Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska na świecie.


OAG to globalny dostawca danych dotyczących podróży. Firma zajmuje się przygotowaniem corocznego zestawienia najbardziej punktualnych przewoźników na świecie. Latamy coraz więcej, na wakacje, do pracy, w odwiedziny do znajomych i rodziny. Dzięki rozbudowanej siatce połączeń i stosunkowo niskim cenom biletów, podróż samolotem przestała być luksusem dostępnym jedynie dla najbogatszych. Komfort, szybkość podróży oraz rzadkość opóźnień sprawiają, że podróżni częściej decydują się na podróż samolotem. Niestety nie wszystkie linie lotnicze są tak samo punktualne.

 

Z którymi liniami masz pewność, że twój lot nie będzie opóźniony?

 

Za lot punktualny uznano wszystkie te które miały +/- 15 minut odchylenia. W 2021 roku na opóźnienia najrzadziej narzekali pasażerowie linii Japan Airlines a z udostępnionych danych wynika, że 92,1 proc. lotów odbyło się według rozkładu. Drugie miejsce zajęły brazylijskie linie LATAM Airlines z niewiele gorszym wynikiem 91,9 proc. Podium zamyka amerykańska Delta,
a jej punktualność w ubiegłym roku wynosiła 90,6 proc.

4. EasyJet - 89,4 proc.

5. Aeroflot Russian Airlines – 88,5 proc.
6. IndiGo – 87,7 proc.

7. Azul Airlines – 87,5 proc.
8. United Airlines – 86,2 proc.
9. Alaska Airlines – 86 proc.
10. American Airlines – 85,8 proc.

 

 

Przewoźnicy z pierwszej dziesiątki mogą poszczycić się współczynnikiem punktualności na poziomie powyżej 85 proc. W porównaniu z rokiem 2019 (ostatni rok normalnego latania przed pandemią) progres jest duży. Wówczas samoloty odlatywały o czasie znacznie rzadziej (75 do 85 proc.). Wpływ na to ma pandemia. Lotniska nie są tak zatłoczone, linie lotnicze korzystają tylko z części swojej floty i dostosowanie rozkładów jest znacznie łatwiejsze. W zestawieniu zabrakło takich przewoźników jak Wizzair, LOT czy Ryanair. Polskie i węgierskie linie lotnicze mają za niski współczynnik, natomiast zarząd Ryanair nie udostępnia wszystkich danych firmie OAG.

 

Fot. Terminal lotniczy

 

Najbardziej punktualnie lotniska na świecie.

 

W zestawieniu przygotowanym przez firmę Cirium pierwsze miejsce zajmuje tokijskie lotnisko Haneda ze współczynnikiem punktualności 96,86 proc. tuż za nim na znajdują się Szermietiewo w Moskwie, Minneapolis, Detroit i Filadelfia. Najpunktualniejszy europejski port to Schiphol w Amsterdamie (91,48 proc.). Na końcu światowego rankingu znalazło się Miami z wynikiem 83,14 proc. Już teraz wiecie skąd latać by dotrzeć do miejsca docelowego na czas.

Przedawnienie roszczenia o rekompensatę za opóźniony lub odwołany lot.

Na podstawie Rozporządzenia...

Zagubiony lub uszkodzony bagaż – jak uzyskać odszkodowanie od przewoźnika.

Aby pasażer mógł w...