Podróż samolotem a ekologia.


Podróże w odległe miejsca często wiążą się z koniecznością skorzystania z samolotu. Ze względu na duże zużycie benzyny i ślad węglowy jaki generują samoloty wzbudzają wiele emocji i wywołują zagorzałe dyskusje. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy da się podróżować samolotem i być eko?

Cały ruch lotniczy odpowiada za ok 3% światowej emisji dwutlenku węgla oraz ok 2% emisji gazów cieplarnianych. W ciągu 2018 roku wszystkie samoloty odpowiadały za 1/8 emisji światowego transportu. Samoloty wygenerowały 1,04 miliarda ton CO2, dla porównania ruch lądowy odpowiada za emisję 6 miliardów ton CO2. 

 

Czy loty krótkodystansowe powinny zniknąć z rozkładu lotów?

 

Loty krótkodystansowe z ekologicznego punktu widzenia powinny zostać zastąpione mniej emisyjnym środkiem transportu. W krajach takich jak Japonia czy Niemcy, gdzie sieć szybkiej kolei jest dobrze rozwinięta, lotnictwo w naturalny sposób przegrywa z pociągami. Rezygnacja z lotów na krótkich trasach do 400 km mogłaby być również korzystna dla branży lotniczej, bo uwolniona w ten sposób przepustowość lotnisk, mogłaby być wykorzystana do rozbudowy połączeń dalekiego zasięgu.

 

Fot. Pasażerowie czekający na start samolotu. 

 

Czy latanie samolotem może być bardziej ekologiczne?

 

Według przewidywań w 2050 roku transport lotniczy będzie odpowiadał już za 20% emisji gazów. Wszystko za sprawą coraz większego ruchu lotniczego. Z roku na rok wprowadza się coraz więcej restrykcji względem spalin między innymi obowiązek ich monitorowania. Parlament Europejski stale pracuje nad zmianami, których wprowadzenie ma pomóc z zanieczyszczeniami powodowanymi przez samoloty.

 

Jak być bardziej ekologicznym podczas lotu:

 

1.     Szukaj bezpośrednich lotów, bez przesiadek,

2.     Lataj z małym bagażem (mała walizka/ plecak),

3.     Wybierz klasę ekonomiczną,

4.     Zabierz własną butelkę na wodę,

5.     Dokumenty podróży zachowaj w formie elektronicznej,

6.     Przekaż dobrowolny datek na organizację zajmującą się działaniami na rzecz ochrony klimatu.

 

Całkowity zakaz podróży samolotami wydaje się absurdalny, ale każdy z nas może choćby w małym stopniu przyczynić się od ochrony klimatu zmieniając swoje nawyki na bardziej przyjazne środowisku. 

 

 

Rejs czarterowy a rejs regularny: co warto wiedzieć?

Podróżując samolotem, mamy do wyboru...

Podróżnicze sztuczki – jak znaleźć najlepsze miejsca do zwiedzania?

Planujesz podróż i chcesz...