Opóźniony lot z przesiadką – kiedy możesz domagać się odszkodowania?


Lot z przesiadką, niezależnie od tego, czy realizuje go doświadczony podróżnik czy pasażer, który korzysta z podniebnego sposobu przemieszczania się po raz pierwszy, zawsze generuje odrobinę stresu. Wiele rzeczy może pójść „nie tak” – od zagubienia się bagażu , aż po spóźnienie na lot, który ma nas przybliżyć do miejsca docelowego danej podróży. Na szczęście istnieją pewne sposoby na to, by zminimalizować ryzyko takich niedogodności, a dodatkowo zapewnić sobie możliwość ubiegania się o odszkodowanie w przypadku opóźnionego lotu przesiadkowego...

Bilet łączony na lot przesiadkowy – jak rezerwować, by móc uzyskać odszkodowanie?

Zakup biletów na lot przesiadkowy może wielu osobom wydawać się procesem łatwym i nieskomplikowanym. Tak jest w istocie – funkcjonujące w Internecie wyszukiwarki i porównywarki lotów mogą przedstawić nam różne łączone trasy, a także przekierowywać nas bezpośrednio do płatności. Dodatkowo strony internetowe linii lotniczych są na tyle intuicyjne, że bez problemu możemy połączyć loty samodzielnie.

Istnieje jednak jeden haczyk – loty łączone zawsze warto kupować w ramach jednej rezerwacji. Dlaczego? Takie działanie zapewnia szereg korzyści: przede wszystkim daje nam możliwość ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot (jeden z tej samej rezerwacji). Po drugie, nie musimy martwić się o powtórne nadawanie bagażu, kolejną kontrolę bezpieczeństwa czy o ponowną realizację odprawy na lotnisku przesiadkowym. W ramach jednej rezerwacji wszystkich tych elementów nie trzeba powtarzać, a o bagaże zadbają pracownicy lotniska – przeniosą walizki i torby z luku bagażowego jednego samolotu do drugiego, bez naszego udziału.

O tych i o innych zaletach realizacji lotu przesiadkowego w ramach jednej rezerwacji pisaliśmy już w artykule Bezstresowy lot z przesiadką – da się? Zachęcamy do ich lektury!

Fot. Bilety na loty łączone zawsze warto kupować w ramach jednej rezerwacji, aby podróżować bezstresowo i w razie opóźnienia rejsu mieć szansę na odszkodowanie za opóźniony lot z przesiadką.

 

Lot z przesiadką i opóźnienie – co zrobić w takiej sytuacji?

Przy opóźnionym locie z przesiadką przede wszystkim nie należy panikować. Jeśli podróżujemy na bilecie w ramach jednej rezerwacji, to linia lotnicza musi zastosować doraźne rozwiązanie, które umożliwi nam dotarcie do celu. W określonych okolicznościach przysługuje również prawo do odszkodowania. Jakie warunki muszą zostać spełnione?

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać rekompensatę za spóźnienie na drugi lot?

Sytuacja opóźnionego lotu z przesiadką, realizowanego na jednej rezerwacji, traktowana jest w taki sam sposób, jak opóźnienie zwykłego lotu – bez przesiadki. Aby uzyskać rekompensatę, opóźnienie musi jednak wynikać z winy linii lotniczej. Co to oznacza w praktyce? Nie uzyskamy zadośćuczynienia pieniężnego, jeśli opóźnienie okazało się być wynikiem nagłych zmian pogody, odgórnych obostrzeń, co do poruszania się w przestrzeni powietrznej poszczególnych państw (chodzi tu przede wszystkim o obostrzenia związane z obecnie panującą pandemią, ale również o zagrożenie zamachami terrorystycznymi) czy strajkiem pracowników danego lotniska (za których poczynania linia lotnicza nie odpowiada).

Jakie okoliczności upoważniają z kolei pasażera do ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot? Są to oczywiście wszystkie te sytuacje, w których zawinił przewoźnik. Dla przykładu: będą to strajki pracowników samej linii lotniczej, awarie maszyn wynikające z niedopatrzenia i niedbalstwa przewoźnika, jak i pomyłki w rozkładzie lotów czy sprzedaż zbyt dużej liczby biletów na jedno miejsce w samolocie. Wszystkie te „potknięcia” mogą kosztować linię lotniczą nawet do 600 euro rekompensaty!

 

Opóźniony lot a przesiadka – w jaki sposób złożyć reklamację?

Na początku warto zaznaczyć, że na złożenie reklamacji za opóźniony lot przesiadkowy pasażer ma rok od wystąpienia zdarzenia (a więc rok od opóźnienia samolotu). Najlepiej będzie jednak zgłosić ten fakt jak najwcześniej.

Formularz dotyczący odszkodowania za opóźniony lot można zazwyczaj pobrać ze stron internetowych przewoźników lub uzyskać go na lotnisku. Jeśli nie możemy otrzymać go z tych źródeł, to w Internecie znajdziemy wiele wzorów formularzy odszkodowawczych – można posłużyć się wówczas jednym z nich. W formularzu muszą być zawarte informacje umożliwiające:

•   identyfikację pasażera (imię i nazwisko, numery dokumentów, którymi dana osoba się legitymuje);

•   identyfikację danego lotu (data lotu, jego numer, bilety, karta pokładowa – jeśli ta została wydana);

•   identyfikację sytuacji (powód opóźnienia, jeśli pasażer go zna, a także informacje o niedogodnościach i poniesionych kosztach, na które podróżny został narażony w wyniku opóźnienia;

•   identyfikację roszczeń podróżnego (chodzi głównie o podanie kwoty zadośćuczynienia – warto, by towarzyszyła jej również podstawa prawna).

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do uzyskania odszkodowania, wypełnienia formularza lub przebiegu całej procedury, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Delayfix. To eksperci z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw pasażerów i w uzyskiwaniu rekompensat od linii lotniczych. Mogą pomóc na każdym etapie starań o odszkodowanie – od wyszukiwania wzoru wniosku i jego wypełniania, aż po skierowanie sprawy na drogę sądową (jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba).

Jak odzyskać pieniądze za odwołany lot – 3 drogi postępowania

Odwołanie lotu może skutecznie popsuć plany – zarówno...

Podróżowanie samolotem a zagubiony bagaż lotniczy

Co zrobić, by tego uniknąć – kilka praktycznych wskazówek