Lotnisko w Katowicach – lider lotów czarterowych. Jak uzyskać rekompensatę za opóźniony lot?


Lotnisko w Katowicach to 4 co wielkości port lotniczy w Polsce. Położony jest w centralnej części województwa śląskiego, 30 kilometrów na północ od Katowic. W sierpniu 2021 roku oddano do użytku nowy terminal pasażerski dzięki czemu zwiększono jego powierzchnię o 40% z 12,2 tys. metrów kwadratowych do 17,2 tys. metrów kwadratowych. Wzrosła też liczba bramek do zapokładowania pasażerów z 10 do 16. Dzięki rozbudowie terminala port w Katowicach zwiększył swoją przepustowość do 8 mln pasażerów rocznie. Lotnisko
w Katowicach jest liderem w kategorii loty czarterowe. W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku obsłużyło 1,1 mln pasażerów, dla porównania drugie lotnisko w rankingu Lotnisko Chopina obsłużyło ich 530 tys. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem liczby pasażerów zwiększa się prawdopodobieństwo odwołania lub opóźnienia lotu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pasażer i jakie są jego prawa?

Opóźniony lot czarterowy a opóźniony lot regularny.


 
Lot czarterowy to połączenie lotnicze organizowane przez biuro podróży i touroperatorów
w porozumieniu z firmami zajmującymi się wynajmem samolotów (Enter Air, LOT Charters, Smartwings, Ryanair Sun). Połączenia te są realizowane do popularnych miejsc wypoczynkowych na całym świecie,
w których biura mają swoją ofertę hotelową. Natomiast loty rejsowe to regularne połączenia na stałe wpisane
w siatkę połączeń. Każdy pasażer linii lotniczej, której lot został opóźniony ma prawo do ubiegania się
o rekompensatę. Nie ma znaczenia czy pasażer podróżuje lotem regularnym czy czarterowym, procedura uzyskiwania odszkodowania jest dokładnie taka sama. Należy pamiętać, że odszkodowanie finansowe przysługuje pasażerom, którzy do portu docelowego dotarli z opóźnieniem co najmniej 3 godzinnym. Jeżeli samolot wystartuje z opóźnieniem 3 godzinnym, ale do portu docelowego dotrze z opóźnieniem 2 godziny 50 minut lub szybciej pasażerom rekompensata nie będzie przysługiwała.  Jak więc ubiegać się o odszkodowanie?
 
·      Zgromadź wszystkie informacje o locie (nr lotu), komunikat o opóźnieniu, przyczynę opóźnienia, jeśli została podana, bilet i kartę pokładową.
·      Wejdź na stronę internetową przewoźnika i wypełnij formularz reklamacji.
W formularzu umieść wszystkie informacje jakie będą potrzebne do identyfikacji Ciebie jako pasażera oraz informacje o samym opóźnieniu.
·      Wyślij formularz poprzez stronę www lub tradycyjną pocztą (jeśli istnieje taka możliwość)
 
Poczekaj na odpowiedź. Gdy ta będzie pozytywna ciesz się z przyznanej rekompensaty za twój opóźniony lot. Jeżeli odpowiedź od linii lotniczej będzie negatywna możesz skierować sprawę na drogę sądową. Drugim rozwiązaniem może być przekazanie sprawy specjalistom, którzy spróbują uzyskać dla Ciebie gratyfikację finansową na etapie przedsądowym, a jeśli będzie taka konieczność, będą reprezentować Cię również, gdy sprawa trafi na drogę sądową. Warto zaznaczyć, że w przypadku wybrania współpracy z pośrednikiem pasażer wspierany jest od samego początku procesu ubiegania się o rekompensatę.

 
 
Fot. Pasażer czekający na swój lot.
 
 
Pasażerowie mają prawo do rekompensaty za opóźniony lot, gdy:
wyjazd był z lotniska w UE lub.
przylot był na lotnisko UE z zarejestrowaną w UE linią lotniczą.
 


Jaka rekompensata przysługuje pasażerom opóźnionych lotów?


 
·      Jeśli podróżujesz do 1500 km, możesz ubiegać się o 250 euro.
·      Jeśli odległość wynosi od 1500 do 3500 km, możesz ubiegać się o 400 euro.
·      A jeśli odległość wynosi ponad 3500 km, a opóźnienie wynosi pomiędzy 3 a 4 godziny możesz ubiegać się o 300 euro, a jeśli opóźnienie przekracza 4 godziny, możesz ubiegać się o odszkodowanie finansowe do 600 euro.
 
Kiedy lot opóźniony jest ponad 2 godziny poza zaplanowanym czasem odlotu linie lotnicze powinny zagwarantować pasażerom:
·      bezpłatne posiłki i napoje
·      2 bezpłatne połączenia, e-mail lub faks
 


W jakich przypadkach linia lotnicza zwolniona jest z wypłaty rekompensaty pasażerom opóźnionego lotu?


Przewoźnik może uchylić się od wypłaty gratyfikacji finansowej, jeśli powodem opóźnienia były okoliczności nadzwyczajne, czyli przyczyny niezależne od przewoźnika i niemożliwe do wyeliminowania. Są to przede wszystkim:
·      Złe warunki atmosferyczne.
·      Niepewna sytuacja polityczna w kraju wylotu lub przylotu.
·      Strajki personelu lotniska.
 
Pamiętaj o swoich prawach i zgłoś się do nas, jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu rekompensaty za opóźniony lot z lub na lotnisko w Katowicach.
 

Zmiana godzin lotu przez biuro podróży a odszkodowanie.

Wybierając się na wymarzone wakacje wiele...

Co się kryje pod pojęciem nadzwyczajnych okoliczności?

Pasażerowie ubiegający się o odszkodowanie za...