Jak ETIAS zmieni podróże do Europy: zasady, cel i zmiany na 2025 rok
Podróżowanie po Europie...
Oprac. DelayFix
Okoliczności, w których można ubiegać się o rekompensatę za odwołany lot, określa m.in. Rozporządzenie 261/2004 Parlamentu Europejskiego z dn. 11 lutego 2004 r., ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylające rozporządzenie nr 295/91. Zapisy tego dokumentu dotyczą wszystkich pasażerów lądujących bądź wyruszających w podróż drogą powietrzną na terenie Unii Europejskiej. Ponadto o prawach i obowiązkach pasażera stanowią również regulaminy linii lotniczych czy biur podróży (przy czym ich zapisy nie mogą być sprzeczne z przywołanym wyżej dokumentem unijnym czy z innymi dokumentami o charakterze nadrzędnym). Poniżej prezentujemy przykłady kilku sytuacji, w których przewoźnik będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania lub będzie mógł tej wypłaty odmówić.
Generalnie o odszkodowanie za lot można ubiegać się – jak już wcześniej zostało to wspomniane – w sytuacjach, w których przewoźnik mógł przewidzieć problem zmuszający go do odwołania realizacji połączenia. W związku z tym, czy możliwe będzie uzyskanie odszkodowania za odwołany lot z powodu pogody, awarii silnika lub innych okoliczności? Przyjrzyjmy się temu bliżej...
Czy można otrzymać rekompensatę za zmianę godzin wylotu? Odszkodowanie nie zawsze będzie obowiązywało w takim przypadku. Nie można się o nie ubiegać w sytuacji, w której przewoźnik zastosował zmianę planu podróży. Co to oznacza?
W takim przypadku pasażerowie muszą zostać poinformowani o odwołaniu lotu w okresie od 2 tygodni do 7 dni przed datą wylotu, a dodatkowo przewoźnik powinien zapewnić zmianę planu podróży uwzględniającą lot odbywający się w tym samym dniu, nie wcześniej niż 2 godziny przed odwołanym wylotem i przylot do docelowej destynacji nie później niż 4 godziny po odwołanym przylocie.
Oprócz tego, jeśli pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu na mniej niż 7 dni przed planowanym wylotem, to wówczas przewoźnik powinien zapewnić lot alternatywny odbywający się również w tym samym dniu, jednak nie wcześniej niż 1 godzinę przed odwołanym wylotem i lądujący w miejscu docelowym nie później niż 2 godziny po planowanym wcześniej przylocie.
To, czy pasażerowi będzie należało się odszkodowanie za odwołany lot z przesiadką, zależy przede wszystkim od przyczyn odwołania tego lotu (co do zasady, odszkodowanie przysługuje pasażerowi, gdy przewoźnik miał wpływ na czynnik powodujący decyzję o odwołaniu lotu), ale również od tego, czy bilety na oba loty zostały zakupione w ramach tej samej rezerwacji. Jeśli tak, to wówczas pasażer ma bezwzględne prawo do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot.
Rekompensata przysługuje pasażerowi w momencie, gdy przyczyną odwołania lotu był strajk. Odszkodowanie w tej sytuacji nie było kiedyś obowiązkowe, natomiast obecnie uznaje się odwołanie lotu z powodu strajku za okoliczność, za którą odpowiedzialność ponosi przewoźnik.
Inaczej jest w przypadku złej aury, która uniemożliwiła realizację usługi. Pasażerowie nie otrzymają odszkodowania za odwołany lot z powodu pogody).
Niestety, jeśli chodzi o odwołanie lotu z powodu koronawirusa, to taką sytuację traktuje się jak czynnik niezależny od odpowiedzialności przewoźnika – zarówno biura podróży, jak i linie lotnicze nie mogą bowiem przewidzieć rozwoju sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych państwach. Pasażerowie nie otrzymają więc odszkodowania.
Wysokość odszkodowania za odwołany lot zależy od dystansu, jaki miał być pokonany podczas nieodbytego rejsu. Wartości pieniężne odszkodowania w stosunku do długości lotu prezentują się następująco:
W przypadku odwołanego lotu (w przeciwieństwie do sytuacji, w której lot jest opóźniony), pasażerowi nie przysługują benefity takie jak: zagwarantowanie posiłków, transferu z lotniska do hotelu i innych elementów obsługi. O tych i innych aspektach roszczeń w stosunku do przewoźnika, z którego winy lot został opóźniony, piszemy w artykule Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać?
Jeśli chodzi o termin, w jakim należy rozpocząć procedurę ubiegania się o odszkodowanie za nieprawidłowości w obsłudze pasażerów ruchu lotniczego (w tym również za odwołany lot), to w Polsce pasażerowie powinni się spieszyć – zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego, zapadłym w 2017 r., konsumenci mają rok na wysunięcie roszczeń.
Niestety z uwagi na tak krótki okres często nie udaje się osobom fizycznym uzyskać odszkodowania – na początku muszą bowiem dowiedzieć się, jakie są ich prawa, później koniecznym jest odszukanie wzorów różnych dokumentów oraz ich wypełnienie i dostarczenie do adresatów, a w końcu – przy negatywnym obrocie spraw – przekazanie tematu do dalszych organów (rzecznika praw konsumenta czy do sądu). Potem dochodzi jeszcze ewentualnie kwestia oczekiwania na zwrot za odwołany lot (w artykule Zwrot za odwołany lot – ile trwa procedura i od czego to zależy opisujemy szczegóły).
Chcesz uniknąć tych wszystkich przedłużających się trudności? To możliwe! Zgłoś się po wsparcie do wykwalifikowanej kancelarii, zajmującej się odszkodowaniami lotniczymi – sprawdź nas!