Latanie samolotem w ciąży – kiedy jest bezpiecznie, a kiedy lepiej zrezygnować?
Podróżowanie...
Jak otrzymać zadośćuczynienie od Ryanair? Odszkodowanie za anulowany lot można uzyskać poprzez wypełnienie stosownego formularza reklamacyjnego (w dalszej części artykułu piszemy o wszystkich informacjach, jakie powinny się tam znaleźć). Najczęściej takie pismo wysyła się na adres e-mailowy przewoźnika bądź fizyczny adres korespondencyjny – oba można znaleźć na stronie internetowej linii (zazwyczaj są to po prostu adresy biura obsługi klienta).
W jakich okolicznościach można uzyskać zadośćuczynienie od Ryanair? Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje pasażerowi wtedy, gdy anulacja połączenia nastąpiła z winy przewoźnika. Są to więc wszelkiego rodzaju awarie, które linia lotnicza była w stanie przewidzieć (wynikające głównie z zaniedbań) czy pomyłki związane z bookowaniem biletów bądź z błędami w rezerwacjach.
Tak jak zostało to już wspomniane, wniosek o odszkodowanie za odwołany lot Ryanair składa się najczęściej w biurze obsługi klienta poprzez wiadomość e-mail lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty. W piśmie muszą znaleźć się informacje na temat:
● odwołanego lotu,
● rezerwacji,
● okoliczności odwołania rejsu.
Więcej informacji o tym, co przysługuje pasażerowi w momencie odwołania lotu znajdziesz w artykule „Odwołany lot – czego możesz domagać się od przewoźnika?”.
Fot. W przypadku odwołanego lotu z winy Ryanair pasażerowie mają prawo ubiegać się o odszkodowanie.
Często linie lotnicze, w tym także Ryanair, próbują uniknąć wypłacenia odszkodowania za anulowany lot. Zazwyczaj w uzasadnieniu odmowy powołują się na przyczynę anulacji niezależną od swoich działań. W takiej sytuacji pasażerowi pozostają jednak inne roszczenia (przykładowo – proces sądowy przeciwko linii). Warto po nie sięgnąć wtedy, gdy (z pomocą prawnika) można udowodnić, że odwołanie lotu nastąpiło z winy Ryanair.
Wielu pasażerów zastanawia się, czy strajk pracowników linii lotniczej, z których usług mieli skorzystać, może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot. Tak – wynika to z faktu, że to właśnie przewoźnik (tu Ryanair) odpowiedzialny jest za swoich pracowników – zarówno tych wykonujących zadania na lotniskach, jak i na pokładach samolotów. Inaczej sprawa wygląda, gdy strajkują pracownicy lotniska – w takiej sytuacji przewoźnik nie ma wpływu na zaistniałą sytuację i anulacja wywołana takim strajkiem nie będzie podstawą do roszczeń.
W przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu Ryanair należy bezwzględnie pamiętać o zgromadzeniu wszystkich informacji, dokumentów i dowodów mogących mieć istotne znaczenie przy ubieganiu się o odszkodowanie od przewoźnika. Do złożenia wniosku o rekompensatę potrzebne będą: dokumenty podróży, informacje o locie i przyczynie jego odwołania, a także kwota, o jaką się występuje.
Na dokumenty podróży składają się przede wszystkim: karta pokładowa (jeśli została wydana), bilety elektroniczne lub analogowe, potwierdzenie rezerwacji, plan podróży i inne.
We wniosku o odszkodowanie za odwołany lot Ryanair (i nie tylko) należy podać numer lotu – zarówno w celu umożliwienia identyfikacji określonego rejsu, jak i przyczyn jego anulacji.
Jeśli istnieje taka możliwość, warto dowiedzieć się, jaka była przyczyna odwołania lotu (jeżeli przewoźnik nie podał jej do wiadomości pasażerów). Można zapytać obsługę lotniska lub skontaktować się z biurem obsługi klienta Ryanair.
Kwoty odszkodowań za odwołany lot wahają się od 250 do nawet 600 euro. Wysokość świadczenia zależy od różnych czynników – w tym od długości trasy, jaką miał pokonać odwołany samolot. Więcej informacji o konkretnych sumach znajdziesz w artykule „Odszkodowanie za odwołany lot – ile wynosi i kiedy jest sens się o nie ubiegać?”.
A jeśli nadal w twojej głowie pojawiają się pytania dotyczące tego świadczenia bądź innych obowiązków linii lotniczej względem jej pasażerów, skontaktuj się z nami – specjaliści Delayfix pomogą ci uzyskać świadczenie odszkodowawcze i odzyskać pieniądze za bilety zarówno w sprawach związanych z opóźnieniami, jak i z odwołaniem lotów Ryanair.