Zwrot za bilety lotnicze w przypadku opóźnionego połączenia – warunki


Czy pasażerowi przysługuje zwrot za bilet w przypadku opóźnienia samolotu? Czy w takiej sytuacji można ubiegać się także o zwrot pozostałych poniesionych na podróż kosztów? Zwrot za bilety za opóźniony lot przysługuje pasażerom w szczególnych okolicznościach, o których piszemy poniżej. Klienci linii lotniczych mogą się również z powodzeniem ubiegać o odszkodowanie za opóźnienie lotu na drodze reklamacji. W dalszej części artykułu rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości co do zadośćuczynienia za zmianę godzin wylotu, odszkodowania i całej procedury.

 

Kiedy przysługuje zwrot za bilet, a kiedy nie?

Tak naprawdę pełny zwrot kosztów biletu przysługuje pasażerom, których lot został odwołany – niezależnie od czasu, w którym przewoźnik ogłosił pasażerom fakt odwołania lotu i niezależnie od propozycji lotów alternatywnych. Jeśli pasażer nie chce korzystać z takich propozycji, ma prawo do zwrotu całości kosztu biletu.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku opóźnienia lotu – tutaj, co do zasady, nie jest zwracany koszt biletu. Linia lotnicza jest zobowiązana do takiego postępowania tylko wówczas, gdy pasażer – ze względu na opóźnienie – utracił swój lot przesiadkowy i nie może już kontynuować zaplanowanej podróży. Przewoźnik zwraca w takiej sytuacji kwotę za tę część kosztów podróży, której pasażer nie odbył.

Dowiedz się o warunkach przyznania odszkodowania w przypadku utraconego połączenia >>

 

Lot opóźniony z powodu COVID-19

Dla wielu pasażerów wyjątkową sytuacją jest odwołanie lub opóźnienie lotu w wyniku pandemii i rosnącej liczby zakażeń koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19. Jeżeli lot został odwołany z tej przyczyny, to oczywiście pasażerowi należy się zwrot pieniędzy (jeśli nie skorzysta on z lotu alternatywnego lub innego rozwiązania – przykładowo w postaci vouchera na następne loty – zaproponowanego przez linię lotniczą). W przypadku opóźnienia lotu sytuacja zwrotu będzie rozpatrywana tak, jak opisaliśmy to wyżej – a więc w kontekście lotów przesiadkowych i dalszej podróży pasażera.

 

Zwrot za bilet – kiedy mogę się spodziewać pieniędzy?

Jeśli chodzi o termin, jaki przewoźnik ma na realizację zwrotu za bilet lotniczy, to wynosi on 7 dni od daty wydania takiej dyspozycji przez klienta (czyli od momentu, w którym – przykładowo – nie zdecydował się on na alternatywny lot zaproponowany przez linię i poinformował o tym przewoźnika). Stanowią o tym przepisy zawarte w Rozporządzeniu (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy pasażerom w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.

Niestety, zwrot za bilet lotniczy nie zawsze przychodzi w tym terminie – zwłaszcza w obecnej sytuacji wywołanej pandemią, linie lotnicze komunikują kilkumiesięczne opóźnienia w zwrotach za bilety lotnicze, co związane jest z masowym odwoływaniem lotów. Okoliczności są więc wyjątkowe i należy uzbroić się w cierpliwość, nie przyjmując innych ofert linii aż do zwrotu gotówki.

 

Co jeszcze przysługuje pasażerowi w związku z opóźnieniem lotu?

 

O tym, co przysługuje pasażerowi przy opóźnieniu lotu pisaliśmy już w artykule „Opóźnienie lotu – czego i od kogo możesz się domagać”.

Najprościej rzecz ujmując – pasażer, którego lot został opóźniony, ma prawo między innymi do:

 

•        otrzymania oferty lotu alternatywnego;

•        ubiegania się o odszkodowanie (jeśli opóźnienie powstało z winy linii lotniczych);

•        zagwarantowania mu przejazdu do i z hotelu na lotnisko oraz zakwaterowania w tymże hotelu;

•        skorzystania z telefonu, e-maila lub innego środka kontaktu podczas pobytu na lotnisku.

 

 

Młoda rodzina obserwująca startujący samolot na lotnisku - delayfix.com

 

Fot. Opóźniony lot a odszkodowanie – jak je uzyskać?  Informacje i wskazówki na ten temat znajdziesz w zakładce „Opóźniony lot” – zajrzyj tam koniecznie w wolnej chwili.

 

Opóźnienie lotu a odszkodowanie – kiedy przysługuje pasażerowi?

Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerowi wówczas, gdy opóźnienie to wynikło z winy przewoźnika.

 

Otrzymałem zwrot za bilet – czy przysługuje mi odszkodowanie?

Pasażerowie często też mają wątpliwości, czy mogą ubiegać się o odszkodowanie w sytuacji, gdy otrzymali zwrot za bilety. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak. Zwrot za bilety lotnicze a rekompensata za straty poniesione w wyniku opóźnionego lotu to dwie odrębne kwestie.

 

Kiedy należy złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot?

Termin jest jasno określony w przepisach i wynosi jeden rok od daty zdarzenia – czyli od daty wykonania opóźnionego lotu. Można procedować całą sprawę samodzielnie lub skorzystać z pomocy pośrednika. Dlaczego warto to zrobić? O tym przekonujemy w artykule „Odszkodowanie za opóźniony lot – samemu czy z pośrednikiem”.

 

Strajk personelu linii lotniczej a strajk pracowników lotniska - kiedy należy mi się rekompensata?

Kilka razy w roku zdarzają się...

Podsumowanie roku 2020

Słowo „koronawirus” zostało słowem roku 2020. Dla branży lotniczej był to najgorszy rok od...