Latanie samolotem kiedyś i dziś. Co się zmieniło w podróżach lotniczych?
Latanie samolotem przeszło...
Zgodnie z treścią pkt 14 Preambuły rozporządzenia (WE) nr 261/2004 odpowiedzialność przewoźnika lotniczego za nieregularność rejsu może zostać wyłączona, w przypadku, gdy zdarzenie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia racjonalnych środków. Jedną z wymienionych okoliczności jest strajk, który coraz częściej dotyka pasażerów podróżujących w różne zakątki Europy, wywołując stres w postaci opóźnionych i odwołanych lotów. Tym samym warto zwrócić uwagę, w jakich przypadkach pasażerom przysługuje odszkodowanie za zakłócony rejs w wyniku strajku.
Rozporządzenie (WE) 261/2004 nie definiuje pojęcia „strajk”, dlatego powszechnie rozumie się go za środek presji pracowników na pracodawców w celu promocji i obrony interesów gospodarczych, zawodowych, socjalnych pracowników oraz ich wolności związkowych. Może on przybrać zarówno formę „strajku włoskiego”, czyli świadczenia pracy z obniżoną wydajnością, jak i całkowitym zaprzestaniem pracy przez pracowników. W kwestii odszkodowania najbardziej znaczące jest rozróżnienie na strajki wewnętrzne wśród pracowników przewoźnika oraz strajki zewnętrzne wobec przewoźnika.
Ze strajkami wewnętrznymi mamy do czynienia, gdy dotyczą one pracowników bezpośrednio zatrudnionych przez linię lotniczą, czyli pilotów, załogi pokładowej (stewardess/stewardów) czy mechaników. Strajki wewnętrzne zazwyczaj wynikają z nieporozumień pomiędzy przewoźnikiem a jego pracownikami, a najczęściej mają charakter ekonomiczny, związany m.in. z uzyskaniem podwyżek wynagrodzenia. W takich przypadkach pasażerom przysługuje odszkodowanie za zakłócony rejs na wskutek strajku linii lotniczej, ponieważ - zgodnie z przełomowym wyrokiem TSUE z 2018 roku - ryzyko strajku członków załogi przewoźnika lub jej części wpisuje się w ramy normalnego wykonywania działalności danego przewoźnika lotniczego i nie może być traktowane jako okoliczność niepozwalająca danemu przewoźnikowi lotniczemu na skuteczne nad nią panowanie.
Natomiast strajk może być uznany za nadzwyczajną okoliczność, gdy dana sytuacja w stosunku do przewoźnika lotniczego ma charakter zewnętrzny. Oznacza to, że odszkodowanie za strajk nie będzie przysługiwało pasażerom, gdy do opóźnienia lub odwołania lotu doszło w wyniku strajku służb ruchu lotniczego, pracowników służb żeglugi powietrznej czy personelu lotniska, ponieważ są one niezależne od przewoźnika, nawet jeśli zostały podjęte racjonalne środki w celu ich uniknięcia.
Fot. Pasażer opóźnionego lotu z powodu strajku personelu lotniska.
Podsumowując, odszkodowanie za nieregularność rejsu wskutek strajku należy się, gdy:
· strajkującymi są osoby bezpośrednio zatrudnione przez przewoźnika
· w wyniku strajku lot został opóźniony o co najmniej 3 godziny
· w wyniku strajku lot został odwołany na mniej niż 14 dni przed planowaną datą, a lot alternatywny znacząco odbiega od pierwotnie zaplanowanej godziny odlotu lub przylotu
W takich przypadkach, pasażerom, w zależności od odległości danego lotu, należy się zryczałtowane odszkodowanie w wysokości 250, 400 lub 600 euro.
Odszkodowanie za zakłócony rejs wskutek strajku nie należy się, gdy protestującymi są między innymi:
· pracownicy ochrony lotniska
· pracownicy służby celnej
· pracownicy obsługi naziemnej lotniska
· pracownicy kontroli ruchu lotniczego
· pracownicy obsługi bagażowej
W powyższych sytuacjach linia lotnicza ma prawo do powołania się na zaistnienie nadzwyczajnych okoliczności i odmowy wypłaty odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot. Do powyższych przypadków należy również zakwalifikować strajki wynikające z niepokojów politycznych danego kraju odlotu lub przylotu.
Przy ubieganiu się o odszkodowanie za nieregularność rejsu w wyniku strajku należy przede wszystkim pamiętać o tym, że strajk musi mieć charakter wewnętrzny oraz o zachowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów podróży, takich jak: potwierdzenia rezerwacji, karty pokładowe czy informacje przekazywane przez linię lotniczą.
Cała reszta jest prosta – wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić, a Twoją sprawą zajmie się nasz wykwalifikowany zespół Delayfix, który ma wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu rekompensaty za opóźniony lub odwołany lot wynikający ze strajku.
Mariusz Białkowski