Sekrety linii lotniczych – tego personel samolotu Ci nie powie!


Podróż samolotem stała się popularnym środkiem transportu. Z najnowszych danych wynika, że tylko w pierwszym półroczu w polskich portach lotniczych skorzystało z niego 16,6 mln pasażerów. Jakie są sekrety linii lotniczych, o których nawet stewardzi nie mówią głośno, a które mogą poprawić komfort twojego lotu? Poznajcie 10 sekretów jakie skrywa branża lotnicza. 

10 sekretów linii lotniczych. 

 

1.    Słuchawki w samolocie nie są nowe – nawet te zapakowane w foliowy woreczek i wyglądające jak nowe w rzeczywistości służyły innym pasażerom i zostały poddane delikatnemu „czyszczeniu”. 

2.    Czas pracy personelu liczony jest, gdy drzwi samolotu są zamknięte – wiele linii lotniczych płaci załodze jedynie za czas spędzony w „powietrzu”. 

3.    Cała prawda o maskach tlenowych – powietrza w maskach tlenowych wystarcza na około 15 minut, jest to czas pozwalający na to by pilot sprowadził samolot na wysokość umożliwiającą normalne oddychanie. 

4.    Najlepsze miejsca w samolocie są z tyłu – dlaczego? Obsługa samolotu ma tam wszystko czego potrzebuje: koce, napoje, przekąski. Dostaniesz je szybciej niż pozostali pasażerowie. 

5.    Herbata, kawa…unikałbym – woda nie jest najgorsza, ale zbiorniki nie są zbyt często czyszczone. 

fot. wnetrze samolotu przed wejsciem pasażerów.

 

6.    Żarty o terrorystach i bombach zachowaj dla siebie – tego typu żarty mogą skończyć się bardzo nieprzyjemnie oraz kosztownie. Nigdy nie wiesz, kto może je usłyszeć, a nóż niedaleko ciebie siedzi osoba z wydziału bezpieczeństwa. 

7.    Dlaczego światło w samolocie jest przygaszone podczas startu i lądowania? – pozwala to przyzwyczaić oczy pasażerów do ciemności tak by łatwiej było odnaleźć drogę na zewnątrz w momencie ewakuacji. 

8.    Co z czystością na pokładzie? – obsługa samolotu pomiędzy rejsami nie ma czasu na dokładne porządki i ogranicza się do zebrania śmieci i porządkowania siedzeń, a koce i poduszki wymieniane są jedynie podczas dłuższych postojów. 

9.    Awaria silnika – awaria silnika nie musi oznaczać katastrofy, samolot bez silników jest w stanie szybować jeszcze przez dość długi czas. Nawet jeśli zawiodą oba, pilot może przelecieć ok 11km na każde 5000 stóp wysokości. Jeśli więc do awarii dojdzie na wysokości 35tys stóp to samolot może przelecieć jeszcze 77km. 

10. Popielniczki na pokładach samolotów – mimo iż od 1998 roku w samolotach obowiązuje zakaz palenia, w starszych modelach nadal możemy spotkać popielniczki. Palenie na pokładzie jest surowo karane, jeśli jednak chęć zapalenia zdarzy się w toalecie, o zakazie przypomni nam napis „No smoking in toilet”. 

 

Branża lotnicza jest niezwykle ciekawa i skrywa wiele więcej sekretów niż udało nam się wymienić. Nie rezygnujcie jednak z latania, nadal to najbezpieczniejszy i najszybszy środek transportu.  

Czego nie można wnosić na pokład samolotu?

Podróżowanie samolotem wiąże się z przestrzeganiem...

Podróżnicze sztuczki - 5 tricków pakowania walizki

Podróżowanie może być przygodą pełną...