Tylko niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt w samolocie i za każdym razem wymaga to zgody przewoźnika. Jest to związane z bezpieczeństwem podczas lotu – na pokładzie może być tylko określona liczba zwierząt.
- WizzAir – przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt z wyjątkiem psów przewodników, podróżujących z osobami niewidomymi.
- Ryanair - przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt z wyjątkiem psów przewodników, podróżujących z osobami niewidomymi.
- LOT – istnieje możliwość przewozu psa, kota, tchórzofretki. W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia będzie ono umieszczone na pokładzie lub w luku bagażowym.
- Lufthansa – w zależności od wielkości psa lub kota może on zostać przewożony na pokładzie lub w luku bagażowym. Przewoźnik stosuje specjalne wymogi w przypadku psów zaliczanych do ras agresywnych.
- easyJet - przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt z wyjątkiem psów przewodników, podróżujących z osobami niewidomymi.
- SAS – przewóz zwierząt takich jak psy, koty oraz inne zwierzęta domowe jest możliwy, ale wymaga indywidualnej zgody przewoźnika.
- Norwegian – jedynie psy lub koty mogą być przewożone przez linię. Na lotach krajowych mogą podróżować na pokładzie samolotu, a w przypadku połączeń międzynarodowych wyłącznie w luku bagażowym.
- AirFrance – mniejsze zwierzęta mogą podróżować na pokładzie, większe w luku bagażowym.
![](https://blog.delayfix.com/media/images/img_3221.jpg)
Fot. Pasażerowie oczekujący na start samolotu.
Dokumenty niezbędne do podróży zwierzaka:
- Aktualna książeczka sczepień.
- Zaświadczenie od weterynarza.
- Podróżując po Europie niezbędny jest paszport zwierzęcia ze standardem przyjętym w Unii Europejskiej.
- Zwierzę musi posiadać wszczepiony mikroczip lub czytelny tatuaż.
Jak przygotować się do podróży:
- Uprzedzić przewoźnika o zamiarze podróży ze zwierzęciem – istnieją ograniczenia co do liczby zwierząt, jakie jednocześnie mogą podróżować samolotem.
- Wyposażyć psa lub kota z odpowiedni kontener przewozowy, który swoim rozmiarem powinien być dopasowany do wielkości i potrzeb zwierzaka.
- Uiścić wszystkie opłaty związane z przewozem zwierzęcia – ich wielkość jest uzależniona od cennika konkretnego przewoźnika, wagi oraz miejsca przewożenia zwierzęcia (pokład samolotu lub luk bagażowy).
- Odwiedzić weterynarza, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, sprawdzi czy zwierzę może podróżować samolotem.