Wniosek o odszkodowanie za odwołany lot – co musi się w nim znaleźć?


Wciąż niewielu pasażerów wie, że w określonych okolicznościach ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie od linii lotniczej. Jeszcze mniej osób wie z kolei, w jaki sposób przeprowadzić całą procedurę. Co warto zrobić przed złożeniem wniosku o odszkodowanie za odwołany lot, jak wypełnić formularz dostarczony przez przewoźnika i w jakim czasie od zdarzenia, czyli daty odwołania lotu, powinniśmy zgłosić swoje roszczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące procedury reklamacji w przypadku odwołanego lotu znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nimi...

W jakich sytuacjach można ubiegać się o rekompensatę za odwołanie lotu?

Odwołanie lotu może nastąpić z różnych przyczyn – niektóre z nich są niezależne od przewoźnika, a inne zależą od niego całkowicie. O odszkodowanie za odwołany lot można ubiegać się w drugim z przytoczonych przypadków, czyli wtedy, gdy anulowanie lotu wynika bezpośrednio z winy linii lotniczej bądź niedogodności związane z taką decyzją były skutkiem działań przewoźnika. O jakich sytuacjach – w praktycznym ujęciu – tutaj mowa?

•   Odszkodowanie należy się pasażerowi wówczas, gdy odwołanie lotu nastąpiło w wyniku strajku personelu pokładowego lub – ogólnie – pracowników linii lotniczej.

•   Odszkodowanie powinno być wypłacone także wtedy, gdy lot został odwołany w ostatniej chwili z powodu pomyłki przewoźnika w planowaniu rejsów lub w sytuacji, w której linia sprzedała więcej biletów na dany lot niż ma miejsc dostępnych w samolocie.

•   Rekompensata za odwołany lot będzie przysługiwała pasażerom w sytuacji, gdy nie zostali oni powiadomieni o takiej zmianie w rozkładzie rejsów i ponieśli już koszty przyjazdu na lotnisko, a także poczynili inne wydatki związane z podróżą.

Gdy okaże się, że lot został odwołany, warto by pasażer skontaktował się z linią lotniczą (telefonicznie lub bezpośrednio z jej przedstawicielem na lotnisku czy w siedzibie) i dowiedział się, co było przyczyną odwołania rejsu. Ta informacja jest bowiem istotna w kwestii wysuwania roszczeń o omawiane odszkodowanie. Więcej praktycznych wskazówek, które z pewnością przydadzą się pasażerom postawionym w takiej sytuacji znajduje się w poradniku Odwołany lot – co dalej?

 

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot?

Jak zostało to już wspomniane powyżej, pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania od linii lotniczej za odwołany lot jest złożenie wniosku o odszkodowanie. Powinny znaleźć się tam najważniejsze informacje, które pozwolą przewoźnikowi zidentyfikować zarówno pasażera, jak i sam lot. Poniżej znajdziesz wszystkie wytyczne, których należy się trzymać przy wysuwaniu roszczeń o omawianą rekompensatę. Warto dodać, że pasażer powinien mieć również świadomość tego, o co konkretnie może się ubiegać – informacje na ten temat znajdziesz w artykule Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika?

 

Przygotuj wniosek reklamacyjny do linii lotniczej

Wniosek reklamacyjny w sprawie dotyczącej odwołanego lotu powinien zawierać:

•   informacje umożliwiające identyfikację pasażera (imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, numer paszportu – jeśli miał być wykorzystany w tej podróży);

•   informacje umożliwiające identyfikację lotu, którego roszczenie dotyczy (numer lotu, trasa lotu, bilety, numer rezerwacji, karta pokładowa – jeśli została już wydana);

•   uzasadnienie roszczenia (przyczyna odwołania lotu wskazująca na winę przewoźnika, niedogodności, jakie spotkały pasażera przez anulację rejsu itd.);

•   przedstawienie wysuwanych roszczeń (to, ile pieniędzy możesz uzyskać w danej sytuacji, opisaliśmy już w tekście Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać).

 

Kiedy i jak złożyć reklamację za odwołany lot?

Wniosek reklamacyjny powinien być dostarczony linii lotniczej jak najszybciej po zdarzeniu (a więc po minionej dacie odwołanego lotu). Warto jednak wiedzieć, że pasażer ma na dopełnienie tej procedury jeden rok od daty odwołanego lotu – taki termin gwarantują mu prawa pasażera obowiązujące w Unii Europejskiej.

Wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot powinien być wypełniony na formularzu, który udostępnia dana linia lotnicza – zazwyczaj można pobrać go ze strony WWW przewoźnika lub otrzymać na lotnisku. Jeśli takowego wzoru nie można znaleźć w sieci, wystarczającym będzie sporządzenie żądania reklamacji z ogólnodostępnych wzorów. Należy pamiętać, że im szybciej wniosek zostanie złożony, tym szybciej uzyska się na niego odpowiedź!

Zachęcamy przy tym również do skorzystania ze wsparcia specjalistów od praw pasażera, takich jak eksperci z Delayfix. Dzięki uzyskaniu fachowej pomocy klient nie będzie musiał martwić się o żaden krok postępowania – pośrednik wypełni za niego formularz i będzie go reprezentował przed przewoźnikiem, a w razie komplikacji skieruje sprawę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (UCL) lub na drogę sądową, gdzie dalej będzie walczył o interesy pasażera.

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania

Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno...

Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?

Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go...