Zagubiony lub uszkodzony bagaż – jak uzyskać odszkodowanie od przewoźnika.


Aby pasażer mógł w 100% cieszyć się z podróży samolotem, wraz z nim do portu docelowego powinien dotrzeć jego bagaż. Niezależnie czy jest to podróż służbowa czy długo wyczekiwany urlop, zagubiony lub uszkodzony bagaż może popsuć nasze plany. W dobie rozwoju lotnictwa i coraz większej liczby pasażerów, którzy chcą korzystać z tego środka transportu, sytuacje z zagubionym i uszkodzonym bagażem są na porządku dziennym. Często przez pomyłkę nasze bagaże mogą zostać umieszczone w luku bagażowym zupełnie innego samolotu lub w kolejnym samolocie do tego samego miejsca docelowego, gdy nie zmieści się on do maszyny, którą podróżujemy. Jak zachować się w takiej sytuacji i na jakie odszkodowanie może liczyć pasażer, którego bagaż został zagubiony, dostarczony z opóźnieniem lub uszkodzony. 

 

Zagubiony lub uszkodzony bagaż na lotnisku.

 

W momencie, kiedy pasażer zorientuje się, że jego bagaż nie dotarł razem z nim do miejsca docelowego lub został uszkodzony powinien niezwłocznie udać się do punktu zagubionego bagażu, które zazwyczaj znajduje się w hali przylotów, w celu wypełnienia odpowiedniego protokołu. W przypadku zagubienia walizki należy podać jak najwięcej szczegółów jej wyglądu, zawartości oraz adres do wysyłki odnalezionej zguby. Warto pamiętać, że pracownik na lotnisku przyjmuje jedynie zgłoszenie, kolejnym krokiem jest reklamacja, którą pasażer musi zgłosić do przewoźnika obsługującego dany lot. Zgodnie z przepisami są na to określone terminy:

·      W przypadku zniszczenia bagażu 7 dni.

·      W przypadku opóźnienia bagażu 21 dni.

·      W przypadku zagubionego bagażu 2 lata.

 

Reklamacje należy wysłać w formie pisemnej (e-mailem, za pomocą formularza reklamacyjnego, bądź listownie).

 

Do reklamacji trzeba dołączyć:

·      Szczegóły lotu (data lotu, numer rezerwacji, numer lotu).

·      Swoje roszczenie.

·      Kopię raportu sporządzonego na lotnisku.

·      Dane rachunku bankowego na który ma zostać wypłacone odszkodowanie.

·      Kopię kwitu bagażowego.

·      Kopię paragonów na rzeczy pierwszej potrzeby w przypadku zagubionego bagażu.

fot. Hala odbioru bagażu. 

 

Odszkodowanie za zagubiony lub zniszczony bagaż 

 

W przypadku uszkodzonego bagażu podczas składania reklamacji należy oszacować jego wartość. Czasami warto zachować zniszczoną walizkę, ponieważ może się zdarzyć, że przewoźnik przyśle swojego rzeczoznawcę, by samodzielnie oszacować szkodę. Później pasażer ma szansę na otrzymanie odszkodowania zbliżonego do zadeklarowanej wartości lub też otrzymanie nowej walizki.

Jeżeli bagaż zaginie, pasażer będzie musiał oszacować wartość zaginionych przedmiotów. Linia lotnicza może poprosić o udowodnienie zadeklarowanej wartości np. przedstawiając rachunki. W momencie, kiedy pasażer nie będzie w stanie tego zrobić, szkoda może zostać wyceniona na podstawie wagi zarejestrowanego bagażu.

Maksymalna kwota odszkodowania za zniszczony lub zagubiony bagaż jest regulowana przez Konwencję Montrealską i wynosi 1400 Euro.

W sytuacji, kiedy zawartość walizki jest większa od maksymalnej kwoty rekompensaty, przewoźnik nie bierze odpowiedzialności. Jeśli pasażer przewozi ze sobą rzeczy o wysokiej wartości, przed nadaniem bagażu warto to zgłosić i wypełnić specjalną deklarację. Z tego tytułu linia lotnicza może naliczyć dodatkową opłatę, jest to jednak zabezpieczenie w przypadku zagubienia bagażu (przewoźnik zobligowany jest do zwrotu kwoty zdeklarowanej).

 

Czego nie można wnosić na pokład samolotu?

Podróżowanie samolotem wiąże się z przestrzeganiem...

Podróżnicze sztuczki - 5 tricków pakowania walizki

Podróżowanie może być przygodą pełną...