Jak ETIAS zmieni podróże do Europy: zasady, cel i zmiany na 2025 rok
Podróżowanie po Europie...
Odszkodowanie (finansowa rekompensata) za opóźniony lot przysługuje pasażerom lotów opóźnionych w wyniku określonych okoliczności. Takie sytuacje regulowane są przez unijne przepisy dotyczące praw pasażerów i obejmują wszystkie linie lotnicze realizujące połączenia z i do krajów Unii Europejskiej – w tym również Polski.
Warto ponadto wiedzieć, że możliwość uzyskania odszkodowania mają także pasażerowie lotów czarterowych, którzy wyruszają na wakacje z biurem podróży. Jakie okoliczności upoważniają podróżnych do ubiegania się o rekompensatę, a kiedy odszkodowanie za opóźniony lot się nie należy? Odpowiedzi poniżej...
Generalnie warunkiem uzyskania rekompensaty za opóźniony lot jest sytuacja, w której opóźnienie to nastąpiło z winy przewoźnika (sam lot – wedle wspomnianych wcześniej przepisów unijnych – musi rozpoczynać się lub kończyć w jednym z krajów UE lub linia lotnicza musi być zarejestrowana w Unii Europejskiej – inaczej przepisy wspólnotowe nie obejmują takiego przypadku). Jakie sytuacje można wyróżnić w tej kategorii?
1. Opóźnienie wylotu powstałe na skutek niedbalstwa przewoźnika w zakresie sprawdzenia stanu technicznego samolotu (wina za usterkę leży po stronie linii lotniczej).
2. Opóźnienie wylotu powstałe na skutek niedbalstwa przewoźnika w zakresie planowania połączeń (wina za złe zaplanowanie rejsów leży po stronie przewoźnika).
3. Opóźnienie wylotu powstałe na skutek strajku pracowników danej linii lotniczej (za których dobrostan odpowiada przewoźnik).
Warto również dodać, że prawo do ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot przepada, gdy podróżny zdecyduje się na skorzystanie z alternatywnej oferty przedstawionej mu przez przewoźnika (przykładowo – przyjmie voucher na inny lot danymi liniami). Więcej informacji o prawach pasażera, jakie przysługują klientom przewoźników lotniczych, oraz zasadach odszkodowania i pomocy znajduje się w artykule Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać? oraz w zakładce naszego serwisu – Opóźniony lot.
Odszkodowanie nie należy się pasażerowi linii lotniczych wówczas, gdy na opóźnienie lotu wpłynęły tak zwane „nadzwyczajne okoliczności”. Co to oznacza w praktyce? Klienci tracą prawo do składania reklamacji w momencie, gdy spóźnienie samolotu wyniknęło na skutek zaistnienia sytuacji niezależnej od woli przewoźnika. Poniżej najczęściej spotykane nadzwyczajne okoliczności odwołania lotu.
1. Odszkodowanie za opóźniony lot z powodu strajku kontrolerów nie należy się pasażerom, ponieważ zarówno kontrolerzy lotów, jak i pozostały personel obsługi lotniska nie zależy od działań samego przewoźnika (przewoźnicy nie zarządzają lotniskami).
2. Odszkodowanie nie będzie również wypłacone w momencie, gdy na opóźnienie samolotu wpłynęły nagłe, złe warunki atmosferyczne, niemożliwe do przewidzenia przez przewoźnika.
3. Rekompensata za opóźniony lot nie będzie przyznana także w przypadku spóźnienia lub wręcz odwołania rejsu w wyniku komunikatów o zagrożeniu terrorystycznym.
4. Odszkodowanie nie będzie wypłacone, gdy samolot przewoźnika uległ wypadkowi lub awarii nie z jego winy (przykładowo – w wyniku zderzenia z ptakami, określanego jako „bird strike” czy w przypadku wykrycia usterki, za którą odpowiedzialny jest producent maszyny).
5. Odszkodowanie nie należy się również w sytuacji, która obecnie dotyka wielu podróżników, a mianowicie – opóźnienia powstałe w wyniku stale zmieniających się obostrzeń pandemicznych w różnych krajach.
Fot. Kiedy odszkodowanie za opóźniony lot nie należy się pasażerowi? Podróżujący nie ma prawa do odszkodowania, gdy zaistniały tak zwane nadzwyczajne okoliczności, czyli spóźnienie samolotu wyniknęło z sytuacji niezależnej od linii lotniczej.
Jeśli zarezerwowany wcześniej lot będzie miał opóźnienie, to wówczas linia lotnicza powinna bezzwłocznie powiadomić o tym pasażera. Niestety, czasem informacja ta dociera do podróżnych tuż przed wylotem lub ze znacznym opóźnieniem od zaistnienia tego faktu, co generuje niepotrzebne nerwy i stres. Od czasu do czasu warto więc samodzielnie monitorować siatkę połączeń oraz rejs, który nas interesuje. Można to robić na specjalnych stronach WWW, zbierających dane o lotach z konkretnego obszaru świata, lub śledzić na bieżąco informacje o odwołanych lotach i opóźnieniach na stronach internetowych przewoźników. Uzyskując taką informację wcześniej, być może zdobędziemy czas na skontaktowanie się z biurem obsługi klienta i dowiedzenie się, jaka jest przyczyna opóźnienia – a ta informacja jest niezwykle istotna w walce o odszkodowanie.
Masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Skontaktuj się z nami!