Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu - opóźniony/ odwołany lot.


Lotnisko we Wrocławiu to międzynarodowy port lotniczy położony ok 10 km na zachód od jego centrum. Port posiada jedną drogę startową, jeden terminal pasażerski, jeden terminal lotnictwa ogólnego i jeden terminal cargo. Lotnisko zbudowane zostało w 1938 roku. Od stycznia 1992 roku działa pod zarządem spółki Port Lotniczy S.A. Pierwsze zagraniczne połączenia uruchomiono w 1993 z Frankfurtem nad Menem a 6 grudnia 2005 roku portowi nadano imię Mikołaja Kopernika, który studiował we Wrocławiu. Port lotniczy Wrocław Starachowice jest obecnie piątym najruchliwszym polskim lotniskiem pod względem ilości pasażerów. Port jest pierwszym skąd uruchomione zostały połączenia popularnej irlandzkiej linii lotniczej- Ryanair, które oferują najbardziej rozbudowaną siatkę połączeń. W okresie letnim wykonywanych jest sporo połączeń czarterowych między innymi do Grecji, Turcji i Egiptu. Z miesiąca na miesiąc pojawiają się nowe kierunki co może mieć realny wpływ na ilość opóźnionych i odwołanych lotów. Jakie prawa mają pasażerowie zakłóconych lotów i w jakich przypadkach mogą ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika.

Opóźniony lot – jakie są prawa pasażera i kiedy przysługuje rekompensata.


 
Pasażerowie poszkodowani przez linie lotnicze mogą otrzymać rekompensatę finansową, jeśli ich lot na lotnisku we Wrocławiu spełnia określone kryteria:
1.     Był opóźniony powyżej 3 godzin w momencie lądowania na lotnisku docelowym.
2.     Wylot odbył się z lotniska w Unii Europejskiej.
3.     Przylot odbył się z lotniska w Unii Europejskiej
4.     Przylot odbył się z lotniska spoza Unii Europejskiej linią zarejestrowaną w UE.
5.     Przyczyna opóźnienia była zależna od przewoźnika.
Wysokość rekompensaty waha się pomiędzy 250 a 600 euro i jest uzależniona od długości trasy pomiędzy lotniskami.

odległość  wysokość rekompensaty 
Do 1500 km 250 €
Pomiędzy 1500 a 3500 km 400€
Powyżej 3500 km przy opóźnieniu powyżej 4h 600€
Powyżej 3500 km przy opóźnieniu pomiędzy 3 a 4h 300€


Wyjątkiem są Wyspy Kanaryjskie, które należą do Unii Europejskiej, gdzie odległość z polskich lotnisk wynosi powyżej 3500 km a rekompensata za opóźniony lot będzie wynosiła 400€.
Poza odszkodowaniem pasażerom opóźnionego lotu przewoźnik powinien zapewnić bezpłatne posiłki i napoje lub voucher, który można wykorzystać w lotniskowych restauracjach.
 


Fot. Terminal pasażerski.


 
Port lotniczy im. Mikołaja Kopernika-odwołany lot.


 
Pasażerom, których lot został odwołany, przewoźnik powinien zapewnić lot alternatywny lub zwrot kosztów biletu. W niektórych przypadkach pasażerowie mogą również ubiegać się
o rekompensatę finansową:
1.     Jeżeli pasażer dotarł do portu docelowego pomiędzy 2 a 3 godziny po planowym przylocie a jego lot został odwołany do 6 dni przed lotem.
2.     Jeżeli pasażer dotarł do portu docelowego pomiędzy 3 a 4 godziny po planowej godzinie przylotu a jego lot został odwołany do 6 dnia przed wylotem.
3.     Jeżeli pasażer dotarł do portu docelowego powyżej 4 godzin po planowym przylocie
a odwołanie lotu nastąpiło do 13 dni przed lotem.
 
Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot? Pasażer może ubiegać się o nie sam, wysyłając wniosek do danego przewoźnika lub skorzystać z pomocy specjalistów. Podejmując decyzje trzeba mieć na uwadze, że linie lotnicze często ignorują indywidualne zgłoszenia klientów lub podają przyczyny nadzwyczajne jako powód zakłócenia lotu.
 
Miałeś problem z lotem na lotnisku we Wrocławiu? Napisz do nas-sprawdzimy czy twój lot kwalifikuje się do odszkodowania.

Poważny błąd techniczny w systemie Wizz Air. Przewoźnik zmuszony do anulowania tysięcy rezerwacji

W...

Jak się przygotować do odprawy?

Odprawa na lotnisku, szczególnie dla osób...