Zmiana godzin lotu przez biuro podróży a odszkodowanie.


Wybierając się na wymarzone wakacje wiele osób zazwyczaj korzysta z gotowej oferty biura podróży, której podstawowym elementem jest rezerwacja lotnicza. Niestety, szczególnie w trakcie sezonu letniego, zdarza się, że z uwagi na zwiększony ruch lotniczy dochodzi do niespodziewanych zmian w rozkładzie lotów, co może negatywnie odbić się na naszym wyjeździe, skracając go nawet o całą dobę. Na szczęście w takich przypadkach pasażerowie również mogą ubiegać się o odszkodowanie, które chociaż po części wynagrodzi im niepotrzebne nerwy.

 

Kiedy przysługuje odszkodowanie?

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 261 z 2004 roku, aby pasażer mógł ubiegać się o odszkodowanie, w pierwszej kolejności zmiana rozkładu lotu musi nastąpić na mniej niż 14 dni przed planowanym wylotem. Sytuacja zmiany godzin lotu przez biuro podróży jest traktowana w skutkach jako odwołanie lotu, przy czym musi to być zmiana znaczna, czyli wpływająca negatywnie na swobodne dysponowanie czasem przez pasażerów i konieczność dostosowania się do nowej godziny odlotu. 

Do uzyskania rekompensaty muszą zostać spełnione dodatkowe przesłanki, które wynikają bezpośrednio z art. 5 ust 1c rozporządzenia. Wynika z niego, że pasażerowi przysługuje odszkodowanie, chyba że:

 

  • przewoźnik lotniczy zaproponował zmianę w okresie od 14 do 7 dni przed planowym wylotem, a zmieniony plan podróży umożliwia im wylot najpóźniej 2 godziny przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej 4 godziny po planowym czasie przylotu;

 

  • zostali poinformowani o odwołaniu w okresie krótszym niż 7 dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano im zmianę planu podróży, umożliwiającą wylot nie więcej niż 1 godzinę przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej 2 godziny po planowym czasie przylotu.

Co więcej, w wyroku z 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejski stwierdził również, że lot należy uznać za „odwołany”, gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przyśpiesza go o ponad godzinę. Natomiast lotu nie uznaje się za „odwołany”, gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przekłada godzinę odlotu o mniej niż trzy godziny, nie dokonując innych modyfikacji tego lotu.

 

Fot. Podpisanie umowy z biurem podróży i wydanie kart pokładowych. 

 

Jakie dokumenty są wymagane przy ubieganiu się o odszkodowanie?

W przypadku zmiany godzin przez biuro podróży pamiętaj, aby zachować takie dokumenty, jak:

 

  • umowę z pierwotnymi godzinami wylotu i przylotu

 

  • umowę ze zmienionymi godzinami wylotu i przylotu

 

  • informację w postaci wiadomości sms lub e-mail z widoczną datą o zmianie

Tak jak wspomniano wcześniej, w celu skutecznego uzyskania rekompensaty przede wszystkim należy wykazać, kiedy doszło do zmiany godzin przez biuro podróży i jaka to była zmiana. Przewoźnicy lotniczy bardzo często odmawiają wypłaty odszkodowania, argumentując, że przekazali informację o zmianie rozkładu lotu pośrednikowi znacznie wcześniej niż 14 dni przed planowaną datą lotu. Tym bardziej warto zachować wszelkie wiadomości przekazywane przez biuro podróży, ponieważ kluczowe jest, kiedy pasażer dowiedział się o modyfikacji godzin.

Resztą zostaw specjalistom z Delayfix. Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz, a my pomożemy Ci w uzyskaniu odszkodowania za zmianę godzin przez biuro podróży!

 

Mariusz Białkowski 

Najczęstsze przyczyny odmowy wejścia na pokład samolotu

Podróżowanie samolotem wiąże się z...

Czego nie można wnosić na pokład samolotu?

Podróżowanie samolotem wiąże się z przestrzeganiem...