poniżej 2 roku życia wskazując, że nie wymagają one osobnego miejsca na pokładzie samolotu. Obecnie dzieci do 2 roku życia (inaczej nazywane infantami) z racji tego, że ich bilet podlega stałej opłacie, są również beneficjentami rozporządzenia, nawet jeśli podróżują na kolanach dorosłego. 

 

Odszkodowanie za zakłócenie rejsu dla dziecka nie będzie jednak przysługiwać, w sytuacji wykupienia wycieczki zorganizowanej w biurze podróży, na podstawie której zdarza się, że małoletni podróżuje bezpłatnie.

 

Aby prawidłowo ubiegać się o odszkodowanie trzeba pamiętać, że do odwołania rejsu musi dojść na mniej niż 14 dni przed datą rejsu, natomiast w przypadku opóźnień – musi ono wynieść co najmniej 3 godziny od pierwotnie planowanej godziny dotarcia. Należy także zachować wszystkie dokumenty podróży, takie jak potwierdzenie rezerwacji czy karty pokładowe oraz wszelką korespondencję z przewoźnikiem lotniczym.

 

Podsumowanie

 

Podróż z dzieckiem wymaga dodatkowego planowania i przygotowania, ale dzięki odpowiedniemu podejściu można uniknąć większości trudności. Pamiętaj, aby sprawdzić wszystkie niezbędne dokumenty i być przygotowanym na ewentualne opóźnienia lub odwołania lotów. Znajomość swoich praw jest kluczowa do uzyskania ewentualnego odszkodowania. Szczęśliwej podróży!

 

Mariusz Białkowski 

Kupowanie biletów lotniczych przez pośrednika – o czym warto pamiętać?

Zakup biletów...

Jak taniej podróżować? Odkrywaj więcej za mniej!

Podróżowanie otwiera przed nami drzwi do...