Podróżowanie samolotem a zagubiony bagaż lotniczy


Co zrobić, by tego uniknąć – kilka praktycznych wskazówek

Zagubiony bagaż lub jego opóźnienie to bez wątpienia stres dla właściciela torby, walizki lub plecaka. Brak ubrań, leków, przewożonej elektroniki i innych cennych przedmiotów może doskwierać zarówno w domu, jak i na wakacjach, oraz powodować wiele problemów i rodzić frustrację. Nic w tym dziwnego – gdy okazuje się, że nasze rzeczy są zaginionym bagażem, chcemy jak najszybciej go odzyskać lub przynajmniej uzyskać odszkodowanie za opóźniony bagaż. Najpierw jednak, jeszcze przed podróżą samolotem, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko zagubienia lub opóźnienia bagażu. Wbrew pozorom, istnieje na to kilka skutecznych sposobów. O tych i innych zagadnieniach związanych z bezpiecznym przewożeniem walizek, toreb czy plecaków piszemy w poniższym artykule...

 

Zagubiony bagaż na lotnisku – jak tego uniknąć?

Jak zostało to już wspomniane, istnieje kilka sposobów na to, by ograniczyć ryzyko zagubienia bagażu na lotnisku. Wśród nich warto szczególnie wyróżnić metody polegające na samodzielnym zabezpieczeniu walizki czy torby podróżnej. 

 

Zapamiętaj lub zapisz kod IATA oraz inne dane z walizki

Kod IATA to oznaczenie kodu lotniska, które drukuje się na papierowych biletach przyklejanych lub zawieszanych na bagażu. Aby mieć potwierdzenie, że bilet ten faktycznie znajdował się na walizce i aby móc wrócić do danych nadrukowanych na tym oznaczeniu, warto spisać znajdujące się tam informacje bądź zrobić zdjęcie samemu biletowi.

 

Zastanów się nad wyglądam walizki, a zminimalizujesz ryzyko zagubienia bagażu na lotnisku

Wiele osób radzi, że aby podczas podróżowania samolotem zapobiec zagubieniu walizki, warto kupić egzemplarz, który będzie charakterystyczny i wyróżni się wśród innych. To z jednej strony dobra porada, choć nie można tutaj nie wspomnieć o ryzyku kradzieży, które występuje zarówno na lotnisku, jak i w innych miejscach. Jeśli twoja walizka przyciąga twoją uwagę, to z pewnością zwróci również uwagę potencjalnego złodzieja. To samo dotyczy bardzo drogich walizek – marki premium również mogą „wpaść w oko” osobie o niecnych zamiarach.

Najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie zakup niewyróżniającej się walizki ze średniej półki i naklejenie bądź naszycie na niej charakterystycznego elementu – paska w odblaskowym kolorze, napisu lub innego wzoru. To zapewni dobrą widoczność walizki na taśmie transportowej, a jednocześnie wyeliminuje ryzyko pomyłki.

 

Pamiętaj o plakietce identyfikującej ciebie jako właściciela!

Kolejna ważna wskazówka co do zmniejszenia prawdopodobieństwa zagubienia bagażu, to umieszczenie przy zamku walizki lub w innym miejscu danych właściciela z podstawowymi danymi kontaktowymi. Dzięki temu osoba, która odnajdzie bagaż (niezależnie od tego, czy będzie to inny podróżny, czy może pracownik lotniska) będzie w stanie szybko skontaktować się z jego właścicielem (co jest szczególnie ważne w przypadku opóźnienia bagażu).

 

Staw się punktualnie do odprawy bagażowej

To kolejne zalecenie, które niewiele osób łączy z bezpieczeństwem swojego bagażu. Stawienie się do kontroli bagażowej o czasie, a także nadanie bagażu zgodnie z planem, znacząco minimalizuje ryzyko pomyłki personelu lotniskowego, który torby i walizki osób „spóźnialskich” musi pakować na wózki oraz do luku bagażowego samolotu w pośpiechu. Unikajmy takich sytuacji i starajmy się stawiać do punktów kontrolnych na czas – zaoszczędzimy stresu sobie, jak i pracownikom lotniska.

 

Zagubiony lub opóźniony bagaż – prawa pasażera

Jeśli twój bagaż zaginął lub jego przybycie do miejsca docelowego twojej podróży opóźniło się, możesz skorzystać z opracowanych na takie sytuacje praw pasażera. Obejmują one przede wszystkim odszkodowanie za zagubiony bagaż, ale również udzielenie szczegółowych informacji o dalszym postępowaniu.

 

Fot. Za zagubiony lub opóźniony bagaż pasażerowi należy się od linii lotniczej odszkodowanie. Wniosek o zadośćuczynienie składa się w takim przypadku nie później, niż 7 dni po zdarzeniu.

 

Prawa pasażera – zagubiony bagaż a odszkodowanie

Pasażer, w przypadku zagubienia bądź opóźnienia bagażu, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Co ważne, należy pamiętać, by wniosek o zadośćuczynienie zgłosić nie później, niż w siódmym dniu od zdarzenia. Jeśli roszczenie zostanie wysunięte później, linia lotnicza będzie mogła odmówić przyjęcia wniosku o odszkodowanie. Niezależnie od tego, czy zaginął bagaż na lotnisku, czy w trakcie jego przemieszczania bądź rozładowywania – to linia odpowiada za stratę. 

Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami zawartymi w zakładce Twoje prawa, dotyczącymi zarówno odwołanych, jak i opóźnionych lotów oraz przysługujących w tym kontekście pasażerom praw.

 

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania

Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno...

Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?

Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go...