Zmiana godzin lotu przez biuro podróży a odszkodowanie.


Wybierając się na wymarzone wakacje wiele osób zazwyczaj korzysta z gotowej oferty biura podróży, której podstawowym elementem jest rezerwacja lotnicza. Niestety, szczególnie w trakcie sezonu letniego, zdarza się, że z uwagi na zwiększony ruch lotniczy dochodzi do niespodziewanych zmian w rozkładzie lotów, co może negatywnie odbić się na naszym wyjeździe, skracając go nawet o całą dobę. Na szczęście w takich przypadkach pasażerowie również mogą ubiegać się o odszkodowanie, które chociaż po części wynagrodzi im niepotrzebne nerwy.

 

Kiedy przysługuje odszkodowanie?

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 261 z 2004 roku, aby pasażer mógł ubiegać się o odszkodowanie, w pierwszej kolejności zmiana rozkładu lotu musi nastąpić na mniej niż 14 dni przed planowanym wylotem. Sytuacja zmiany godzin lotu przez biuro podróży jest traktowana w skutkach jako odwołanie lotu, przy czym musi to być zmiana znaczna, czyli wpływająca negatywnie na swobodne dysponowanie czasem przez pasażerów i konieczność dostosowania się do nowej godziny odlotu. 

Do uzyskania rekompensaty muszą zostać spełnione dodatkowe przesłanki, które wynikają bezpośrednio z art. 5 ust 1c rozporządzenia. Wynika z niego, że pasażerowi przysługuje odszkodowanie, chyba że:

 

  • przewoźnik lotniczy zaproponował zmianę w okresie od 14 do 7 dni przed planowym wylotem, a zmieniony plan podróży umożliwia im wylot najpóźniej 2 godziny przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej 4 godziny po planowym czasie przylotu;

 

  • zostali poinformowani o odwołaniu w okresie krótszym niż 7 dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano im zmianę planu podróży, umożliwiającą wylot nie więcej niż 1 godzinę przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej 2 godziny po planowym czasie przylotu.

Co więcej, w wyroku z 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejski stwierdził również, że lot należy uznać za „odwołany”, gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przyśpiesza go o ponad godzinę. Natomiast lotu nie uznaje się za „odwołany”, gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przekłada godzinę odlotu o mniej niż trzy godziny, nie dokonując innych modyfikacji tego lotu.

 

Fot. Podpisanie umowy z biurem podróży i wydanie kart pokładowych. 

 

Jakie dokumenty są wymagane przy ubieganiu się o odszkodowanie?

W przypadku zmiany godzin przez biuro podróży pamiętaj, aby zachować takie dokumenty, jak:

 

  • umowę z pierwotnymi godzinami wylotu i przylotu

 

  • umowę ze zmienionymi godzinami wylotu i przylotu

 

  • informację w postaci wiadomości sms lub e-mail z widoczną datą o zmianie

Tak jak wspomniano wcześniej, w celu skutecznego uzyskania rekompensaty przede wszystkim należy wykazać, kiedy doszło do zmiany godzin przez biuro podróży i jaka to była zmiana. Przewoźnicy lotniczy bardzo często odmawiają wypłaty odszkodowania, argumentując, że przekazali informację o zmianie rozkładu lotu pośrednikowi znacznie wcześniej niż 14 dni przed planowaną datą lotu. Tym bardziej warto zachować wszelkie wiadomości przekazywane przez biuro podróży, ponieważ kluczowe jest, kiedy pasażer dowiedział się o modyfikacji godzin.

Resztą zostaw specjalistom z Delayfix. Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz, a my pomożemy Ci w uzyskaniu odszkodowania za zmianę godzin przez biuro podróży!

 

Mariusz Białkowski 

Rejs czarterowy a rejs regularny: co warto wiedzieć?

Podróżując samolotem, mamy do wyboru...

Podróżnicze sztuczki – jak znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania?

Planujesz podróż i chcesz...